Haku Norjaan tai Ruotsiin ja arvosanat

Viikinki29

Mikä lie mahdollisuus päästä ammattikorkeakouluun tai yliopistoon kun kirjoituksista on B:n paperit ja keskiarvo vajaa 8? Suomessa kyllä pisteet riittää ammattikorkeakouluihin, mutta riittääkö Norjassa tai Ruotsissa? Aiheesta on kyllä tullu haettua jonkin verran tietoa, mutta ei oo löytynyt pisterajoja mistään.

2

1055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lykke_til

      Ei ole mitään yhtä lukua/keskiarvoa, toiset alat on kilpaillumpia kuin toiset. Itse tiedät, minne haet. Siis sun pitää itse laskea, minkä vertailupistemäärän (meritvärde) saat. Ja sitten voit katsoa hakutilastosta (antagningsstatistiken), miltä sun mahdollisuudet näyttää.
      Norjaan lasket arvosanapisteet (karakterpoeng) ja lisäpisteet (tillegspoeng) ja saat vertailupisteet (konkurransepoeng). Sitten katsot vaikka viimevuoden pisterajat (poenggrens) ja näät vähän, millaiset mahdollisuudet sulla on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1914
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1266
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      53
      1145
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      852
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe