Koulujen ympärille turva-aidat?!

Turvasiskot

Kyseessä on pienimuotoinen tutkimus Turun yliopiston Urbaanin turvallisuuspolitiikan -kurssiin liittyen.

Monissa maissa päiväkodit ja koulut ovat ympäröity korkeilla aidoilla. Linkeistä näkee esimerkkejä USA:sta ja Australiasta.
http://www.ameristarfence.com/commercial-fence-applications-schools
http://www.dailytelegraph.com.au/news/nsw/schools-need-security-fences-but-less-than-a-quarter-will-receive-before-mid2014/story-fni0cx12-1226723545403

Pitäisikö mielestänne myös Suomeen saada samankaltaisia aitoja päiväkotien ja koulujen ympärille? Voisiko se parantaa lasten turvallisuutta? Ja onko tällaiset aidat tarpeen Suomessa?

Kerro ajatuksesi aiheeseen liittyen. Kaikki mielipiteet ovat tervetulleita!

3

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turvaaidat

      Turva-aidat? Suojaamaan miltä? Uskon että tuollaisia aitauksia on vain yksityskouluilla ja rakennuksilla jotka ovat kaupunkien keskusta alueilla. Muutenkin koulujen budjetit tiukat, ei niillä olisi rahaa tuollaisia asennella.

      Enpä tiedä yhtään koulua jolla ei olisi jonkin näköistä selvää rajaa, pientä aitaa tms. Suomessa on turvallista kouluissa eikä sinne kuulumattomat mene. Tuollaiset aidat olisi rahan tuhlausta lähes olemattomalla hyödyllä.

    • tribunaali

      Oikein ajatus. Ehdottomasti aita ja vartijat. Muuten voi käydä niin, että kunnan virkamies pääsee sisälle toteuttamaan päättömiä ideoitaan. Lapset on suojeltava kuntansa virkamiehiltä. Jos e muu auta niin se aita sitten.

    • Turvasiskot

      Muita ajatuksia aiheesta? (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      29
      3468
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3216
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3044
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      80
      3017
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2911
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2688
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2500
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2361
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2245
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2012
    Aihe