Ekaa kertaa baariin - valaiskaa tietämätöntä

Baarineitsyt

Olen nyt kahden päivän verran yli 18 ja sehän tottakai tarkottaa tätä baarien ihmeelliseen maailmaan astumista. Minulla ei kuitenkaan ole minkäänlaista tietämystä miten siellä menetellään, ja haluaisin että joku valaisee minua vähän näissä ehkä jopa typerän itsestäänselvissä kysymyksissä.
1. Miten juoma tilataan? Niin tyhmältä kuin kysymys kuulostaakin, en tätä tiedä. Mitä valikoimista ylipäätään löytyy, mistä sen tietää? Voinko mennä tiskille ja tilata "lonkeron" vai pitääkö erikseen pyytää jotakin merkkiä yms.?
2. Miten tulee pukeutua? (Itsehän olen siis tyttö) Onko farkut ja joku paita liian "alipukeutunut"?
3. Voiko yökerhoissa tehdä muuta kuin tanssia? Jos puhutaan tapauksista, joissa musiikki soi niin kovalla että puheen kuuleminen on hankalaa. Mitä ihmettä siellä sitten tehdään tanssilattialla heilumisen lisäksi?

KERTOKAA joku jookos kaikkia asioita joita ylipäätään pitäisi tietää/olisi hyvä tietää.

1

2623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klubittaja

      1. Juoma tilataan selvästikin menemällä baaritiskille ja pyytämällä juomaa baarimikolta! Mene rohkeasti ja odota vuoroasi jos tiskillä on paljon ihmisiä. Mieti etukäteen ja mitä tilaat ja varaa käteistä mukaan, sillä se nopeuttaa maksamista. Valikoimat on yleensä laadukkaissa baareissa ja klubeilla tosi laajat ja lähes kaikkea saa. Voit kysyä tiettyä merkkiä tai antaa yleisesti viinan nimen kuten ns. "lonkero". Voit kysyä myös tiskiltä suosituksia tai jos et ole kokenut juoja, kannattaa vaan tilata sitä mitä kaveritkin ja testata uusia juomia!

      2. Ei ole alipukeutunut kunhan paita on siisti. Monet tytöt pukeutuvat joka paitoihin ja farkkuihin tai minihameisiin baareissa. Lähinnä tilaisuudesta ja omasta preferenssistä kiinni. Korkokengät tai ballerinat yleisesti suosittuja. Varsinkin klubeilla tulee yleensä tanssiessa tosi kuuma joten kannattaa varautua.

      3. Baareihin tullaan tanssimisen lisäksi tapaamaan muita ihmisiä ja sosialisointi yleensä pääasia. Musiikin yli kuulee puhua kunhan puhuu riittävän kovaa ja lähellä toista. Yleisesti vaan kannattaa joko etsiä istumapaikka illan aluksi ja hakee juomat siihen ja sitten myöhemmin humaltuneessa itsetuntoboostissa lähteä tanssimaan tai etsimään seuraa. Useimmiten tapaa baari-iltoina tuttuja ja uusia kavereita päihtyneessä olotilassa ei ole vaikea löytää. Tällaiset asiat baari-illoista selviää ensimmäisen tai viimeistään parin käyntikerran jälkeen eikä kannata stressata liikaa. Menet vaa rennosti, vedät pari shotit naamaan, naurat kavereitten kanssa ja jos huvittaa tanssit tai etsit itseäsi kiinnostavan sukupuolen edustajia :) toivottavasti oli apua ja hauskoja baarikierroksia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8666
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      49
      4766
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4431
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2633
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1510
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1172
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe