Hei, on Gustavsberg Nautic 55xx istuin, malli josta yläkautta ei pääse vesisäiliöön. On alkanut pitää pientä ääntä n. sekunnin välein ja pitäisikin tietää että mikä siellä vikana ennenkun menee availemaan. Sulun kun laittaa kiinni niin ääni ei kuulu.
Mitähän pitäisi vaihtaa?
Mitähän pitäisi vaihtaa?
Vastaukset 3
Vanhimmat
https://www.gustavsberg.com/fileadmin/user_upload/pdf_files/pdf_files_FI/Nautic_Wc_Bidet.pdf
Sivulta n.12 näet hajotuskuvan. Yleensä herkkä, jos tulee moskaa säiliöön.
Siinä vesisäiliössä on päällä sellainen koristepönttö joka lähtee 2 ruuvilla alakautta ja sitä paininosaa pitää vetää eteenpäin ja siellä pari muovitappia joita käännät 90 astetta, kuten tuosta ohjeesta näet.
Joo selkeä homma tuo avaaminen, mutta olisiko vinkkiä että mikä vikana/mitä pitää vaihtaa, voisi osat hakea...?
Älä hae mitään osia sillä olettaisin, että kunhan putsaat likaa sieltä niin alkaa toimia.
Näissä puntuissa ei ole ollut vikoja, kun kysyin puntun mulle myyneeltä lähes rehelliseltä mieheltä.
Avaat, sitten puhdistusainetta ja pitkävartisella pensselillä varovasti putsailet. Suihkuttamalla hyvä mutta varo ettet tee vesivahinkoa.