Ayia Napa vai Kreikan Hania nuorelle parille?

Lomalleviimeinkin

Alle 30v pariskunta lähdössä reissuun Toukokuussa, suunnitteilla matkakohteeksi joko Kyproksen Ayia napa tai Kreikan Kreetan saaren Hania (tarkemmin Platanias). Kumpaa matkohdetta suosittelet mielummin? Kaipaamme lomalta yöelämää, shoppailua, paikallistakin elämää/kulttuurinähtävää sekä jotain aktiviteettiä (esim. karting tai vesiurheilumahdollsiuudet). Perusteluja kumpaa kohdetta suositte enemmän? Kumpi kohteista on isompi ja kummassa on enemmän paikallista menoa eikä vain turisteille tehty kylä.. Kiitos asiallisista vastauksista.

3

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • semmostavaannyttämä

      Kyproksella käyneet suosittelee Kyprosta, Kreikan kävijät Kreikkaa, jos paikallista menoa kaipaa, niin silloin ei kannata turistirysiin sännätä, ei turistirysissä ole yleensä juuri muuta kuin turistikyliä, yksi vaihtoehto on tietysti ottaa matka turistirysään ja vuokrata sieltä esim. auto lähteä sillä kiertämään paikkoja etäänpänä turistirysästä tai mennä taksilla. Yöelämää ja shoppailua varmaan löytyy molemmista paikoista.
      kartingista en noissa paikoissa tiedä, mutta vesiurheilumahdollisuudet on yleensä kaikissa maailman turistirysä rantakohteissa, eikä millään pahalla turistirysiä kohtaan, matkustan niihin myös itse. Kreeta tai Ayia Napa on varmaan makuasia, mutta tuskin nyt hirveästi poikkeaa toisistaan. Kuten ei mitkään muutkaan turistirysät,
      olen käynyt Kreetalla, en tosin plataniaksella mutta siitä on jo 30 vuotta aikaa Kyproksella myös mutta en Ayia napassa ja siitä on 20 vuotta aikaa, myöskin käyty useita kertoja Kanarian eri saarilla, manner Espanjassa, Bulgariassa ja useammassa paikassa Turkissa ja Egyptissä, Thaimaassa, Mauritiuksella, sekä Karibialla.
      Lähikohteet on turistirysiä jotka on kaikki ihan mukavia paikkoja, edellisistä en ehkä ostaisi matkaa uudelleen Bulgariaan enkä Egyptiin, vaikka Egyptissä onkin huimat sukellusvedet.

      • Mautonta

        Et ole käynyt Plataniassa etkä Ayia Napassa? ja silti vastasit diipadaapaa.
        Ja ketä kiinnostaa tuo sun luettelo matkakohteistasi.


      • semmostavaannyttämä
        Mautonta kirjoitti:

        Et ole käynyt Plataniassa etkä Ayia Napassa? ja silti vastasit diipadaapaa.
        Ja ketä kiinnostaa tuo sun luettelo matkakohteistasi.

        Mutta kysymykseen tuli vastaus
        " Kumpi kohteista on isompi ja kummassa on enemmän paikallista menoa eikä vain turisteille tehty kylä.. Kiitos asiallisista vastauksista."

        Molemmat on turisteille tehtyjä kyliä

        ja enemmän tietoa minun vastauksessani oli sinun turhanpäiväiseen kommenttiin verrattuna, paikkalista taas oli sen takia että on sen verran eri paikkoja nähty että tietää edes vähän mistä puhuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      131
      3970
    2. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      20
      3558
    3. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      17
      3407
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3357
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      61
      3254
    6. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      49
      3061
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2925
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      80
      2769
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2677
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2387
    Aihe