Magneetollinen ja Tavallisempi

tyhmäpoika

Kertokaahans lyhykäisyydesti miten sähköisesti eroavat magneetto pelit ja nämä uudemmat mp:t joissa sitä ei ole? Sähkönsaannit ja lataukset....

8

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motoristimiäs

      Magneettokoneessa mageetto tuottaa kaiken laitteen tarvitseman sähkön, akkulaitteissa startti ym hoituu akulla, ja laturi sitte pitää koneen käynnissä, sekä lataa akkua! näin suunnilleen.

      • magnetos

        Magneetto vehkeissä siis ei akkua?, eikä mitään jännitteen säätimiä??


      • magnetot
        magnetos kirjoitti:

        Magneetto vehkeissä siis ei akkua?, eikä mitään jännitteen säätimiä??

        Voi olla akku, mutta sitä ei käytetä ainakaan kipinänä tuottamiseen. Eikä välttämättä paljon mihinkään muuhunkaan.


      • stupidboy

        Siis normaali peleistä en tiedä miksi niitä sanotaan, mutta siis meneekö se näin: Laturi tuottaa kaiken sähkön ja lataa akkua seuraten oikeaa jännitettä ja akulta otetaan kaikki tarvittava sähkö? Kuten kipinä?? Kuinka se tapahtuu??


    • magnetos

      Eikös magneettovehkeessä jos akku niin mikä sitä valvoo ettei se keity tai ylipäätään jännitteen oikeana, tietty ei tuohon aikaan tainnut olla sähköstartteja mutta vilkkuja täyty käyttää silloinkin..

      Mutta eikös vauhtipyörä kuitenkin tarvi olla laturi vehkeissä? ... Joskus tuota miettinyt miksi mopoissa ei aikoinaan ollut näin hienoja vehkeitä vaan nyt vasta skootteri aikana niihinkin on tullut...mutta moottoripyöriin on tullut jo aika aikaisin..

      • magnetot

        Jännitteensäädin. Se systeemi on yksinkertaisempi, ja huonommalla hyötysuhteella toimiva kuin laturilaitteissa. Tämä huonompi jännitteensäädin on (ainakin osa) syy, että magneettolaitteissa akun latauksesta on tehty hitaampaa.


    • tautinenmeno

      No miten säädin toimii, millä se tietää oikean jännitteen?, niin eihän Pappa-Tunturi säätäjää tarvi, kun ei ollut akkuakaan, mutta miten akullinen MP esim..

    • Magnetokurski

      Pistäkää yksinkertainen sähkökuva näistä kahdest vaihtoehdosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      245
      6109
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4849
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3737
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      257
      3210
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2879
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      200
      2431
    7. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      61
      1948
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1827
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1315
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1248
    Aihe