Siellä oli väkeä ympäri Suomen. Ulkomaalaiset vangit 80- luvulla ja ennen olivat harvinaisempia. Saunassa oli oma hierarkia. Ainakin itse kylvin tarpeeksi ja niin paljon kuin tarvitsi. Hätäisimmät eivät juuri löylytelleet. Kakolan kanttiinista ei saanut purkkaa, vaikka tippaiitan lääkkeet kuivasivat suuta. Lännen talli oli kylmä. Länsi 3 oli paikka mistä pääsin siviliin 197X.
Turun keskusvankila
7
626
Vastaukset
- Shekki
Saramäki kuulemma paha paikka onkin. Kukaan ei ole vankilaa kehunut. Sisällä aina kuljetaan oikealle.
- luxustajapaskaa
Hilton Hotel Saramäki - kuulemma - paha paikka? Omasta kokemuksesta voin kertoa, että perempaa vankilaa ei löydy edes paljon hehkutetusta ruotsista.
Ainoa mikä siellä vitutti oli kun joutui katselemaan ja pakostikin kuuntelemaan, mätä hampaisten, tautisten narkkareiden mölinää. Vankiloissa narkkareiden osuus on näinä päivinä noin 99 % eli ovat paskaa täynnä!
- eiK_oo
Pohjonen oli vankila vankilassa. Vartijat joskus pitivät ovia auki ja pääsi vaihtamaan lehtiä. Osasto oli suljettu, mutta suolisto tottui paljusellin rytmiin, ettei tarvinnut siihen tehdä suurempia tarpeita.
- RuunaEVP
Kaikki kolme tunsin hyvinkin 70 luvulla lusiessani. Kukaan niistä ei ollut Mies, vaan surkimuksia lopultakin. Lusu oli tosin noista kolmesta ainoa urheilumielinen ja absolusti, joka ei koskaan juopotellut. Lusu oli kalakauppiaan poika ja sieltä lähti nuorena väärille urille. Reka taas oli onneton juoppo, joka tappoi lähinnä sammuneessa tilassa olleita jne. Volvo piileskeli paskat housuissa ruotsalaisessa metsässä useita vuorokausia, kunnes nälkäisenä meni ilmoittautumaan kytille. Volvo osasi myös narkata ja sekoili tietyillä kämpillä espoossa aikoinaan. ne "kunnon" rosvot lusi aikoinaan pytyssä, mm. "dynamiitti Laine" Sorjonen etc.
- setssats
Mikäs siinä. Viimeinen yö itäsellissä ja aamulla vapauteen. Nopeimmat olivat jo viikon kuluttua Nokalla.
- swartburg
80 -luvun alussa kaksi kuuluisaa vankia teki Kakolassa selliryöstön nimimiehen selliin. Nimimies pikkusen menetti mainetta kun poltti tekijät. Tuli talon vaihto. Vaikea tilanne. Jos itse ratkaisee, ei hyvä seuraa. Jos kertoo henkilökunnalle, ei siitäkään hyvä seuraa.
- VanginToive
Ketä kiinnostaa mitä jotkut idiootit mummonpotkijat on tehnyt tai ollut tekemättä? Ei paljon vaadi että stuomion saa. Kusta vähän päässä, se riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne282370Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv582246Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.651801Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651748Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941697Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel831638- 1131500
- 1051252
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401067Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest4955