Tyhmäkö kysymys, mutta kysyn kuitenkin? Onko tietokoneen emolla tai virtalähteessä jonkinlainen lämpöanturi, joka katkaisee koneesta virran kuin seinään. Kun kylmästä käynnistää, niin virta pysyy päällä ehkä pari minuuttia ja sitten sammuu. Lämpimästä käynnistettäessä pysähtyy huomattavasti nopeammin. Vai onko joku Biosin asetus päin honkia tms? Olisko kellään ollut tällaista tapausta.
Jos virta pysyisi päällä niin kone kyllä käynnistyisi ja toimisikin, vaan kun se virta katkeaa jo kättelyssä.
Jos virta pysyisi päällä niin kone kyllä käynnistyisi ja toimisikin, vaan kun se virta katkeaa jo kättelyssä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mulla on virtakytkimessä nappivika ja jos painaa huolimattomasti, niin nappi jää alas ja tekee saman. Pitää siis kattoo, että nappi palautuu myös ylös. Yksi selitys vaan, voi olla muutakin, esim vanhat lämpötahnat tjms.
Seuraa paljonko on eri laitteiden lämmöt kun sammuu. Pöhiseekö tuulettimet. Palauta bios oletuksille.
Arvaan, ettei missään ole mitään vikaa. Jostain vain ei saa virtaa, virtajohto seinästä tulee ihan ensimmäisenä mieleen. Ne on joskus tietokoneen päässä vähän niin ja näin. Samalla tavalla pitää käydä läpi kaikki muutkin johdot.
Koska kone kuitenkin käynnistyy ihan normaalisti, ei tietokoneessa itsessään ole vikaa - näin arvaan.
Kannattaisi katsella miten powerista lähtevät virtajohdot on kytkeskelty.
Vastaava ilmiö oli joskus XP-aikaan kun pari kovoa, DVD ja jotain muuta oli kiinni samassa liitinkasassa. Sittemmin on tullut katsottua että kuormitus on tasaista.
XP julkaistiin, jumalauta, vuonna 2001. Viimeksi kun katsoin kalenteria, siinä oli numerot 2016.
Opettele pikkukakara lukemaan ja ymmärtämään lukemaasi.
Vain ääliö takertuu ainoaan ymmärtämäänsä asiaan joka sinun tapauksessasi oli XP ja tässä tapauksessa asia jolla ei ole merkitystä, siinä olisi voinut lukea vaikka Dos, 3.1, 3,11, 95, 98, jne.
Jos virtalähde kyykkää siihen, että kaikki saman piuhan liittimet ovat käytössä, kannattaa vaihtaa virtalähde. Kuulostaa sen verran paskalta laitokselta.
Kyllä minkä tahansa powerin saa kyykkäämään jos lähtöä kuormittaa liiaksi.
Jos virtapiuhassa on paikka vaikka kolmelle SATA-laitteelle ja kytkemällä siihen kolme SATA-laitetta kone kyykkää, niin poweri on paska.
Jos tuuletin ei pyöri, kone sammuttaa itsensä ylikuumenemisen vuoksi.
Ylikuumetessa pc speaker yleensä edes piippaisi varoituksena. Varoitukseton sammuminen johtuu tyypillisesti virtalähteestä tai emolevyn kondensaattoreista.
Nimimerkkisi on paikkansapitävä, valehtelet taas.
Ei muuten välttämäti piippaa. Minä epäilen tuuletinta tai oikein kunnon pölykerroksia tukkimassa ilman virtausta.
Emolevy ehkä paskana. Voit vielä varmistaa sen lataamalla ja asentamalla Ubuntun USB-tikulle. Boottaat sillä ja jos kone toimii, niin vikahan on löytynyt. Tuolta finnish remix: http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html Tai orgginaali tuolta: http://www.ubuntu.com/download/desktop
Muille: Vaikka et tarvitse nyt, niin voit tehdä käynnistystikun, jolla sitten ratkotaa ongelmia, taikka tuhotaan ne. Ubuntulla voi skannata winkkurasta haittaohjelmia. Kysykää te amattilaiset, vaikka minulta ohjeita, niin kyllä annan jos kohdalle sattuu. Toki kynnys on teille liian korkea, oli se minulle myös, kun luulin tietäväni kaiken. En tiennyt kuin murto-osan... Ubuntun käyttäminen on antanut kyllä tietoa, niin että korvista tulvii, eikä se ole kusta.
Prosessorin jäähy voi olla huonosti kiinni. Itellä teki tuolaista kun cooleri oli hieman irti prossusta. Lämmöt nousi nopeasti, ja kone sammutti itse itsensä.