Hei! Olen kohta 15 vuotias tyttö. Vahempani erosivat kun olin kuusi vuotias ja nyt parin viime vuoden aikana olen tosissani harkinnut isälleni muuttoa. Pienenä aina itkin kun isältäni palasin äitini luokse, koska pidin ja pidän isäni seurasta hirveästi. Rakastan äitiäni enkä haluaisi loukata tätä tai saada ajattelemaan etten pidä hänestä. Vanhempani ovat todella hyvissä väleissä ja äitini antaa olla aina ylimääräistäkin aikaa isäni luona jos vain itse haluan. En pidä äitini miesystävästä en nauti hänen seurasttaan ja meillä ei ole kovin hyvät välit. Lisäksi Yksi parhaimmista ystävistäni myös "kiusaa" minua koulussa eikä kukaan aasialle mitään tee. Olen itsekkin keskustellut asiasta ystäväni kanssa, mutta ei lopu. Miten voin tuoda muuton esille äitini kanssa? Isäni kanssa ei ole ongelmaa keskustella asiasta.
Haluan muuttaa isäni luokse
6
525
Vastaukset
- zxcqåq
Sulla on jo sen verran ikää että voit itse päättää kumman vanhemman luona haluat asua.
- aikuinen41
Oletko varma, että ongelmasi ratkeaisivat muutolla isäsi luokse? Onko isällä uusi vaimo tai uusia lapsia? Voisiko isällä tulla vastaan uusia haasteita? Joutuisitko vaihtamaan koulua? Asuvatko vanhemmat eri paikkakunnalla?
Näitä asioita on hyvä miettiä perusteellisesti. Joskus muutto on hyvä ratkaisu. Joskus se on ongelmien pakenemista ja jos se on sitä, niin ne ongelmat tulee kyllä mukaan uuteen paikkaan.hei relaa ennekuin neuvot nuoria. jos tyttö sattuu tykkäämään enemmän faijasta, ei hän siirrä ongelmiaan. on yleistä että tyttö tulee paremmin toimeen isänsä kanssa.
- dldmk
Mitä Aasialle pitäis tehdä? XD
voi olla että joudut odottamaan kunnes oot 15v. mun vanhin poika oli 15v asu mutsinsa luona. poika kysy mitä faija jos muutan sun luo minä ok. mentiin hakamaan pojan kamoja pojan mutsi hän ei suostu pojan muuttoon poika mä olen 15v tein tänään muutto ilmoituksen. se oli siinä. tai pyydä faijaasi ilmoittaa mutsilles, koska nää jutut on monesti vaikeita mutsien ymmärtää. onnea
- kokenutkovia
Minä oon 15. Kun olin pieni, itkin kun piti mennä taas äitini luokse kun kävin isälläni. Nyt asun täällä, mutta ennen sitä oli pajon käännekohtia. Et ole mikään lellipentu mutta jos totta puhutaan haluan asua äitini luona. Hän on muuttunut ja parempi ihminen. Äiti erosi mielisairaasta miehestään n.4v. sitten joten kaikki hyvin. Jos totta puhutaan, olisiko sinun oikeasti parempi asua loppujen lopuksi isäsi luona? Mikä siellä olisi paremmin ja miksi? Näin minä ajattelin muuttaa äidille. Minulla on nyt tietty eri tilanne ja aion kesällä muuttaa opiskelemaan äidilleni mutta toivon että harkitsisit muuttamista isäsi luokse ja niin kovasti haluat, ylä-asteen jälkeen. Mietis ny, opettajat muuttuisi eikä tietäisi hyvin taitojasi ja opiskelutekniikkoja ja kaikki ystäväsi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085269Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233571SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun453180SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343158Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062390SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150