apua auttakaa

Eli siis mun ruotsin numero oli 5. Luen aina kokeisiin ja teen tehtävät tunnilla. Mitä tehdä kun ei vaan opi?
1288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tapa itsesi, ja laita kuolinviestiisi että halusit vaan 10 ruotsista.

Saat ihan varmana kympin.

Äänestä
  • Kiitos ideasta pistän harkintaan:d

    Äänestä

Tuskin olet edes avannut sitä ruotsin kirjaa, jos kerran sait arvosanaksi 5.
Jos kerran luet kokeisiin ja saat arvosanaksi 5 niin en ole ihan varma tulevaisuudestasi.
;)

Äänestä

Älä ole niin vitun paska on hyvä selitys.

Äänestä

itse tein ruotsinkokeen 9 luokalla kirjan kanssa ja sain silti 5 . ei tule vaikuttamaan muuten, jollet lukioon tai vaativiin työhommiin ajatellut mennä..

Äänestä
  • Mun tulevaisuudensuunnitelma oli kyl perustaa joku oma firma tai päästä johonki ruotsalaiseen/suomalaiseen firmaan töihin

    Äänestä

  • Jos oot jo koulussa noin kusessa, se ei olekaan yhtäkkiä niin helppoa...

    Äänestä

Millähän luokalla olet? Ruotsissa pärjää aika pitkälle, kun opettelet sanat hyvin. Yleensä tunnilla alleviivataan kappaleesta tärkeät sanat ja lauseet. Opettele myös ne ulkoa. Kun osaat sanat ulkoa, voit keskittyä kielioppiin. Kielioppiosiossakin on yleensä esimerkkilauseita. Opettele niitäkin ulkoa. Kieliopissa kannattaa opetella ensin perusasiat ja sitten vasta poikkeukset.

Ruotsi on kiva kieli siinä mielessä, että sitä pystyy käyttämään lähtemättä ulkomaille. Katso esim. Yle Fem kanavaa telkkarista. Siellä tulee muutamia hyviä sarjoja, joista opit kieltä ihan itsestään. Myös ruotsinkieliset uutiset kannattaa katsoa.

Äänestä
  • Olen 8.- luokalla ja tuo yle fem idea kuulostaa hyväktä pistän kokeiluun

    Äänestä

Pyydä tukiopetusta. Et selvästikään saa opetuksesta kiinni nyt. Kieliopinnoissa on vähän liian helppoa vaan "tehdä perässä" ja "kopioida" (esim. tehtäviä tarkistaessa vaan korjaa vastaukset tai jättää kokonaan korjaamatta) ilman, että uhraa ajatusta sille, miksi joku asia tehdään niin kuin tehdään ja miksi itsellä on saattanut mennä joku juttu pieleen.

Kielen opiskelu vaatii välillä ihan reippaasti työtä. Sanojen tankkaaminen on kohta yksi ja kuten edellä on kerrottu, vasta sen jälkeen voi keskittyä kielioppiin. Vaikea se on käyttää kieltä, jos ei ole sanoja, joilla sen tekisi.

Äänestä
  • Mun periaatteeni on se et mä en tollasiin mee mut jos numero ei täst nouse ni kokeilen.

    Äänestä

kiitos kaikille vinkeistä nyt sain viimeisimmästä ruotsin kokeesta 6 1/2 ehkä 9-luokalla jo 7 tai 8 :D

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Envaanopi kirjoitti:

Eli siis mun ruotsin numero oli 5. Luen aina kokeisiin ja teen tehtävät tunnilla. Mitä tehdä kun ei vaan opi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu