Teksti kuvan päälle

tekstikehysEpävarmako

Minun pitäisi saada tekstiä Wordissä olevan kuvan päälle, niin että näistä kahdesta muodostuu yksi uusi kuva (=teksit on aina varmasti oikeassa kohdassa). Eli jotenkin ryhmittää. Kun sitten kopioin uuden kuvan, niin sekä alkuperäinen kuva että teksti tulevat molemmat siihen.
Nyt Olen tehnyt tekstikehyksellä, enkä saa millään niitä valittua yhtäaikaa tai ryhmitettyä yhdeksi kuvaksi.
Miten kuuluisi toimia?

7

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muuanmies25

      Sen pohjakuvan rivityksen pitää olla tekstin alla tai päällä. Silloin voi valita kuvan ja tekstiruudun shiftillä ja ryhmittää ne yhdeksi.

      • muuanmies27

        Niin ja unohtui: muuta ensin tekstilaatikon tausta läpinäkyväksi.


    • tekstikehysEpävarmako

      Kiitos vastauksestasi. Joku tässä nyt mättää, kun ei millään onnistu.

      • Eikö vieläkään?
        En minäkään ole koskaan keksinyt, joten olen yhdistänyt wordilla kyhättyjä kuvia ja tekstejä kuvaamalla kuvaruudun printscreenillä viemällä kuvan 'tapettavaksi' paintille, rajannut siellä turhat romppeet pois (Valitse, suorakaiteen muotoinen valinta) ja kopioinut sen siellä ja tuonut kuvan takaisin wordille, jolloin muotoilut, taustat ja tekstit - mitä milloinkin pysyy siinä missä pitääkin.
        Voihan siellä Paintillakin lisätä tekstejä.


      • tekstikehysEpävarmako

        Kokeilin Painttia, en vaan osannut tehdä taustasta läpinäkyvää, siis että kuva näkyy läpi.
        Ajattelin, että tässä on joku jippo, kun yleensä kaiken voi jotenkin ryhmittää, en vaan nyt keksi millään.


    • No wordilla tein seuraavasti, Piirrä tekstiruutu. Kun tekstiruutu on valittuna, Muotoile listalta löytyy Muodon täyttö, johon Ei täyttöä sekä Muodon Ääriviiva, Ei ääriviivaa, jolloin ei näy tekstiruudun taustaa eikä ääriviivaa.
      Paintilla kirjoitettaessahan teksti tulee suoraan kuvan päälle ilman taustaa.

    • tekstikehysEpävarmako

      Kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      233
      9955
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      124
      6810
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6334
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      79
      4867
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4570
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      37
      3726
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3264
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3125
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3108
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3053
    Aihe