Tv:ssä ja kaikkialla toitotetaan, että lumenauraus, hiekoitus ja nurmikonleikkuu kuuluu kiinteistön omistajalle.
Kuinka siis vuokralaisia velvoitetaan näihin tehtäviin, kun eivät omista kiinteistöä???
Jos joku ohikulkia teloo liukkaalla jalkansa vuokra-asunnon ohi kulkiessaan, maksaako talonvakuutus, kiinteistön omistaja?
Kun huoltoyhtiöt, hiekoittavat ja auraavat vain ajoreitit pihaan.
Asukkaalle kuuluu vain pitää, vuokra-asuntonsa julki ja takapiha siistinä romuista.
kiinteistön haltijalle.
12
1145
Vastaukset
- Vuokrasoppari
Jos vuokrasopimuksessa on maininta, että osa vuokrasta maksetaan ns. työllä eli hoitamalla kiinteistöä, niin kyllä se vuokralaista velvoittaa. Samoin kuin vuokran maksu. Jos vuorasopimuksessa ei ole mitään mainintaa, niin mitään velvoitteita ei ole. Taloyhtiön päätökset nurmikonleikkuutalkoista tms. eivät voi mitenkään velvoittaa vuokralaista mihinkään työhön ellei vuokrasopimukseen ole mitään työvelvoitteita kirjattu.
- kehoitus
Maksetaan ihan täys-suuruista vuokraa, eikä omisteta kiinteistä, eikä olla osakkaitakaan. Kirjattu ei ole, vain suullinen kehoitus.
- Vuokrasoppari
Kehoitella saa mihin vain töihin, mutta jos ei palkkaa työstä makseta, niin mitäänhän ei kannata tehdä. Jos vuokrasopimuksessa ei ole erillistä mainintaa talkootyöstä, niin sitten kehoitukset kannattaa ohjata vuokranantajan suuntaan.
- toinen_omistaja
Kiinteistö, mitä sillä tarkoitat? Jos olet vuokrannut esim. omakotitalon, niin kaikki omakotitalon "talonmiestöihin" kuuluvat työt ovat asukkaan vastuulla. Olet tiennyt vuokraavasi omakotitalon, et rivi- tai kerrostaloasuntoa. Vuokraisäntääsi ei pitkäksi kasvanut nurmikko, liukas piha tai umpiluminen kulkuväylä haittaa, vaan haitta kohdistuu asukkaaseen.
Omakotitalon vuokrasopimuksessa ei välttämättä ole eritelty erikseen niitä töitä, joita yleensä omakotitalossa asumiseen "kuuluu". Oletetaan, että henkilö, joka etsii omakotitaloa asunnokseen ymmärtää, että hän on sekä asukas, että talonmies.
Vuokralaisen velvollisuuksiin kuuluu ilmoittaa vuokranantajalle esim. vuotavista hanoista, rikkoutuneesta jääkaapista, sähkövioista jne. Vuokranantaja tekee tarkastuskäyntejä omistamiinsa kiinteistöihin, mutta hän ei voi saapua tarkastuskäynnille milloin sattuu, vaan ajankohdasta sovitaan etukäteen.
Oman asumisviihtyvyyteensä turvaamiseksi vuokralaisen kannattaa pitää kiinteistöstä hyvää huolta. Jos pitkä nurmikko ei haittaa ja vuokrasopimuksessa ei ole mitään mainintaa tai vuokraisännällä ei ole huomautettavaa, niin anna nurmikon kasvaa.
Yleensä omakotitaloa vuokrattaessa vuokrasopimukseen kirjataan, että piha-alueen ja kulkuteiden hoito kuuluu vuokralaiselle.
Rivitaloissa käytännöt vaihtelevat. Jos taloyhtiössä talonmiestyöt tehdään talkootöinä, niin vuokrasopimukseen kirjataan asia. Vuokralaista velvoitetaan tekemään vuokraamansa asunnon talonmiestyöt vuorollaan. Vuokranantaja voi kirjata sen vuokrasopimuksen sopimusrikkomukseksi ja irtisanomisperusteeksi. Vuokralainen voi joko allekirjoittaa vuokrasopimuksen tai etsiä uuden kohteen. Tuskinpa kukaan vuokranantaja tulee tekemään vuokralaisen talonmiesvuoron töitä esim. toiselta paikkakunnalta. Asunto ei olisi enää vuokra-asunto, vaan myynnissä.
