New Jerseystä helposti Manhattanille?

InnokasMatkaaja

Heissan!

Onko kokemusta, miten helposti pääsee New Jerseystä liikkumaan Manhattanille ja takaisin sekä JFK:n kentälle ja sieltä New Jerseyyn? Tiedän, että PATH-junalla liikutaan New Jerseyyn. Kulkeeko se läpi vuorokauden?

Entä, mikä olisi edullinen ja kätevä tapa kulkea JFK:n kentälle ja takaisin? Onko parasta ostaa etukäteen menopaluulippu johonkin pikkubussiin? En halua metrolla lähteä seikkailemaan paluumatkalla...


Mietiskelen tässä, otanko hulppean näköisen huoneistohotellin New Jerseystä (Deedee's apartment at Regent) vai Long Islandilla olevan Vetiver-hotellin. Päätös pitää tehdä ennen tämän kuun loppua (helmikuu 2016). Eniten mietityttää kulkeminen. Onko muuten kokemusta tästä Vetiver-hotellista? Huone on pieni (meitä on 4 aikuista), mutta sieltä liikkuminen on ilmeisesti helppoa metroilla. Todennäköisesti vietämme eniten aikaa Manhattanilla (toki haluan käydä katsomassa mahd. paljon eri kaupunginosiakin).

Pääsen ensimmäistä kertaa käymään New Yorkissa ja olen aivan innoissani! Selvitettävää on vain NIIN paljon ja olen ainut matkaporukasta, joka osaa englantia... Matka alkaa 13.3.16!!

Kiitos, jos osaat auttaa yhtään :)

2

386

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Tähän ei ole kukaan vastannut. Tein saman jumpan aikoinaan ensimmäisellä NY:kin matkalla ja päädyin siihen, ettei kannata lähteä Manhattanin ulkopuolelle hotelliin. Matka-ajat kasvavat kohtuuttomiksi.

      Ainoa syy ottaa hotelli Manhattanin ulkopuolelta on mielestäni auton vuokraus. Jos matkalla aikoo kiertää osavaltiota tai käydä Washingtonissa, niin New Jersey voisi olla järkevä, mutta silloin pitää lauttamatkojen kustannukset ottaa huomioon. Viikon lauttalippu on yli $200.

    • Nynyny

      Jos tarkoitus on kierrellä nähtävyyksiä niin ainoa järkevä vaihtoehto on maksaa hotellista vähän enemmän ja yöpyä midtownissa Manhattanilla. Penn Station, MSG:n vieressä, on paikka mistä lähtee metrot joka suuntaan. Samoin LIRR:llä pääsee helposti Long Islandille. New Jerseyn Penn Stationille menee junat myös.

      Älkää käyttäkö lomaanne metrossa istumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1195
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      299
      1108
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      877
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      869
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      548
    Aihe