Vanha hyvä aika.

Vieläkö pojat muistavat ne vanhat hyvät ajat jolloin kaikki oli Pattayalla mallillaan?
Ei ollut punerrettutukkaisia siiderivalaita häiritsemässä herrasmiesten hienostuneen letkeitä lomanviettopäiviä ei!
Poissa olivat uteliaat perhematkaajat ja kaikenlaiset femakkopossut. Pattayalla kävivät ainoastaan hienostuneet pervertikot ympäri pallon. Meno oli arvokasta eikä nyt havaittavissa oleva kaupallisuus ollut läpitunkevaa. Hintataso oli hyvinkin maltillinen. Siksi useinkin näki kotomaan herrasmiehen kulkevan 2-3:n tyttösen kanssa päiväkävelyllä. Kaunista oli katsella nuorta rakkautta. Se henki kansainvälistä yhteisymmärrystä ja monasti siinä kädet vinhasti kävivätkin. Sanojen liitteiksi...
Kaiholla muistelen 80- lukua jolloin joka baarissa soi The Beatles tai Elvis....
https://www.youtube.com/watch?v=HOB64-gL160

11

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hah, linkki ei toimi. Lyökää siis Googleen vain Pattaya Song ja vaipukaa ihanien vanhojen muistojen syövereihin...

    • soikasinkingi

      Eikä ollut suomibaareja ja niiden asiakkaita. Oli se onnellista aikaa. Kaikki hyvä loppuu aikanaan.

    • realistilapista

      Onneksi 80-luku ei tule koskaan takaisin. Myös musiikkimakusi on, lievästi sanoen, ankea.

    • sanninvittua

      Nykyään kuunnellaan Vinnin sattua

    • samatsinghat1990

      Kaikki "vanha aika" oikeastaan päättyi 1995-2000 välisenä aikana. Paikkanahan Pattaya on huipputasoa, paisunut viidessätoissa vuodessa käsittämättömän paljon kaikki on tehty viimeisen päälle hienoksi ja ylelliseksi. Ajat muuttuu, mutta sama meno jatkuu aina se on ollut ensikävijälle ikää katsomatta huumaava ja koukuttava oli vuosikymmen mikä tahansa. Kaikkeen kuitenkin leipiintyy ja ne tytöt kyllä aistivat sen minusta kun tiesin kaikki niiden jutut vaikka olin kaverin kanssa liikenteessä. Yksikin tuli siihen selittää, että you are not here first time jne. Yksi tyhmä innokas kaverini oli kokoajan menossa mukana..ajattelin vaan pitäköön hauskaa vaan. Usein käynyt jossankin paikassa typy kuiskuttamassa korvaan: Short Time tuolla noin ja niin hah, vaikka oma kulta siinä vieressä istuu.., mutta asiaan: Lämpötila pysyy ainostaan ulkoasua hiukan muuttuu ja mainoskyltit nykyaikaistuu, ledivalaistukset, superhyper tavaratot ym. Jos vanhaa Thaimaata haluaa itselleen niin kannattaa hankkiutua sellaisten ihmisten pariin, jotka eivät turistirysissä pahemmin liiku. Siellä ei tavat ja asiat ole muuttuneet miksikään, ainostaan vanhempia ja nuorempiakin kuollut vuosikymmenten saatossa.

    • seurailijaboy

      Kyllä ne tavat muuttuu joka paikassa. On jo paljon thaimaalaisia jotka kotoa lähdettyään elävät omaa elämäänsä eivätkä välttämättä avusta vanhempiaan mitenkään. Ennen oli selvää että lapset huolehtivat vanhemmistaan.

      • hyviämuistoja

        Sen olen kanssa huomannut, että jotkut tekevät niin etteivät huolehdi mistään muuta kuin itsestään. Meilläpäin kuitenkin siinä lähiympäristössä väki käy ulkomailla hommissa ja avustavat vanhempiaan jos nyt sattuu olemaan hengissä.
        Seuraillut näitä tablettisukupolven aikuistumista ja heissä esiintyy näitä. Tosiasiassa niiden omat rahat eivät riitä omalle perheelle sen kaiken, minkä velaksi on ostettu: Auto, pari moottoripyörää, talo tontteineen jne. On myyty jopa kysymättä äidin perintötontitkin, joka toi heille ainoan leivän pöytään, riisin. Pitää vaan näyttää, että meilläkin on vaikka ei todellisuudessa ole kuin vuosikymmenten velat. Ei sitäkään asiaa voi yleistää, että asiat ovat muuttuneet niin pysyvästi, mutta vähemmän huolehditaan kuitenkin huomattavasti enemmän kuin Suomessa.
        Muistan Pattaylta kanssa kun hiekka vaan pölisi kun ei ollut asfalttia laitettu. En minäkään käy siellä pari kertaa vuodessa muutaman viikon lomilla viidakosta.
        Vaihtelu virkistää.


    • since1978

      Muitan kun kaikki Soit eivät olleet vielä saaneet asfalttia. Mutta Pattaya on yhä hauska kohde. Nykyään en enään pyöri kauheasti Walking streetillä ja beach roadilla. Vielä on muutama vanha baari olemassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5187
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      86
      4488
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4250
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3973
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3749
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3643
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3605
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3353
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      189
      2255
    Aihe