Eli siis mun ruotsin numero oli 5. Luen aina kokeisiin ja teen tehtävät tunnilla. Mitä tehdä kun ei vaan opi?
apua auttakaa
Envaanopi
1288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tapa itsesi, ja laita kuolinviestiisi että halusit vaan 10 ruotsista.
Saat ihan varmana kympin.
Kiitos ideasta pistän harkintaan:d
Tuskin olet edes avannut sitä ruotsin kirjaa, jos kerran sait arvosanaksi 5.
Jos kerran luet kokeisiin ja saat arvosanaksi 5 niin en ole ihan varma tulevaisuudestasi.
;)
Älä ole niin vitun paska on hyvä selitys.
itse tein ruotsinkokeen 9 luokalla kirjan kanssa ja sain silti 5 . ei tule vaikuttamaan muuten, jollet lukioon tai vaativiin työhommiin ajatellut mennä..
Mun tulevaisuudensuunnitelma oli kyl perustaa joku oma firma tai päästä johonki ruotsalaiseen/suomalaiseen firmaan töihin
Jos oot jo koulussa noin kusessa, se ei olekaan yhtäkkiä niin helppoa...
Millähän luokalla olet? Ruotsissa pärjää aika pitkälle, kun opettelet sanat hyvin. Yleensä tunnilla alleviivataan kappaleesta tärkeät sanat ja lauseet. Opettele myös ne ulkoa. Kun osaat sanat ulkoa, voit keskittyä kielioppiin. Kielioppiosiossakin on yleensä esimerkkilauseita. Opettele niitäkin ulkoa. Kieliopissa kannattaa opetella ensin perusasiat ja sitten vasta poikkeukset.
Ruotsi on kiva kieli siinä mielessä, että sitä pystyy käyttämään lähtemättä ulkomaille. Katso esim. Yle Fem kanavaa telkkarista. Siellä tulee muutamia hyviä sarjoja, joista opit kieltä ihan itsestään. Myös ruotsinkieliset uutiset kannattaa katsoa.
Olen 8.- luokalla ja tuo yle fem idea kuulostaa hyväktä pistän kokeiluun
Pyydä tukiopetusta. Et selvästikään saa opetuksesta kiinni nyt. Kieliopinnoissa on vähän liian helppoa vaan "tehdä perässä" ja "kopioida" (esim. tehtäviä tarkistaessa vaan korjaa vastaukset tai jättää kokonaan korjaamatta) ilman, että uhraa ajatusta sille, miksi joku asia tehdään niin kuin tehdään ja miksi itsellä on saattanut mennä joku juttu pieleen.
Kielen opiskelu vaatii välillä ihan reippaasti työtä. Sanojen tankkaaminen on kohta yksi ja kuten edellä on kerrottu, vasta sen jälkeen voi keskittyä kielioppiin. Vaikea se on käyttää kieltä, jos ei ole sanoja, joilla sen tekisi.
Mun periaatteeni on se et mä en tollasiin mee mut jos numero ei täst nouse ni kokeilen.
kiitos kaikille vinkeistä nyt sain viimeisimmästä ruotsin kokeesta 6 1/2 ehkä 9-luokalla jo 7 tai 8 :D