...sybtymästään asti kuuroja? minua kiinnostaa että miten olette oppinut kirjoittamaan/lukemaan suomea? siis itelläni ei ole mitään kokemusta kuuroista, joten antakaa anteeksi tietämättömyyteni ja kysymykseni, jos se jotakuta loukkaa!
onko täällä...
4
605
Vastaukset
- äiti25
meillä lapsi syntymäkuuro,mutta olemme käyttäneet alusta asti viitottua suomea eli sana järjestys suomen mukaan(eri kuin viittomakieli)joten eiköhän tämä lapsi opi kirjoittamaan ja lukemaan suomea hyvin :)on siis suomenkielinen...
nyt joku viittomakielinen voisi rohkaistua ja vastata omalta osaltaan... - Taurus_74
vaatii kovaa työtä ja harjoittelua puheen opettelu on samanlaista. Itse olen lukenut paljon kirjoja ja puhunut kuulevien kavereiden kanssa. Siitä minä ainakin olen oppinut puhumaan ihan normaalisti kuten muut ja ei ole ainakaan tuottanut hankaluuksia. Jos haluaa ihan opetella puhumaan ja lukemaan kirjoittamaan oikein niin harjoitus tekee mestarin. Minä olen koko suvun ainoa huonokuuloinen ja olen itse vain puhumalla jutellut sukulaisten kanssa. Siitä ainakin olen oppinut suomen kieltä .Itse olen ihan pienestä lähtien ollut huonokuuloinen. Mut nämä ihan kuurot ei välttämättä osaa täydellistä suomenkieltä mikä johtuneen jatkuvasta viittomankielen käytöstä.
- toinen kuuro
On pötypuhetta, että viittominen haittais suomen kielen oppimista. Suurin syyllinen on kouluopetus, kun opettajien viittomakielen taito on ollut vähän niin ja näin ja he ovat viittoneet enimmäkseen viitottua suomea.
Viitottu suomi ei ole oikeaa kieltä vaan ns. tukikieltä. Siinähän on kaksi eri kieltä päällekkäin kuten ns. pirginkielessä.
- Yksi tyttö
Puhumaan oppinen on vaikeaa, sillä en kuule miten toiset ääntävät. Kaikki eivät ymmärrä viittamakieltä, mutta onneksi lähimmät ystävät osaavat. Puhuminen takeltelee, koska en kuule mitä äännän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad831332- 50959
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että368791- 142749
- 55689
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän121684- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56594