Eläkeläisten Hyvinvointipuolue EHP. Kiinnostaako?

antti_s_haapakoski

Olen suunnitellut puoluetta, joka hyväksyisi jäsenikseen vain eläkkeellä olevia tai eläkkeellä olleita. Puolue pitäisi ääntä eläkeläisille tärkeistä asioista.
_____

Koska puolue on eläkeläisten etua ajava järjestö, tulee toiminta olemaan hyvin jakautunutta. On olemassa mielenterveyden vuoksi eläkkeelle jääneitä, fyysisten vaivojen vuoksi eläkkeelle jääneitä, vanhenemisen vuoksi eläkkeelle jääneitä. Lisäksi on myös niitä, jotka ovat olleet jostain syystä eläkkeellä ja ovat päässeet takaisin työelämään. Eläkeläisten Hyvinvointipuolue olisi myös eläkkeeltä työelämään palanneiden puolue, koska nämä ihmiset voivat tuoda esille työelämään palaamiseen liittyviä ongelmia.
_____

Puolue pyrkii kiinnittämään huomiota raha-asioihin, lääkeasioihin, apuvälineisiin ja kaikkiin niihin asioihin jotka eläkeläisiä askarruttavat. Me emme kumartele asiantuntijoita, me kumarramme kokemusasiantuntijoita.
_____

Puolue ei pyri tosissaan eduskuntaan, vaan sen sijaan puolue on tosissaan eläkeläisen asialla.
_____

Itse olen 31-vuotias. Olen ollut kuntoutustuella paranoidisen skitsofrenian vuoksi. Siirryin pois kuntoutustuelta alkuvuodesta 2014. Olen ollut tuon jälkeen työelämässä suurimman osan ajasta. Viimeisen puolen vuoden ajan olen ollut tauotta kokopäivätyössä. Ammattini on laitoshuoltaja.
_____

2

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heppamiestt

      Mieluummin kannattaa perustaa EHP, eli Eläinten Hyvinvointi Puolue.

    • Tino_18v

      Kyllä olisi hyvä että joku ajaisi meidän etuja saisi edes maltillisia korotuksia muuten niin pieneen eläkkeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      110
      5182
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      267
      2140
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe