B-Vectra, yksi parhaista autoista ikinä!!!

pexiss

Näin se on! On todella sääli, että auto oli erittäin vika herkkä! Auto oli markkinoille tullessaan aivan mahtava taideteos! Kuskin olot olivat ainakin itselle todella jees, vakiopenkki erinomainen, samoin mittaristo oli aikanaan kova juttu, kun se ajotietokone oli aivan nopeusmittarin vieressä, ei sellaista ollut ennen nähty? B-Vectran vakionopeudensäädin oli aivan aikaansa edelle silloin -90 luvun lopussa, se ei lisännyt vauhtia alamäkeen tultaessa, vaan piti nopeuden siinä mitä olit itse asettanut! Siinä olisi mm. Volkkarilla vielä tänäkin päivänä kehitettevää...

9

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grgrgrg

      Kohtuu hyvä ajoltaan, mutta oli liian iso harppaus A-mallista eikä ollut kestävyydeltään samaa tasoa. A-malli faceliftinä (1993-95?) oli varmaan yksi kestävimpiä Opeleita koskaan.

    • ParempianeonkuinVGAt

      Ja sitten?

    • hethtethet

      Aika tehokkaasti jo poistunut liikenteestä kun ihan viimeisiäkään vuosituhannen vaihteesta ei enään paljon näy.

    • karvanoppeli

      Hieno aloitus. Yksi parhaista autoista mutta äärettömän vikaherkkä. Elikkäs hyvä ja huono auto yhtäaikaa. Arvatkaa kumpi ominaisuus painoi enemmän. hähähähä.

    • LutonFactory

      Oli kyllä hyvä päästää B Veculla maantiellä. Ainakin ekoissa B malleissa oli vielä hydraulinen ohjaustehostin, jota oli tunnoltaan parempi kuin nykyiset sähköiset. Olihan siinä vikoja, kuten onneton vesipumppu nokkahihnaviritelmä ja ensimmäisten B -mallien onnettomat saumojen kittaukset, joista ruostuminen pääsi alkuun. Merkkiliike ei tullut kansiremontissa millään lailla vastaan. Vaihtui sitten merkki neljän Opelin jälkeen.

      • Anonyymi

        C-mallissa yhdistetty hydraulinen ja sähkö.


    • Anonyymi

      MUN MIELESTÄ ASCONA A ON JOTAIN JA B ASCONA. SAMOIN SITTEN V 1988-1992 VECTRA

    • Anonyymi

      A VECTRA OLI KOVA

    • Anonyymi

      No, mulla on vähän toinen käsitys B-Vectrasta. Ostin aikoinaan n. 80t ajettuna ja myin sen yli 300t ajettuna. Isoimmat viat oli tukkeutunut katalysaattori joka johtui yhden pytyn sytytys viasta joka korjattiin Opel korjaamolla. ja taka-akselin puslien vaihto. Muutoin auto pelasi todella hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5531
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5074
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2143
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      45
      1710
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1627
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1343
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe