Keski-ikäinen raitis nainen tai mies

Mikä siinä on kun jotkut naiset ja miehet eivät juo?
Ei vedetä änkyrää, perseet olalle känniä
Ei käytetä taksia
Kieltäydytään kuluttamasta
Välttelevät poliisia
Ei osata juhlia ja ottaa iloa irti
Kaikki työt vaativat raskaat huvit
Raitis vanha nainen on ällöttävä. Eikä mieskään ole ihanne tapaus
24137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

aika huono provo

Äänestä
  • Mä sanoisin, että juoppojen maailmassa ajattelevat paljolti noin, vaikka vitsinä jos ei muuten.

    Äänestä

Kun on nuorena sen pohjan saanut juoda niin enää ei tarvi. Ei se änkyrä ollut minkään arvoista loppujen lopuksi. Paha olo siitä tuli ja vapina. Kaikenlaisia pelkotilojakin. Parempi on nyt.
En tosin välttele poliisia, miksi välttelisin? heissä on jopa kavereita :)
Taksiakin käytän jos tilanne vaatii kun ei ole omaa korttia elikkä ei myöskään autoa tietenkään.
Kuluttelen paljonkin kaikkiin niihin asioihin joista tykkään.
Ilon saa kyllä irti ihan juomattakin. Oikeastaan paljon paremminkin ja oikeasti :D :D

Määrittele vanha, ensin puhut keski-ikäisistä.

Oikein hyvää Ystävänpäivää Sinulle!

Äänestä

TYarkoitit varmaankin sitä että miksi joukossa on raitis "ilonpilaaja" Raittiita pidetään joksus outoina kun voivat pitää hauskaa ilman viinaa..Niimpä,niin...Ei voi pitää hauskaa ainakaan sellaisessa seurassa jossa juodaan ja hyvin harva selväpäinen jaksaa katsella aamutunneille asti meidän alkoholia käyttävien toilailuja ja kovaäänistä puhumista.
Raittiilta tivataan aina,miksi et ota? Ota nyt yhdet edes!! Oletkos jotenkin sairashhh kun ei tyyppy kelpaa??
Tlitsä vaan kyttään kun toiset mokailee kännissä?No ei sitä kauaa kukaan jaksa selvin päin...
Minä jättäisin raittiit rauhaan ja keskityn vain ainoastaan omaan hauskan pitoon,sillä osaan käyttää jo tällä iällä sopivasti tätä hermomyrkkyä..

Äänestä
  • Juuri tuon vuoksi en lähdekään esim työpakan ryyppäysillanviettoihin, en juo enkä jaksa katsoa päityneiden örinää ja takuuvarmaa riitelyäkin varsinkaan jos illassa ei ole muuta ohjelmaa kuin ruokailu ja ryyppäily. Ei vaan kiinnnosta enää. Nuorempana se kaista nähty.

    Äänestä

  • siilimuori3 kirjoitti:

    Juuri tuon vuoksi en lähdekään esim työpakan ryyppäysillanviettoihin, en juo enkä jaksa katsoa päityneiden örinää ja takuuvarmaa riitelyäkin varsinkaan jos illassa ei ole muuta ohjelmaa kuin ruokailu ja ryyppäily. Ei vaan kiinnnosta enää. Nuorempana se kaista nähty.

    Uskon tuon ja on taitolaji olla fiksu vaikka ottaakin muutaman rinksun..Ensinnäkin pitää olla ahdistelematta sellaisia joiden ei tee mieli juoda.Työpaikan hilaisimmastakin tulee lähes poikkeuksetta härskinrohkea joka latelee mauttomuuksia.
    Olen kova puhumaan selvinpäinkin ja siksi kukaan ei tiedä varmasti,olenko kuski vai kyytiläinen..

    Äänestä

  • Mitäkä.mies kirjoitti:

    Uskon tuon ja on taitolaji olla fiksu vaikka ottaakin muutaman rinksun..Ensinnäkin pitää olla ahdistelematta sellaisia joiden ei tee mieli juoda.Työpaikan hilaisimmastakin tulee lähes poikkeuksetta härskinrohkea joka latelee mauttomuuksia.
    Olen kova puhumaan selvinpäinkin ja siksi kukaan ei tiedä varmasti,olenko kuski vai kyytiläinen..

    Just, osaan hyvin olla juovien kavereitten seassa vaikken mitään otakaan, ihan sujuvasti kävellä lasi kädessä ja hengessä mukana. Ei ole kukaan koskaan tuittuillut ja tivannut, että ilon pilaaja kun et ota. Hyvien kavereiden kanssa haluan jakaa juhlan kuin juhlan. Ei se rasita, eihän sitä joka ilta tehdä, jos kerran kahdesti vuodessa. Mistä ne tietää, mitä mulla siinä lasissa, samalla lailla käyn baaritiskiltä tilaamassa alkoholittomani kuin muut alkoholinsa.

    Äänestä

  • rosaliiin kirjoitti:

    Just, osaan hyvin olla juovien kavereitten seassa vaikken mitään otakaan, ihan sujuvasti kävellä lasi kädessä ja hengessä mukana. Ei ole kukaan koskaan tuittuillut ja tivannut, että ilon pilaaja kun et ota. Hyvien kavereiden kanssa haluan jakaa juhlan kuin juhlan. Ei se rasita, eihän sitä joka ilta tehdä, jos kerran kahdesti vuodessa. Mistä ne tietää, mitä mulla siinä lasissa, samalla lailla käyn baaritiskiltä tilaamassa alkoholittomani kuin muut alkoholinsa.

    Totta. Minua en vaan nuo ravintelit kiinnosta. Jos joskus siellä käyn, tulee jotenkin sellanen ulkopuolinen olo, et miät ihmettä täällä teen. Kesällä terassit on eri juttu.

    Äänestä

Täysin absolutisteilla on yleensä alkoholiin liiyyvä ongelma: oma alkoholismi, juopot vanhemmat, tiukka uskonnollisuus, sairaus jne. Tiukan absolutismin takana on aina jotain muutakin, kuin pelkkä terveyskeskuksen jakama valistustyö.

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä. Ei uskalla ottaa ettei vaan omat pimeet puolet tule esille, pelkää sitä että paskantärkeys häipyy eikä voi tuomita enään juoppoja. Häipyy se ettei voi tuomita ns. alempiaan eikä hallitse kovaa luonnettaan ns, naamiot tippuu.

    Mielestäni raivo raittius on yhtä lailla sairaus kuin alkoholismi ettei ole kumpikaan ääripää hyvä.

    Tiukan absolutismin takana on että kuoret tippuu jos ottaa tipankin.

    Äänestä

  • En tiedä absolutisteista, koska voin kyllä ottaa yhden lasillisen mutta siihen se miltei jääkin. Ei ole minkäänlaista intoa eikä halua juoda täyshumalaan koska jo pienessä hiprakassa tulee ällöttävä olo. Ei voi mitään. Sitä paitsi minä olen aika puhelias ihan selvinkinpäin ja voin tehdä hauskoja juttuja myös. Se ei vaadi alkoholia tosin tuossa en tarkoita järjettömyyksiä joita sitten katuu seuraavana päivänä. Parasta on se, että muistaa kuinka hauskaa oli ja mitä teki eikä muisti pätki. Vanhemmat ei ollu alkoholisteja enkä tiedä suvussani en äidin enkä isän puolelta ketään jolla olisi ollut alkoholin kanssa ongelmia. Geeneissä siis varmaan.

    Äänestä

  • Monenko sukupolven yli alkoholismi voisi hypätä? Veikkaan, että 1800 luvulla ei ole ollut alkoholismia juurikaan. Se lie 1900 vuosisadalla alkanut pöhö, ei sii kovin vanha tauti tai sairaus..? Rioippuvuus ja addiktio paremminkin, pakkomielle.

    Äänestä

  • Ehkäpä yleistät liikaa. Voin sanoa itseäni absolutistiksi, mutta ei minulla ole silti mitään piilojuttua sen takana. Minä en vain pidä alkoholin mausta. Nuorena sen verran kokeilin, että maun tiedän ja jälkiseurauksetkin. Eli olen kerran ollut todella kännissä. Yhtään ei ollut hauskaa, oli oikeastaan typerä olo. Sellainen olo, että sitä en kaipaa ollenkaan. Ja jälkeenpäin oli vielä huono olo.
    En näe siinä itselleni mitään positiivistä, se on siis täysin turhaa kurjan olon hankkimista. Ei kiitos!

    Vaikka olenkin raitis, en silti ole mikään raivo. Mun puolestani ihmiset saavat ryypätä niin kuin tykkäävät. Minulle se ei vaan sovi. Ja toisaalta terveyteni ei enää edes kestäisikään ryyppäämistä.

    Mutta sitten on nämä alkoholistit. Ne on huono juttu. Monet perheet kärsivät, jos perheessä on alkoholisti. Ja lopulta he käyvät minun kukkarollani, kun sairastuvat tai sairastuttavat läheisiään. Monen alkoholistin hoito sairaalassa maksaa maltaita (yksi hoitopäivä 500 - 1000 euroa verorahoja, jotka veronmaksajat maksavat, siis minäkin). Puhumattakaan siitä, että he vievät sairaalapaikan joltain ilman omaa syytään vaikeasti sairaalta.
    Se ei ole hyvä asia.

    Mutta asiallisesti ruoka- ja seurustelujuomana alkoholi sopinee monille. Kyllä vaimokin joskus ruoan kanssa viintä ottaa. Monta kertaa on minullakin maistattanut, mutta aina se on pahaa. En vain saa nieltyä millään niin pahaa ainetta.
    Makuja on monia ja kai se on elämän rikkaus.

    Äänestä

Sanos muuta. Tiedätkö mitä ne on, ne juomattomat? Veronkiertäjiä, kuule. Eivät halua maksaa verojaan.
Tosin mun pitää häveten tunnustaa, etten minäkään maksa tupakkaverojani. Enkä tällä hetkellä muuten makeisverojakaan. Se kyllä pännii, ihan kybällä. Odotan vaan että pääsiäinen tulisi ja saisi niitä mignon :P Sitten lupaan maksaa veroja oikein kunnolla.

Äänestä
  • Kyllä minä sinulle pääsiäisenä munat näytän :) Aiotko ostaa ihan sitä umpimunaa, täyttä suklaata ilman leluja sisällä vai millaista?
    Joo, harmihan se on, Alko jää rahaa saamatta meikänkin kohdalla. Olen pilannut monen juopon ja ryyppääjän ilot olemalla selvinpäin. Kateuttakin olen kuullut joskus.
    Tupakkiveroakaan en maksa kovin usein, sen verran poikkean risteilyillä, että tulee tuotua se virallinen määrä, no suomivero savukettakin ostelen tietty.
    Niin joo makeisvero? Meneekö leivoksista makeisveroa, en tiedä. Mutta karkkeja ei tule ostetuksi kovinkaan uutterasti. Joskus mössäisen pussillisen ja se on siinä.
    Tipatattomuudesta sanottakoon, en ole ensimmäistäkään raittiussaarnaa onnistunut pitämään, en kenellekään. Minulla on tunne, että siihen pitäisi olla pappis-koulutus, että pystyy saarnaamaan huolella ja ammatitaitoisesti ja tottakai tuomitsemaan jyrkästi jokaisen huikan ottajan ja uhata erottaa ne kirkosta, että enää ei tule yhtään ehtoollishuikkaa, olet juoppo muutenkin, saat kimmokkeen ja retkahdat ryyppäämään. Osaan iloita (olla vahingoniloinenkin) jokaisen humalaisen kommelluksista. Ei siihen sovi vuorisaarnat.

    Äänestä

  • kukas-mä-ny-olinkaan kirjoitti:

    Kyllä minä sinulle pääsiäisenä munat näytän :) Aiotko ostaa ihan sitä umpimunaa, täyttä suklaata ilman leluja sisällä vai millaista?
    Joo, harmihan se on, Alko jää rahaa saamatta meikänkin kohdalla. Olen pilannut monen juopon ja ryyppääjän ilot olemalla selvinpäin. Kateuttakin olen kuullut joskus.
    Tupakkiveroakaan en maksa kovin usein, sen verran poikkean risteilyillä, että tulee tuotua se virallinen määrä, no suomivero savukettakin ostelen tietty.
    Niin joo makeisvero? Meneekö leivoksista makeisveroa, en tiedä. Mutta karkkeja ei tule ostetuksi kovinkaan uutterasti. Joskus mössäisen pussillisen ja se on siinä.
    Tipatattomuudesta sanottakoon, en ole ensimmäistäkään raittiussaarnaa onnistunut pitämään, en kenellekään. Minulla on tunne, että siihen pitäisi olla pappis-koulutus, että pystyy saarnaamaan huolella ja ammatitaitoisesti ja tottakai tuomitsemaan jyrkästi jokaisen huikan ottajan ja uhata erottaa ne kirkosta, että enää ei tule yhtään ehtoollishuikkaa, olet juoppo muutenkin, saat kimmokkeen ja retkahdat ryyppäämään. Osaan iloita (olla vahingoniloinenkin) jokaisen humalaisen kommelluksista. Ei siihen sovi vuorisaarnat.

    Meinaat näyttää vai? Nettiinkö lataat? Rohkea sinä, vaikka toiset varoittelee ettei kannattais, niin mä ainakin tykkään. Saat jo valmiiksi vaihtariksi mun kuvan.
    http://www.studiodiy.com/wordpress/wp-content/uploads/2015/03/DIY-Emoji-Easter-Eggs3-600x900.jpg
    Tuo ehtoollisviinikin on sellainen juttu minkä olen miettinyt. Pitäiskö papin kysyä paperit kaikilta ennen kuin ehtoollisen antaa? Eihän sinne sais mennä ellei ole ripillä käynyt. Mä en ole käynyt, enkä ikinä maistanut noita nameja. Kuullut paljon että ne on sitä ja tätä, mutta aina halunnut maistaa että saivarteleeko ne Jeesuksen eväitä. Periaatteessahan mä voisin mennä, kun ei siellä kukaan kysele että kävitkö ripillä. Niin, mun mielestä tarttis! Tiedä kuka noita eväitä syö ja juo. Just jotain lauantai-illan putkea jatkamassa.

    Äänestä

  • Sulla on kokemusta munista, kertakaikkiaan, uskomaton kokoelma :) Omaani en ole fotonnut, vielä.
    Mun mielestä papin pitäisi alkaa kysellä henkkareita ja kirkkojen oville portsarit ja ikärajat. Niin herkästi muutenkin kyselevät nykyisin. Tai niin olen kuullut.
    Joo mee vaan huikalle., ei siellä kysellä rippitodistusta ja kun kirkossa on, sen saa anteeksi samalla hetkellä, pienen sumutuksen.

    Äänestä

Kyllä kulutan ja "juon", en ole absolutisti enkä sylkäise lasiin. Mutta kun pidän itseäni järkipäisenä ihmisenä, niin minä en humallu - koskaan. Koska humala ei ole merkki juhlimisesta vaan siitä, että ei ymmärrä mitä juhliminen tarkoittaa. Änkyräkänni taas on merkki aivokapasiteetin vajauksesta.

Äänestä
  • Juuri noin.
    Meidän suomi tarvitsisi kohtuukäyttäjiä huomattavasti enemmän, pois tuolta ankarammin juovien alhosta.

    Äänestä

Ei janota, tai jos janottaa, vesi tms vie janon.

Ja myönnän, en ole ihanne tapaus. Nipotan yhdyssanavirheistä.

Äänestä
  • Minä nipotan kaikista kirjoittajista.
    Haluaisin olla täällä yksin ja kirjoitella itselleni koko ajan.
    Harmittaa kun ei pysty, joku puuttuu aina tilanteeseen ja pahinta on jos aletaan nipottaa yhdys-sana virheistä ja pilkutuksesta. Sitten tietysti joku huomauttaa, että puuttuu piste tai kysymysmerkki tai, että, HUUTAA je tuolleesti.

    Äänestä

  • Näkemysero: minä taas olen syntymähumalainen, siksi en tarvitse alkoholia juurikaan. Punkku ja skumppa ovat hyviä kohtuulliseen aiheesta nauttimiseen.

    Äänestä

Muuten näin alkoholia käyttämättömänä tulee esiin muitakin ongelmia, kuin viinan tuputuksista kieltäytyminen.
Olisin voinut montaa terveydellistä asiaa edesauttaa, jos olisin tupakoinut ja käyttänyt runsaasti alkoholia. Monissa terveydenhoito-ohjeissa kerrotaan, että lopeta tupakointi ja vähennä alkoholinkäyttöä. En vaan voi, kun tyhjästä on paha nyhjästä.
Kyllä käy kateeksi kessuttelijoita ja kännääjiä, heillä on sentään mahdollisuus, minulla ei ole.

Äänestä
  • Woi-woi kuule, mahiksia on monta - sullakin. Rasva, sokeri, suola, valkoinen vehnäjauho ... Niissäkin on riittämiin sarkaa tavalliselle tallaajalle kasvattaa tietämystään ja parempia mahdollisuuksia terveempään tulevaisuuteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ajattelemisen-aihetta kirjoitti:

Mikä siinä on kun jotkut naiset ja miehet eivät juo?
Ei vedetä änkyrää, perseet olalle känniä
Ei käytetä taksia
Kieltäydytään kuluttamasta
Välttelevät poliisia
Ei osata juhlia ja ottaa iloa irti
Kaikki työt vaativat raskaat huvit
Raitis vanha nainen on ällöttävä. Eikä mieskään ole ihanne tapaus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu