Turun keskusvankila

palataan

Siellä oli väkeä ympäri Suomen. Ulkomaalaiset vangit 80- luvulla ja ennen olivat harvinaisempia. Saunassa oli oma hierarkia. Ainakin itse kylvin tarpeeksi ja niin paljon kuin tarvitsi. Hätäisimmät eivät juuri löylytelleet. Kakolan kanttiinista ei saanut purkkaa, vaikka tippaiitan lääkkeet kuivasivat suuta. Lännen talli oli kylmä. Länsi 3 oli paikka mistä pääsin siviliin 197X.

7

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Shekki

      Saramäki kuulemma paha paikka onkin. Kukaan ei ole vankilaa kehunut. Sisällä aina kuljetaan oikealle.

      • luxustajapaskaa

        Hilton Hotel Saramäki - kuulemma - paha paikka? Omasta kokemuksesta voin kertoa, että perempaa vankilaa ei löydy edes paljon hehkutetusta ruotsista.
        Ainoa mikä siellä vitutti oli kun joutui katselemaan ja pakostikin kuuntelemaan, mätä hampaisten, tautisten narkkareiden mölinää. Vankiloissa narkkareiden osuus on näinä päivinä noin 99 % eli ovat paskaa täynnä!


    • eiK_oo

      Pohjonen oli vankila vankilassa. Vartijat joskus pitivät ovia auki ja pääsi vaihtamaan lehtiä. Osasto oli suljettu, mutta suolisto tottui paljusellin rytmiin, ettei tarvinnut siihen tehdä suurempia tarpeita.

    • RuunaEVP

      Kaikki kolme tunsin hyvinkin 70 luvulla lusiessani. Kukaan niistä ei ollut Mies, vaan surkimuksia lopultakin. Lusu oli tosin noista kolmesta ainoa urheilumielinen ja absolusti, joka ei koskaan juopotellut. Lusu oli kalakauppiaan poika ja sieltä lähti nuorena väärille urille. Reka taas oli onneton juoppo, joka tappoi lähinnä sammuneessa tilassa olleita jne. Volvo piileskeli paskat housuissa ruotsalaisessa metsässä useita vuorokausia, kunnes nälkäisenä meni ilmoittautumaan kytille. Volvo osasi myös narkata ja sekoili tietyillä kämpillä espoossa aikoinaan. ne "kunnon" rosvot lusi aikoinaan pytyssä, mm. "dynamiitti Laine" Sorjonen etc.

    • setssats

      Mikäs siinä. Viimeinen yö itäsellissä ja aamulla vapauteen. Nopeimmat olivat jo viikon kuluttua Nokalla.

    • swartburg

      80 -luvun alussa kaksi kuuluisaa vankia teki Kakolassa selliryöstön nimimiehen selliin. Nimimies pikkusen menetti mainetta kun poltti tekijät. Tuli talon vaihto. Vaikea tilanne. Jos itse ratkaisee, ei hyvä seuraa. Jos kertoo henkilökunnalle, ei siitäkään hyvä seuraa.

    • VanginToive

      Ketä kiinnostaa mitä jotkut idiootit mummonpotkijat on tehnyt tai ollut tekemättä? Ei paljon vaadi että stuomion saa. Kusta vähän päässä, se riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      66
      10782
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      134
      10221
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7967
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6404
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      39
      5247
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      70
      4914
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      134
      4221
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      130
      3510
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      64
      3209
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      231
      3160
    Aihe