Crowleyn tarotkortit ja kokemus

jackson.knight

Olen hankkinut muutama vuosi sitten Crowleyn tarotkortit. Käytettynäni niitä olen huomannut niiden avautuvan parhaiten omien tulkintojen kautta ilman ohjekirjaa. Kortit toimivat konkretisoimalla oman mielen herättämiä ajatuksia esitettyihin kysymyksiin.

1

1713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erer

      Kirjathan on yleensä juurikin ainoastaan kirjoittajan oma näkemys korteista. Parhaan suhteen kortteihin saakin juuri muodostamalla itse oman näkemyksensä niihin.

      Toki Crowleyn kortit pitää todella paljon symboliikkaa sisällään mm Kabbalistista, Hermetististä, OTO, Golden dawn, Thelma, Astrologiaa, Juutalaisuutta, Kristillisiä symboleita, Alkemiaa, Ruusuristiläisyyttä, paljon paljon muuta.

      Korttien rakenne ja järjestys poikkeaa paljonkin esim rider pakasta, selvemmin tämä ero tulee esille hovikorteissa ja ison arkkanan järjestyksessä.

      Valitettavasti ei suomenkielellä ole kirjoitettu yhtään edes tyydyttävää kirjaa Crowleyn kortteihin liittyen. Muutamia kirjoja toki on mutta ne ovat lähinnä kirjoittajien omia intuitio tulkintoja ja niistä puuttuvat kokonaan esimerkiksi Elementtien yhdistelmät, OOTK,Ison arkkanan poikkeavan rakenteen selitys sekä perustelut miksi hovikortit ovat erilaisia kuin muissa pakoissa.

      Nämä 4 asiaa ovat kuitenkin myös Crowleyn itsensä mielestä todella tärkeitä, jotta voi sanoa systeemiä ymmärtävänsä.


      Mikäli kirjallisuutta haluat tutkia niin parhaita lieneen Crowleyn oman kirjan lisäksi myös Lon milo duqueten teos sekä tietenkin book T.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      195
      7334
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3310
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1954
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1912
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1867
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1819
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1807
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1685
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      72
      1436
    Aihe