VAARALLINEN GOLF!

Japsivoittaa6nolla

16

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paska_kinneri

      Voi voi....

    • mlkmlm

      Aloittaja: Teet paljon aloituksia. Laita viestissäsi oma tekstisi ensin ja linkki viimeiseksi - ei ekaksi.

    • vaarallinenVW

      Taitaa nyt laadussa pudota sinne fiatin taakse!

    • nettiOnIhana

      Autothan rakennetaan kestämään voimassa olevat testit, ei testeissä tapahtuvia muutoksia varten. Mistä sitä ikinä tietää millaiseen kolariin osuu jos osuu koskaan ja melkoinen meedio pitää olla että ajaa juuri oikealla siihen osumaan suunnitellulla autolla.

      • seataudiskodaVWsama

        Turhaksi kävi testi kun VW auto hävisi?

        Loppuko lobbausraha?


      • josrakentaiskunnollisen

        Eehh...? Tuota... Mitäs jos vaan yrittäisi rakentaa mahdollisimman turvallisen auton? Ja se törmäystestikestävyys tuliis sitten niinku sivutuotteena?


    • nytryhtiliike

      Jos nyt ei viritellä mitään 'japsit vastaan ranskikset vastaan sakemannit' -keskustelua, nyt täytyy kyllä jonkinlainen ryhtiliike tapahtua VW:n päässä. Seuraavalla kierroksella on otettava lusikka kauniiseen käteen ja laitettava mallistossa asiat kuntoon, muotoilua myöten. Ei tällaisia uutisia voi tulla koko ajan, kyllä siinä suomalainenkin ostaja lopulta alkaa miettiä. Ja kun nämä vielä osuvat aina sinne insinööritaidon (tai sen puutteiden) puolelle.

      Seuraava Civic on jo myynnissä USA:ssa ja siinä on vielä nykyistä huomattavasti paljon enemmän ultralujuusterästä, karkaisemalla tehtyjä voimienohjaamisvyöhykkeitä suurlujuusteräksessä, pohjalevyn alle etutörmäyksessä ohjautuva moottori jne. Kehitys kehittyy ja nyt ne VW:n insinöörit on laitettava hommiin. Tämä ei voi jatkua näin.

    • aiheetontakehumista

      ADAC on KOKEILLUT uudenlaisessa törmäystestissä kolmea eri automallia. Yksi sattumoisin selvitti testin toisia paremmin, mutta mitenkähän kaikki muut automerkit?

      "Euro NCAP:n törmäystestissä auto törmäytetään 64 km/h nopeudella kiinteään kohteeseen. ADAC:n testissä auto liikkuu 50 km/h, mutta sen vastaan tulee samalla nopeudella liikkuva törmäysvaunu. Vaunu ja auto törmäytetään toisiinsa niin, että osuma on puolittainen."

      • äncap

        Totta. Turha tästä on vielä isompaa huudella. Se nyt kuitenkin huolettaa, että noin huono arvio tuli. Taitaa ne NCAP testit ohjata suunnittelua hiukan liikaa?


      • Tähän.on.tultu
        äncap kirjoitti:

        Totta. Turha tästä on vielä isompaa huudella. Se nyt kuitenkin huolettaa, että noin huono arvio tuli. Taitaa ne NCAP testit ohjata suunnittelua hiukan liikaa?

        ikävää ettei voinut huijausohjelmalla vaikuttaa lopputulokseen.


      • ostatakaisinVW
        Tähän.on.tultu kirjoitti:

        ikävää ettei voinut huijausohjelmalla vaikuttaa lopputulokseen.

        Raskas VW tie..


      • Ilokauaskulkee

        12 vuotta toiminut moitteettomasti. Golf 2.0 115hv, viitoskoppa.
        Jarrut kunnostettu palat ja levyt kaikkiin pyöriin, jakopääremppa teetetty merkkiliikkeessä, akku uusittu.


      • kräsh

        Älä kuitenkaan aja kolaria...

        Mutta juu, tuollainen matalaviritteinen kone on varmasti kestävä, jos jakopäästä huolehtii.


      • Maamoottoripremium
        Ilokauaskulkee kirjoitti:

        12 vuotta toiminut moitteettomasti. Golf 2.0 115hv, viitoskoppa.
        Jarrut kunnostettu palat ja levyt kaikkiin pyöriin, jakopääremppa teetetty merkkiliikkeessä, akku uusittu.

        Pitäisikö VAG:een palata 8-venttiili tekniikkaan?


      • TaidonNäyte

        Tuo Golfin 2,0 115hv:n moottori on oikea saksalaisinsinöörien taidon näyte siitä, kuinka noin isosta moottorista otetaan noin vähän tehoa ulos....


      • Vitoskoppainen
        Ilokauaskulkee kirjoitti:

        12 vuotta toiminut moitteettomasti. Golf 2.0 115hv, viitoskoppa.
        Jarrut kunnostettu palat ja levyt kaikkiin pyöriin, jakopääremppa teetetty merkkiliikkeessä, akku uusittu.

        Golf taitaa olla noista kaikkein parhaiten tehty, mikäli saksalaisiin on uskomista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      92
      5278
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4121
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2229
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2068
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1805
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1464
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      28
      1270
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1066
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1000
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      991
    Aihe