New Jerseystä helposti Manhattanille?

InnokasMatkaaja

Heissan!

Onko kokemusta, miten helposti pääsee New Jerseystä liikkumaan Manhattanille ja takaisin sekä JFK:n kentälle ja sieltä New Jerseyyn? Tiedän, että PATH-junalla liikutaan New Jerseyyn. Kulkeeko se läpi vuorokauden?

Entä, mikä olisi edullinen ja kätevä tapa kulkea JFK:n kentälle ja takaisin? Onko parasta ostaa etukäteen menopaluulippu johonkin pikkubussiin? En halua metrolla lähteä seikkailemaan paluumatkalla...


Mietiskelen tässä, otanko hulppean näköisen huoneistohotellin New Jerseystä (Deedee's apartment at Regent) vai Long Islandilla olevan Vetiver-hotellin. Päätös pitää tehdä ennen tämän kuun loppua (helmikuu 2016). Eniten mietityttää kulkeminen. Onko muuten kokemusta tästä Vetiver-hotellista? Huone on pieni (meitä on 4 aikuista), mutta sieltä liikkuminen on ilmeisesti helppoa metroilla. Todennäköisesti vietämme eniten aikaa Manhattanilla (toki haluan käydä katsomassa mahd. paljon eri kaupunginosiakin).

Pääsen ensimmäistä kertaa käymään New Yorkissa ja olen aivan innoissani! Selvitettävää on vain NIIN paljon ja olen ainut matkaporukasta, joka osaa englantia... Matka alkaa 13.3.16!!

Kiitos, jos osaat auttaa yhtään :)

2

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Tähän ei ole kukaan vastannut. Tein saman jumpan aikoinaan ensimmäisellä NY:kin matkalla ja päädyin siihen, ettei kannata lähteä Manhattanin ulkopuolelle hotelliin. Matka-ajat kasvavat kohtuuttomiksi.

      Ainoa syy ottaa hotelli Manhattanin ulkopuolelta on mielestäni auton vuokraus. Jos matkalla aikoo kiertää osavaltiota tai käydä Washingtonissa, niin New Jersey voisi olla järkevä, mutta silloin pitää lauttamatkojen kustannukset ottaa huomioon. Viikon lauttalippu on yli $200.

    • Nynyny

      Jos tarkoitus on kierrellä nähtävyyksiä niin ainoa järkevä vaihtoehto on maksaa hotellista vähän enemmän ja yöpyä midtownissa Manhattanilla. Penn Station, MSG:n vieressä, on paikka mistä lähtee metrot joka suuntaan. Samoin LIRR:llä pääsee helposti Long Islandille. New Jerseyn Penn Stationille menee junat myös.

      Älkää käyttäkö lomaanne metrossa istumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      137
      6279
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      66
      5192
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3250
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      104
      2340
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1990
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1098
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      12
      1008
    Aihe