Siellä oli väkeä ympäri Suomen. Ulkomaalaiset vangit 80- luvulla ja ennen olivat harvinaisempia. Saunassa oli oma hierarkia. Ainakin itse kylvin tarpeeksi ja niin paljon kuin tarvitsi. Hätäisimmät eivät juuri löylytelleet. Kakolan kanttiinista ei saanut purkkaa, vaikka tippaiitan lääkkeet kuivasivat suuta. Lännen talli oli kylmä. Länsi 3 oli paikka mistä pääsin siviliin 197X.
Turun keskusvankila
7
671
Vastaukset
- Shekki
Saramäki kuulemma paha paikka onkin. Kukaan ei ole vankilaa kehunut. Sisällä aina kuljetaan oikealle.
- luxustajapaskaa
Hilton Hotel Saramäki - kuulemma - paha paikka? Omasta kokemuksesta voin kertoa, että perempaa vankilaa ei löydy edes paljon hehkutetusta ruotsista.
Ainoa mikä siellä vitutti oli kun joutui katselemaan ja pakostikin kuuntelemaan, mätä hampaisten, tautisten narkkareiden mölinää. Vankiloissa narkkareiden osuus on näinä päivinä noin 99 % eli ovat paskaa täynnä!
- eiK_oo
Pohjonen oli vankila vankilassa. Vartijat joskus pitivät ovia auki ja pääsi vaihtamaan lehtiä. Osasto oli suljettu, mutta suolisto tottui paljusellin rytmiin, ettei tarvinnut siihen tehdä suurempia tarpeita.
- RuunaEVP
Kaikki kolme tunsin hyvinkin 70 luvulla lusiessani. Kukaan niistä ei ollut Mies, vaan surkimuksia lopultakin. Lusu oli tosin noista kolmesta ainoa urheilumielinen ja absolusti, joka ei koskaan juopotellut. Lusu oli kalakauppiaan poika ja sieltä lähti nuorena väärille urille. Reka taas oli onneton juoppo, joka tappoi lähinnä sammuneessa tilassa olleita jne. Volvo piileskeli paskat housuissa ruotsalaisessa metsässä useita vuorokausia, kunnes nälkäisenä meni ilmoittautumaan kytille. Volvo osasi myös narkata ja sekoili tietyillä kämpillä espoossa aikoinaan. ne "kunnon" rosvot lusi aikoinaan pytyssä, mm. "dynamiitti Laine" Sorjonen etc.
- setssats
Mikäs siinä. Viimeinen yö itäsellissä ja aamulla vapauteen. Nopeimmat olivat jo viikon kuluttua Nokalla.
- swartburg
80 -luvun alussa kaksi kuuluisaa vankia teki Kakolassa selliryöstön nimimiehen selliin. Nimimies pikkusen menetti mainetta kun poltti tekijät. Tuli talon vaihto. Vaikea tilanne. Jos itse ratkaisee, ei hyvä seuraa. Jos kertoo henkilökunnalle, ei siitäkään hyvä seuraa.
- VanginToive
Ketä kiinnostaa mitä jotkut idiootit mummonpotkijat on tehnyt tai ollut tekemättä? Ei paljon vaadi että stuomion saa. Kusta vähän päässä, se riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924