Tekstitaidon YO 2016 kevät

Mitä mieltä olitte tekstitaidon aiheista? Olivatko vaikeita? Mielestäni aika haastavia olivat. Tehtävä 1 oli kyllä erittäin vaikea, yritin kirjottaa kaiken mahdollisen mitä sain irti siitä, kerroin jostain verbien aikamuodoista preesensistä ja imperfektistä ja niiden vaihtelusta. Mietin vain minkäköhänlaisia huomioita YTL odottaa meidän tekevän siitä.
4155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Oli minunkin mielestäni haastava – sensorit eivät asiaa kuitenkaan myönnä ;) Tein 1, 2, 3 ja pidin erityisesti ensimmäistä tehtävää hyvin haastavana. Minä huomioin muun muassa vankkureiden käyttämisen mielenkiintoisesti ajan yksikkönä :) Vankkureiden määrä väheni aina keskustelun edetessä. Sen huomioi kuitenkin vain sotilas (kertoja), mikä tukee toista päätelmääni siitä, että vanhukselle aika on pysähtynyt ja hän elää lähes täysin menneessä. Mielenkiinnolla odotan alustavia!

Äänestä

Tein 2,3 ja 4 tehtävät. Ykkönen tuntui ihan kauhean haastavalta joten skippasin sen saman tien. Vitonen taas oli äärettömän tylsä. Eniten pidin Ylipäällikön päiväkäskyn analysoimisesta.

Äänestä

Itse tein tehtävät 1, 2 ja 4. Kaiken kaikkiaan oli aivan järkyttävän vaikea koe. 1 oli aluksi haastava, mutta sitten aloin ajattelemaan aikaa abstraktimpana asiana kuin pelkkänä aikamuotojen vaihteluna, ja pääydin analysoimaan aikaa elämän ja sisällön muuttajana. Koetilanteen tuoma stressi varmaan näkyy vastauksissa. Vaikea koe, ei voi muuta sanoa.

Äänestä

Koe oli kyllä vaikea! Kysymykset olivat kyllä niin ympäripyöreitä, että ne pystyi ymmärtämään monella eri tavalla... Sen takia pelottaakin, että vastaukset menivät aivan metsään. Vastasin siis kysymyksiin 2, 3 ja 5. Ensimmäisen kysymyksen hyppäsin heti yli heh..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


abi97 kirjoitti:

Mitä mieltä olitte tekstitaidon aiheista? Olivatko vaikeita? Mielestäni aika haastavia olivat. Tehtävä 1 oli kyllä erittäin vaikea, yritin kirjottaa kaiken mahdollisen mitä sain irti siitä, kerroin jostain verbien aikamuodoista preesensistä ja imperfektistä ja niiden vaihtelusta. Mietin vain minkäköhänlaisia huomioita YTL odottaa meidän tekevän siitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu