Rikosnimikkeen määräytyminen ?

mikä_rikosnimike_jaMiksi

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1195018346393/artikkeli/mies tarjosi kyytia ja raiskasi autossa nain oikeus ratkaisi sana sanaa vastaan -jutun.html

Millä perusteella tapahtunut on muka raiskaus?

Tuon jutun luettuani oma kommenttini:

Tuon miehen teko on tietenkin käytöksenä törkeää, mutta rikosoikeudellisessa mielessä tuo on normaali rikos, ei törkeä.

Eikö tuollaisessa teossa ole kysymys enemmänkin näistä rikosnimikkeistä:

1) raiskauksen yritys

2) seksuaalinen häirintä

3) vahingonteko (siltä osin, että ko. naisen vaatteita on töhritty siemennesteellä)

Mielestäni raiskauksen tunnusmerkistö ei täyty, jos naiseen ei ole tunkeuduttu eikä hänen vaatteitaan ole väkisin riisuttu.

Poikkeus edelläolevaan: JOS teosta on seurannut raskaus tai sukupuolitaudin tarttuminen, tällöin teko on sekä raiskaus että (törkeä?) pahoinpitely.

Eikös taudin tartuttaminen ole jo sinänsä törkeä pahoinpitely, varsinkin jos kyseinen tauti ei kokonaan parane lääkehoidolla (=virustaudit sekä antibiooteille resistentit bakteerikannat)?

Eli kyseessä on kyllä seksuaalirikos, mutta millä perusteella tuo on raiskaus, kun luulisi että kyse on raiskauksen yrityksestä ja seksuaalisesta häirinnästä.

lainaus aamulehden uutisesta:

"Käräjäoikeus totesi, että kyseessä oli rikoslain raiskauspykälän ensimmäisen momentin mukainen raiskaus eli pykälän vakavampi raiskauksen muoto. Silti käräjäoikeus päätyi tuomitsemaan miehen ehdolliseen vankeuteen. Pelkkä puolentoista vuoden ehdollinen rangaistus ei kuitenkaan ollut oikeuden mielestä riittävä, joten oikeus määräsi miehen sen lisäksi 70 tunnin yhdyskuntapalvelukseen.
Mies määrättiin maksamaan uhrilleen korvauksia kärsimyksestä 2 000 euroa"

1

198

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuomiolle-vaan

      Suomessa ihan jokainen perheen isä ja äiti on tuomittava pedofiiliasta koska ovat pesseet lastansa ja vaihtaneet vaippoja ja siinä yhteydessä saattaneet kosketella lastaan. niin näin se laki asiasta sanoo. ei muut kuin vankiloita lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      300
      1040
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      847
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      71
      799
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      69
      702
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      691
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      39
      668
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      43
      570
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      33
      566
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      40
      505
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      497
    Aihe