Mitä ravintoloita (suht edullisia) suosittelette Prahassa? Hotellimme on vanhassa kaupungissa, joten erityisesti vanhassa ja uudessa kaupunginosassa sijaitsevat kiinnostavat. Matkustamme ensimmäistä kertaa Prahaan, joten myös muut matkavinkit olisi tervetulleita, erityisesti nähtävyyksiä ja retkiä koskevat.
Ravintolasuosituksia Prahassa?
4
753
Vastaukset
- Prager
Vanhassa kaupungissa on vain muutamia edullisia ravintoloita. Paras hinta-laatusuhde mielestäni on ravintola Amoksessa (seinän takana pubi, josta saa annoksia myös) http://amosrestaurant.cz/restaurant-amos.html.
Lokal-ketju tarjoaa kohtuuhintaista ruokaa ja olutta savuttomasti Dlouha-kadulla. http://lokal-dlouha.ambi.cz/en/
Uuden kaupungin puolella U Pinkasu on legenda, varsinkin oluen laatu on huipussaan, hinnat eivät tosin ole ihan Zizkovin tasolla.
Hieman tasokkaampi, mutta silti vielä järkevän hintainen ravintola on Hybernia 300 metriä Namesti Republikylta, http://www.hybernia.cz/
Tässä vain murto-osa suosikkipaikoistani ko. alueilla, etenkin hieman ydinkeskustan ulkopuolella on valtavasti hyviä ja edullisia ravintoloita, saa kysyä½
Nähtävyyksistä kaikista kuuluisimpien (näistä löytyy tietoa kaikista matkaoppaista) lisäksi voin suositella Schwartzenbergin palatsia (renesanssi- ja barokkitaidetta, sekä sotahistoriallisen museon osasto vintillä).
Tekniikan museo on myös todellakin näkemisen arvoinen, vaikka ei muutoin olisikaan kiinnostunut tekniikasta.
Prahassa on myös paljon pieniä museoita ja nähtävyyksiä, joista löytyy googlaamalla tietoa. Mikäli jokin erityinen kohde kiinnostaa, niin annan kykyjeni mukaan mielellläni lisätietoa.- kohtareissuun
Voisitko suositella ydinkeskustan ulkopuolella olevia edellisia ravintoloita? Huijataanko Prahassa herkästi turisteja ravintoloissa?
Olen lukenut marionetti (käsinukke) esityksistä Prahassa, ne kiinnostaisivat. Oletko niihin tutustunut?
- prahalautasella
Prahassa turisteja huijaavat useimmiten taksikuskit, heistä on tehty ihan dokumenttiohjelma National Geographyn toimesta! Myös valuutanvaihtopisteissä on ollut usein huijausta kurssien suhteen. Muualla huijaus on harvinaisempaa, joten ei kannata suuremmin olla peloissaan asian puolesta. Ruokapaikoista tuossa jo kerrottiinlin, mutta jos sinua kiinnostavat myös niissä tarjottavat tsekkiläiset perinneruoat ja juomat, ja Praha yleensä matkakohteena, suosittelen siirtymään sivulle http://kaupunkilomalle.com/praha ja lukemaan sen huolella. Niillä ohjeilla jo pääsee pitkälle ja saa matkasta paljon irti.
- Prager
Kirjoittelin pidemmän tekstin jo pari päivää sitten, mutta suomi24 ilmoitti jostain palvelinviasta...
Zizkovissa (täällä ruokailen ja juon olutta eniten):
U Sadu, Olse, U Slovanske Lipy, U Vystrelenyho oka, Reda, Sphageteria Frisko (superhalvat pizza ja muut annokset!) jne. Zizkovista löytyy lukemattomia todella edullisia ravintoloita (olut pääruoka alle 5€), joista olen käynyt vain osassa, kannattaa rohkeasti mennä missä näkyy paikallisia (pätee koko Prahassa).
Vinohradyssa:
U Graffu, U Havrana (The Pubissa sama menu alakerrassa), BadJeff's Barbeque (vaihtelua tsekkiruokaan) jne.
Vanhasta kaupungista voisin mainita vielä Hastalsky Dedek ja U Benedikta, jotka ihan ok paikkoja. Drinkeille Betlemin aukiolla Papa's bar, laatudrinkkejä sijaintiin nähden edullisesti, Dlouha-kadulla El Mojita Cafe vastaavan hintainen kälyisempi paikka.
Jos haluatte yhtenä iltana syödä hienommin, niin suosittelen Palffy Palacia! Ruoka, palvelu ja miljöö on sellainen, että ei löydy Suomesta moista yhdistelmää!
Huijaamisesta ravintoloissa, siellä missä on eniten turisteja myös on todennäköisintä tulla jymäytetyksi. Kannattaa olla tarkkana mitä tilaa, ja mitä on menussa merkitty hinnaksi, ja mikäli tarjoilija ei tuo printattua laskua pöytään, niin pyydä tuomaan sellainen hintojen tarkistamiseksi. Katso myös ettei laskussa ole mitään ylimääräisiä tuotteita. Muutamia kertoja on minuakin huijattu ekoilla reissuilla, mutta kun asiasta huomauttaa, niin asia on myös korjattu joka kerta. Ydinkeskustan ulkopuolella en ole törmännyt (tietääkseni) rosvoamiseen ravintolassa. Tippiä ei tarvitse jättää Tsekissä, mutta on hyvä pyöristää loppusumma lähimpään kymppiin (paitsi jos koette tulleenne huijatuksi), lisäksi jos olette erityisen tyytyväisiä palveluun, niin pieni juomaraha otetaan kiitollisuudella vastaan (5-10%)
.
Nukketeatterissa olen aikanaan käynyt pari kertaa, ja voin suositella! Tsekissä on pitkät perinteet tässäkin taidelajissa. En yleensä innostu ko. teatterin lajista, mutta Prahassa sekin on vain niin mukaansa tempaavaaa! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322259Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749466Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297450Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796301SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1815924Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344946HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084600Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm984350Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo842022Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k771310