Näin se on! On todella sääli, että auto oli erittäin vika herkkä! Auto oli markkinoille tullessaan aivan mahtava taideteos! Kuskin olot olivat ainakin itselle todella jees, vakiopenkki erinomainen, samoin mittaristo oli aikanaan kova juttu, kun se ajotietokone oli aivan nopeusmittarin vieressä, ei sellaista ollut ennen nähty? B-Vectran vakionopeudensäädin oli aivan aikaansa edelle silloin -90 luvun lopussa, se ei lisännyt vauhtia alamäkeen tultaessa, vaan piti nopeuden siinä mitä olit itse asettanut! Siinä olisi mm. Volkkarilla vielä tänäkin päivänä kehitettevää...
B-Vectra, yksi parhaista autoista ikinä!!!
9
896
Vastaukset
- grgrgrg
Kohtuu hyvä ajoltaan, mutta oli liian iso harppaus A-mallista eikä ollut kestävyydeltään samaa tasoa. A-malli faceliftinä (1993-95?) oli varmaan yksi kestävimpiä Opeleita koskaan.
- ParempianeonkuinVGAt
Ja sitten?
- hethtethet
Aika tehokkaasti jo poistunut liikenteestä kun ihan viimeisiäkään vuosituhannen vaihteesta ei enään paljon näy.
- karvanoppeli
Hieno aloitus. Yksi parhaista autoista mutta äärettömän vikaherkkä. Elikkäs hyvä ja huono auto yhtäaikaa. Arvatkaa kumpi ominaisuus painoi enemmän. hähähähä.
- LutonFactory
Oli kyllä hyvä päästää B Veculla maantiellä. Ainakin ekoissa B malleissa oli vielä hydraulinen ohjaustehostin, jota oli tunnoltaan parempi kuin nykyiset sähköiset. Olihan siinä vikoja, kuten onneton vesipumppu nokkahihnaviritelmä ja ensimmäisten B -mallien onnettomat saumojen kittaukset, joista ruostuminen pääsi alkuun. Merkkiliike ei tullut kansiremontissa millään lailla vastaan. Vaihtui sitten merkki neljän Opelin jälkeen.
- Anonyymi
C-mallissa yhdistetty hydraulinen ja sähkö.
- Anonyymi
MUN MIELESTÄ ASCONA A ON JOTAIN JA B ASCONA. SAMOIN SITTEN V 1988-1992 VECTRA
- Anonyymi
A VECTRA OLI KOVA
- Anonyymi
No, mulla on vähän toinen käsitys B-Vectrasta. Ostin aikoinaan n. 80t ajettuna ja myin sen yli 300t ajettuna. Isoimmat viat oli tukkeutunut katalysaattori joka johtui yhden pytyn sytytys viasta joka korjattiin Opel korjaamolla. ja taka-akselin puslien vaihto. Muutoin auto pelasi todella hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038