Oletteko ostaneet netistä etukäteen lipun vai vasta kentältä? Kertokaa kommentteja.
AB lippu netistä?
Maara2013
4294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Berliinin lippua en ole ostanut, se näyttäisi olevan kotiin toimitettavaa versiota
"Bitte beachten Sie bei allen Versand Bestellungen die üblichen Bearbeitungs- und Lieferzeiten von bis zu 7 Tagen." Eli tuohon pitää varata ainakin reilusti toimitusaikaa, kun tavallinen posti kulkee nykyään miten sattuu.
Berliinin päiväliput olen ostanut metroaseman automaatista (kävi vain käteinen, ei visa tai mc).
Muihin kaupunkeihin ja juniin olen ostanut nettilippuja "print" versioina, eli voi tulostaa itse ja tallentaa pdf:nä, niiden kanssa ei ongelmia sinänsä, mutta lakkojen ja liikennerajoitusten myötä ei aina ole mennyt ennakkosuunnitelmat ihan putkeen.
Printtilippuja saa mm. Deutshe Bahn, München, Stuttgart ja Nürnbergin alueelle. Frankfurtiin taas ei saa.
Jos tuo mobiililippu/sovellus kännykkään toimii myös suomalaisessa liittymässä ja ei ole työpuhelimen myötä ostorajoituksia, niin sitä kannattaa tutkia.
Viimeksi ostin joulukuussa Tegelin terminaalin lippumyymälästä 7 päivän AB lipun (sieben tage karte), maksoi hieman alle 30€, leimaus ensimmäisellä kerralla ja sen jälkeen pidin mukana, kertaakaan ei osunut tarkastajaa. Helppoa kun voi mennä bussiin ovesta kuin ovesta jos se on auki ja tietenkin myös metroon.
Samalta luukulta saa muitakin lippuja. Voi ostaa vsikka nipin kertalippuja.
Korjaan edellistä: voi ostaa vaikka nipun kertalippuja ja käyhän se lippu s-bahniinkin.
Täältä pitäisi löytyä vastaukset kaikkiin lippu-kysymyksiin: http://www.tripsteri.fi/berliini/matkavinkkeja/julkinen-liikenne-matkaliput/