Rivi- ja kerrostaloissa taloyhtiön hallitus päättää tavasta, jolla talonmiestyöt hoidetaan. Hallitus on viimekädessä vastuussa, jos joku esim. liukastuu pihassa."Rivitaloissa käytännöt vaihtelevat. Jos taloyhtiössä talonmiestyöt tehdään talkootöinä, niin vuokrasopimukseen kirjataan asia. Vuokralaista velvoitetaan tekemään vuokraamansa asunnon talonmiestyöt vuorollaan. Vuokranantaja voi kirjata sen vuokrasopimuksen sopimusrikkomukseksi ja irtisanomisperusteeksi. "
Tosin yksikään osakas ei ole velvollinen tekemään mitään huoltotöitä, eli vuokralaisen voi niihin velvoittaa, osakasta ei!- Vuokrasoppari
Välittäjä_LKV kirjoitti:
"Rivitaloissa käytännöt vaihtelevat. Jos taloyhtiössä talonmiestyöt tehdään talkootöinä, niin vuokrasopimukseen kirjataan asia. Vuokralaista velvoitetaan tekemään vuokraamansa asunnon talonmiestyöt vuorollaan. Vuokranantaja voi kirjata sen vuokrasopimuksen sopimusrikkomukseksi ja irtisanomisperusteeksi. "
Tosin yksikään osakas ei ole velvollinen tekemään mitään huoltotöitä, eli vuokralaisen voi niihin velvoittaa, osakasta ei!Eikä tänä päivänä rivitalojen vuokrasoppariin kirjata mitään nurmikon ajoja tai lumitöitä. Yleensä ne kyllä unohtuvat siinä vaiheessa kun asuntoa vuokrataan. Sehän laskisi vuokraa, jos hyvä vuokralainen löytyy. Kun sopparissa ei ole pykälää, ei taloyhtiöllä ole mitään "asetta" patistella ketään talkootöihin.
- entinen_talkkari
Kyllä sellaisia vuokrasopimuksia tehdään vielä tänäkin päivänä, että talonmiestyöt kuuluvat vuokralaiselle, kun sen asunnon vuoro on. Vuokraisäntä ei niitä tule tekemään.
Se on sitten eri juttu, että tekeekö kaikki osakkaatkaan. Omistan asunnon taloyhtiöstä, missä talonmiestyöt tehdään talkoilla. Osa asukkaista on "vapautettu" - vapautettu vapaaehtoisista töistä! Esim. ikä perusteena. Joku tekee vuorollaan työt ja toinen jättää tekemättä.
Taloyhtiön hallitus on vastuussa siitä, että lumityöt on tehty, piha on kulkukunnossa ja hiekoitettu. Hallituksen jäsenet "saavat" itse tehdä talonmiestyöt, jos joku jättää tekemättä. Järjestetyssä kyselyssä enemmistö osakkaista halusi ulkopuolisen talonmiestöiden tekijän, mutta hallitus päätti, että talkoilla jatketaan. Eivät halunneet maksaa, sillä eihän kukaan ulkopuolinen ilmaiseksi töitä tee.
Ketään ei voida pakottaa tekemään talkootöitä, ei osakasta, eikä vuokralaista. Taloyhtiössä kulut nousevat ja yhtiövastike nousee, jos työt teetetään ulkopuolisella. Kyllä ne kulut siirtyvät vuokriinkin aivan samalla tavalla, kuin yhtiövastikkeisiin.
Tiedän taloyhtiöitä, joissa voi maksaa esim. jollekin toiselle osakkaalle, että hän tekee talonmiestyöt toisen vuorolla. Tällainen menettely onnistuu, jos kaikki osakkaat/asukkaat hyväksyvät sen.
Tein vuosikausia talonmiestöitä, mutta lopetin siinä vaiheessa, kun asuntooni tunkeutuvaan tupakansavuun ei haluttu puuttua millään tavalla. Talkoohenki katosi, kun tupakansavu tuli.
- kipeä_äiti
Kuuluu ihmisenä itsestäänselviin asioihin luoda lumet oven edestä, leikata nurmikko pläntiltään ja lakaista tai haravoida tarpeen mukaan.
Jokainen joka jossain asuu. Vuokralla, omassa tai siivellä.
Saattaa sitä siivota yhteisiä alueitakin vaikka ei olisi oma vuorokaan.
Opetelkaa tekemään töitä! - Arhiipalla
Jokainen komentoija on ulkona. kun lumiukko. Etsikää käsiinne asuntoyhtiölakikirja siellä selvitetään miten kuuluu toimia oikein taloyhtiössä.
- ei-jaksa
huokaus. .. komentoija ... vetäisit vähän vähemmän viinaa.
- varmistus
Voiko vuokralainen mennä yhtiökokoukseen kutsun laatikkoon tipahtaessa. Vai kuuluuko ko kutsu toimittaa omistajalle?
- memoryni
Kutsu tulee aina osakkkeen omistajalle,omistaja voi valtakirjalla valtuuttaa häntä edustamaan vaikka Syyrialaisen kumivenepakolaisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,804356Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt242801Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242768Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122484Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172479Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1112214Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1002173Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6352044MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141975Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka341908