Mulla olis muutama kysymys, kun nyt olen corgi pembroken pentua itselleni hankkimassa. Syntyneetkin ovat jo ja muutaman viikon päästä pääsee katsomaan lutusia. :)
Elikkäs ensinnäkin, miten olette ruokkineet corgejanne, pentuaikana ja myöhemmin? En ole corgien ruokinnasta oikein löytänyt tietoa. Ja sitten kuinka nopeasti olette uskaltaneet jättää pentunne ihan koko työpäiväksi yksin? Minulla x-pituinen loma siinä vaiheessa kun pentu tulee, ja alan toki heti opettaa pikkuhiljaa yksinolemista, mutta mietin että missä vaiheessa sitten voi ihan sen 7 tuntia päivässä olla yksin.
Entä mites haukkuminen, mikä on parhaaksi todettu keino saada koira opetettua hiljaiseksi? Tai siis tiedän ettei corgeista täysin hiljaista saa, mutta ettei turhia haukkuisi esim. Yksin ollessaan.
Ja sitten vielä tuon sukupuolen valitseminen. En jotenkin millään osaa valita kumman otan! Nartulla juoksut ei haittaa tms, mutta lähinnä tuo luonne ja käyttäytyminen merkitsee. Onko luonteilla kovasti eroa nartun ja uroksen kesken? Esim. Haukkuuko jompi kumpi helpommin, onko toinen helpommin koulutettavissa, sosiaalisuus jne.
Olisi kiva jos saisi jotain vastauksia ja kokemuksia:)
Kysymyksiä corgin hankinnasta
4
216
Vastaukset
- laiskakoolet
Nämä olisi hyvä olla mietittynä jo ennen koiran ottamista.
- corgij
Eihän hän ole vielä koiraa ottanutkaan! :D
- Tiaoksiksi
KL Kasvattaja auttaa ensikertalaista mielellään valinnassa ja neuvoo polun varrella
- Varovasti_kennelit
Kannattaa valita kasvattaja tarkkaan jos haluat että corgisi tulee elämään pidempäänkin kuin 5v ajan. Corgeissa on hirvittävän paljon huonoja lonkkia ja selkävikoja niiden pitkän selän takia, kipu rampauttaa monet koirat ennen aikojaan.
On monia asioita mitä kasvattajat eivät kerro koiraa hankkivalle. Nämä asiat selviävät usein vasta kun pääset "sisäpiireihin" koiran hankittuasi etkä voi enää perua päätöstäsi ostaa ko paikasta... Valitettavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1863525Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762210Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562196- 432062
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4491189Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59994