kärähdin ratista tos elokuus.verikoe näytti 2.14.kauanko ootte vastaavis lukemis saanu ajokieltoo?sakkoja?ehdollista vissii tulee ainaki.joutuukohan menee inssii ja kirjallisii uusix?
rattijuopumus...
paljonko
2012243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
70 päivää ehdollista ja 35 oheissakkoa tulossa.
Verikoe oli 1.2 eli mitäköhän tästä tulee?
Joko tulee:
a) n. 20 päivää vankeutta ja 10 päiväsakon oheissakko
tai
b) n. 65 päiväsakkoa
Melkeinpä kallistuisin B:n puolelle jos ei aiempia rattijuopumuksia.
Ajokieltoa usein kuutisen kuukautta (tästä en niin varma).
Eritoten jos olet ensikertalainen, vankeus (jos tulee vankeutta) taatusti ehdollinen.
Olen ensikertalainen,onks toi ajokielto miten tarkka et voikohan olla lyhempikin kun 0.88 ja tuli kolme kuukautta ajokieltoa. Vaikuttaako siihen jokapäiväinen ajokortin tarve?
Nii että olikos 1. vaihe menossa, vai kortti ollu jo pidempäänki ?
Itsellä melkein sama tilanne..eka ja viimeinen sellanen..
Jos ei aikasempia ja matka lyhyt ei vahinkoa-niin millaisia tuomioita??
Kortti olis välttämätön töissä..
neuvoa kuinka oikeudessa tulis toimia-yleensä-?
1 vaiheen kortti.
No menikös ne inssit ja teoriat uusiks ku täällä joku niistäki on maininnu ?? Tai tuliko mitään muuta ku ajokieltoa ja sakkoja?
Ite jäin kiinni huhtikuussa,1.8promillee.Ajokielto kesti joulukuuhun asti.60pv ehdollista ja päiväsakkoja oisko ollu 50kpl.Ja taitaapa mennä inssi kirjalliset uusiks,en oo viel ihan varma.
Mutta jotain oppi...
ja 50 pv ehdollista, päiväsakot (en muista enää määrää) ja 6 kk ajokielto päälle.
mä puhalsin just törkeen rajan yli viime huhtikuussa. sain kortin takas lokakuun alussa, et n.6 kuukautta ilman korttia.. mul oli jo lopullinen kortti (siis kakkosvaihe ajettu)eli ei joutunu menee kirjallisiin enkä inssiin.. en muista päiväsakkojen määrää, mut jotaa 290 vissii sakkoja maksoin ja ehdollista tuli. opinpahan ainekin etten enää kännissä aja. mutta en tuomitsekaan rattijuoppoja, koska tiedän että syitä voi olla monia, kun lähtee ajamaan. minä esim ajoin karkuun, kun yks kaveri rupes potkii mun autoa... mut moka mikä moka!
niin tosiaa sain tost 2.14 lukemist 5kk ajokieltoo,75pvää ehdollist ja 60pvä sakkoo..kirjallisiin ja inssiin mennään sit vast ku kortti menee vanhax..ja sinne saa mennä aikasintaa puoltoista vuotta sen jälkeen ku on ekan kerran ollu kuljettajan tutkinnos..a-klinikallle joutuu aina törkeestä rattijuopumuksesta 3kk seurantaan..et semmost
Minulla oli marraskuussa kärähdin ja näytti 1.2 promillea eli tuleekohan lyhyempi tuomio? Saitko kortin nyt samalla takas, kun siitä elokuusta on tullut jo 5 kuukautta täyteen?
en saanu käräjillä..pari viik sen jälkee..eli tänää just sain..kyl sulle lyhyempi tulee luultavasti ku se tulee promilleitten mukaan..käräjilläki saattaa saada jo kortin..
Siis anteeksi kun unohdin mainita että verikoe oli mullakin ja sen tulos oli 1.2
Mitäköhän tulee , puhalsin 0.7, mopolla , ajoin lyhyen matkan .
Tarkentava kysymys: puhalsitko 0,77 promillea (seulonta-alkometrillä) vai 0,77 milligrammaa (tarkkuusalkometrillä)? On nimittäin aika hemmetinmoinen ero. Muistakaa ihmiset kun näitä kysytte, että mittayksiköllä on todellakin merkitystä.
Puhalsin viime jouluaaton aattona paskanhajun määrittävään mittariin nämä 0.7 ja
0.77 myöhemmin samana iltana paskakikkareen poistoseula mittariin.
Kumman puhallustuloksen mukaan tuomioni on nyt odotettavissa?
Tarkkuusalkometripuhalluksen perusteella, tietysti, koska se on se tarkka mittari. Seulonta-alkometri antaa suuntaa-antavan tuloksen.
.......kiitos,--nyt voin päästää kakan tulon housuun....