Selailin vähän ketjuja ja aika pahalta näyttää..Kaikista tuntuu löytyvän joltain pahaa sanottavaa. Tähän ketjuun vaan HYVIÄ kokemuksia!
Paras isännöintifirma?
17
3719
Vastaukset
- PariVuottaSitten
Silloin kun asuin vielä vantaalla niin Myyrmäessä oli hyvä firma tuo Myyrmäen huolto oy. Hommat toimi silloin ainakin ihan hyvin, tästä on tosin jo pari vuotta aikaa. Tulee kuitenkin muistaa, että ihmiset tulevat näille palstoille provosoimaan aika paljon. Isännöitsijät ikääntyy melko ripeään tahtiin kohti eläkeikää joten noiden "hyvien kokeneiden" saaminen vaikeutuu hetki hetkeltä. Uusia alalle otetaan toki mutta kuten varmaan palstoista olet huomannut ihmiset eivät oikein ole ilmeisesti pitäneet heistä.
Toinen asia mikä kannattaa muistaa että isännöinti on henkilöpohjaista palvelua. Eli kyse on enemmänkin kuka isännöitsijä on ennemmin kuin mikä firma isännöi. Toki firmalla on jotain merkitystä mutta minusta paljon suurempi merkitys on itse henkilöllä/tiimillä joka hoitaa taloyhtiöitä tai kiinteistöjä.
Ei ole tosin paras firma. Veikkaan vaan jo ennestään että ne jotka hoitaa hommia hyvin ovat melko kalliita. Aikoinaan kun olin rakennusalalla duunari kertoi minulle hyvän pyhän kolminaisuuden joka pätee moneen paikkaan. On olemassa hyvää laatua, nopeaa toimintaa ja halpaa hintaa. Kukaan ei pysty toimittamaan noita kolmea samaan aikaan, vaan aina yksi jää pois. - Glaudio
Taloasemasta on hyviä kokemuksia. Tuossa ketjussa on ainakin ymmärretty, ettei kohteita saa olla liikaa isännöitsijällä.
- remontteja.tulossa
Vain kahdesta omakohtaista kokemusta, mutta kuten edellä jo kerrottiin, niin henkilö ratkaisee paljon. Realia on iso ketju ja yhdellä isännöitsijällä on paljon kohteita. Meidän taloyhtiömme isännöitsijä vaihtoi työpaikkaa ja hänen tilalleen tullut uusi ei ole vaivautunut vastaamaan sähköpostiviesteihin. Asia on vielä niin tuore, että keväällä odottaa ensimmäinen yhtiökokous hänen isännöimänään.
Yhteydenpito on minun mielestäni asia, jonka pitäisi toimia. On turhauttavaa lähetellä korjauspyyntöjä ym. jos niihin ei vastata. Ymmärrän sen, että vastausta ei tule heti, mutta eivät ne osakkaat niin tiheästi kysele heitä koskettavia asioita, ettei niihin jaksa vastata.
Isot remontit, joita on tehty taloyhtiössä, niissä Realia on toiminut asiallisesti. Näin tavallisen osakkaan näkökulmasta katsoen.
Pienet firmat ovat todennäköisesti joustavampia, mutta jos tarvitaan esim. vanhempaan taloyhtiöön isoja remontteja, niin pärjäävätkö isot kilpailutuksissa paremmin?- SATOn_Asukas3
En suosittele Tampereen Reali Isännöintiä. Asiakaspalvelun puute puhuu puolestani.
- vaatimukset_nousee
"Ymmärrän sen, että vastausta ei tule heti, "
Älä ymmärrä. Minulta kysyttiin eilen, miten isännöitsijän (siis minut) tavoittaa työajan ulkopuolella. En ole yrittäjä, olen työntekijä. Viikottainen työaika 37,5 tuntia, päivittäinen työaika klo 8-16. Ja asiakkaat kyselee, miten tavoittaa työajan ulkopuolella...
Ei hyvää päivää.
- Pospospos
Positiivisia ja onnistuneita kokemuksia Kiiravasta. Pidin etenkin siitä miten asiakaspalvelu pelasi ja he ottivat taloyhtiömme lämpöongelman hoitaakseen. Kyseessä ei ollut kun pattereiden ilmaus ja vähän muuta säätöä, mutta jäi kyllä hyvä mieli kun meidän ei annettu palella.
- Ravinen
Hankala se on lähteä mitään isännöintitoimistoa kehumaan. Kuten täällä on jo aikaisemnin mainittu, se on enemmän henkilöstä kiinni ja toimiston sisällä saattaa olla isännöitsijöiden välillä suuriakin eroja. Isännöinti kannattaa aina kilpailuttaa huolellisesti, tarkistaa referenssit ja ennenkaikkea kiinnittää huomiota isännöitsijän kokemukseen ja ettei hänellä ole liikaa kohteita isännöitävänään.
- outoa_hommaa
"kiinnittää huomiota isännöitsijän kokemukseen ja ettei hänellä ole liikaa kohteita isännöitävänään."
Aika harva tajuaa kysyä juuri tuota: "Montako kohdetta sinulla on?"
Osoittaa vain sen, että 99,99 % suomalaisista taloyhtiöistä eivät osaa ostaa isännöintipalveluja. Tai heille ei ole tullut mieleen koko asia.
- tuttava
Ainakaan ei kannata sinisimäisesti lähteä palkkamaan isännöintiyritystä joka on vast ikään perustettu ja mm. kehuu olevansa erityisen "HYVÄ" kaikessa. Hyväksi todettu ja vanha yritys ei tarvitse mainostusta ja erinomaisuutensa tuputtamista. Teot ovat puhuneet puolestaan. Myöskin referenssit on syytä käydä tarkkaan läpi. Myöskin yhteystyökumppanit.. niin saatat saada mitä etsit.
- kokemustaonpaljon
Isännöinti Leini on varsinainen one-man show --- siis positiivisessa mielessä. Kehut täältä !
- äskoohoo
SKH on miellyttänyt ainakin meidän yhtiötä (56 huoneistoa) Jotkut sanovat kalliiksi, ei ole meillä ainakaan juuri edellistä kalliimpi, mutta aivan pienille yhtiöille saattaa olla sopimaton. Hienosti vedettiin putkiremppa läpi ja muutoinkin osaavaa porukkaa. Kirjanpito toiminut erinomaisesti. Ainoa miinus ettei hallituksen ulkopuolisille osakkaille mielellään vastata puhelinsoittoihin vaa ohjataan aspaan.
- MonenlaistaKokemusta
Oma tuntuma on, että pienehköt paikalliset firmat on parhaita, joissain tapauksessa myös ne yhden henkilön yritykset (jos vaan muuten rahkeet riittää), joskin referenssejä kannattaa aina kysellä. Näille omistajavetoisille firmoille meinaa jotain myös asiakastyytyväisyys ja sitä kautta hyvä maine. Isoissa firmoissa omistaja on kuka tai ketkä lie. Voi olla ettei organisaatiossa löydy ketään, joka olisi kiinnostunut asiakkaiden kokemuksista tai esitettyjen ongelmien ratkaisemisesta. Voisiko se olla jopa osa toiminnan strategiaa. Antaa vanhojen "hankalien" asiakkaiden mennä ja otetaan uusia uunotettavia tilalle. Kukin asiakas pysyy sen muutaman vuoden asiakkaana, vaikka työ ja palvelu ei vastaisi missään määrin siitä maksettavaa hintaa.
- öööööööööööööööö1
Myyrmäen Huolto on ihan hyvä. Mutta autopaikkasysteemi on kelvoton. Omat asukkaat ei mahdu vapaille pihapaikoille. Ruotsin Venäjän Eestin rekkareita riittää.
- KokemustaOn
Pieni yritys. Mutta sellainen jolla ei ole rikollisia työläisinä. Kannattaa tutkia taustat. Eikä varsinkaan uskoa kaikkea mitä myyvät puhelahjoillaan.
Ja jos eivät saa tietoja päivitettyä PHRään, niin välittömästi pois. Silloin on jotain pahasti pielessä.
Isot yritykset pahimpia. Laskuttavat ryöstöhintoja ja jättävät hommat tekemättä. - YH_asunnot
YH-asunnot.
- Anonyymi
Taloyhtiö vaihtoi Myyrmäen huollon Kotikatuun. Kyllä on on ollut ikävä Myyrmäen Huoltoa, kun olemme uppuroineet lumen keskellä. Aiemmin meillä olivat väylät aurattuja ja ovien edustat siivottuna jo aamulla. Nyt ei päiväkausiin.
- Anonyymi
Samanlainen kokemus. Huolto käy katsomassa ja veloittaa katselusta ja auton käytöstä. Sen jälkeen tilaa tekijän paikalle, joka laskuttaa tekemisestä.
Tulee auraamaan lumet, kun muistaa ja korjaa ilmoitetut viat , jos muistaa, mutta jopa kuukauden viiveellä.
Laskutusta on seurattava tai joutuu maksamaan olemattomista. Aivan surkeita kokemuksia! On todellakin ikävä Myyrmäen Huoltoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047