Koirista on paljon enemmän hyötyä kuin haittaa

mallajulia902

Koiraveron kannattajilla on pääosin tämä kirjoittelu täysin väärän tiedon levittämistä ja perätöntä vihapuhetta jolla kehotetaan aiheuttamaan koiranomistajille ongelmia vain koska kyseiset henkilöt itse vihaavat koiria. Myös köyhät omistavat koiria, koirat palvelevat Suomen maata armeijassa, huume-, tulli-, räjähdysaine-, raha-, vesipelastus-, etsintä-, SYÖPÄ-, palvelus-, poliisi- ja invalidien/vammaisten avustajakoirina. Koirat auttavat vankeja ja mielenterveyspotilaita kuntoutumaan, ovat lapsien apuna opetuksessa, sekä kaverikoirina. On paljon muutakin, kuten etsijäkoiria jotka ovat myös usein vapaaehtoistyössä. On satoja esimerkkejä koirien hyödyllisyydestä. Homekoiratkin tekevät hometarkastuksia yleensä vanhoihin taloihin ja työ käy halvemmalla kuin hometarkastajalta. Koirat edistävät terveyttä ja auttavat ihmisiä liikkumaan enemmän, avaavat tunnelukkoja ja ovat ystävinä yksinäisille. On aivan järjetöntä palauttaa typerä koiravero kun koirista on pelkkää hyötyä, jos lähes koskaan haittaa. Suomessa saastuttavat enemmän ihmiset. Koirankakkakin aiheuttaa enemmän metaanipäästöjä muovipussiin pakattuna ja roskiin heitettynä kuin että se olisi esim. lapiolla kannettu paikkaan missä se ei varmasti ihmisiä häiritse ja jos se on mahdotonta, voi kakan pakata paperi- tai biopussiin. Valtaosa koiranomistajista on hyvätapaisia ja keräävätkin keväisin näitä koirankakkoja isoin joukoin parantaakseen mainettaan. Mielummin sakkoja niille koiranomistajille jotka käyttäytyy väärin, eikä veroja niille jotka toimivat oikein. Jos metaanipäästöistä kohistaan, niin tuotantoeläimet aiheuttavat niitä todella paljon enemmän joten pitäisikö niille lätkäistä sellainen vero, että 400g jauhelihapaketti maksaa 25€ tai vaikka jopa 30€? No ei pitäisi! Eikä muuten pidä tätä veroa koirillekaan palauttaa. Lemmikit edistävät hyvinvointia, koirat mukaanlukien.

12

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannatanveroa

      En jaksanut avausta lukea, mutta kirjoitanpa kuitenkin, että kuulun koiraveron kannattajiin ja en vihaa koiria.

      Minusta koirat ovat niin ihania, että toivon verotuksella varmistavan, ettei esimerkiksi narkomaaneilla, alkoholisteilla ym, jotka eivät ole kykeneviä pitämään huolta koirasta olisi mahdollista pitää koiraa.

      Palveluskoirat olisivat toki verovapaita. Koiraveron suuruus pitäisi olla sitä luokkaa, että verotus olisi kannattavaa. Tällä verolla voisi palkata virkavaltaa valvomaan roskaamista, josta pitäisi antaa myös muhkea sakko. Olisi se sitten pizzalaatikon heittelyä tai ulosteiden hylkäämistä hoidetuille alueille.

      • gdgxdrgxdrg

        Verotus saattaisi yhä suuremman ihmisjoukon (köyhien sijasta jo ihan keskiluokkaisetkin) tilanteeseen, jossa esimerkiksi siihen koiranpitoon käytettävissä olevat rahat olisivat vähissä. Eli narkkien ja spurgujen lisäksi keskiluokkainenkin joutuisi tinkimään merkittävästi perheensä valinnoista koiran takia. Veron suuruudeksi on ehdotettu, mitä, 1000 € per koira? Tämä raha olisi hyvätuloistenkin perheissä pois koiran hoidosta ja perheen hyvinvoinnista.


    • dgdxrgdxrgxdrg

      Suomella ei ole varaa alkaa rajoittaa lemmikinpitoa. Lamassa lemmikki- ja lemmikkitavarabisnes on ainoa, joka käy ja kukkuu. Kaikesta muusta tingitään, mutta koiriin, kissoihin ja kakaduihin satsataan enemmän kuin koskaan ennen. Ja hallituksessa istuu Kokoomus. Luuleeko joku tosiaan, että kokkarit alkaisivat rajoittaa tuottoisan liiketoiminnan lähdettä?

    • kannatanveroa

      Sen verran jaksoin silmätä tuota avausta (joka on kirjoitettu ilman kappalejakoja), että en ole täysin samaa mieltä siitä, että koirat edistävät terveyttä. Toki jos omistajan mielenterveys on horjuvaa, koira saattaa pitää hänet paremmin avohoidossa.

      Koirat aiheuttavat myös runsaasti terveyshaittoja. Näin keväisin ulosteet katupölyn joukossa esimerkiksi. Koiran ulosteiden loiset pilaavat marjasadon. No onneksi meillä mustikoita menee paljon vientiin. Heh.

      Koiranomistajat ovat usein myös ylipainoisia, koska he elävät siinä harhassa, että vartin pisulenkki pari kertaa päivässä nuuhkimisvauhdilla riittää ulkoiluksi ja liikunnaksi.

      Koirat aiheuttavat myös asumisterveyshaittoja. Asunnon arvo laskee, pinnoilla elää bakteereita, joita lemmikittömässä huushollissa ei ole. Olen ostanut omakotitalon, jossa oli ollut koira tai pari. Yksi huone, jossa koirat olivat eniten oleskelleet, meni pinnoiltaan täysin remonttiin, silti koiran hajua ei saanut täysin pois. Tuuletus, otsonointi, mikään ei auttanut. Ajan kanssa hajuun tottui. :D

      Koiran omistajat harvoin on terveempiä kuin koirattomat. Koira kiskaisee lenkillä, omistaja kaatuu ja niin on nilkka murtunut.

      Mielestäni koiran pitoa edellä mainituista syistä voisi vallan hyvin verottaa. Ensinnäkin koiria alkaa kaupungeissa olemaan jo aivan liikaa. Vero voisi olla maalla pienempi kuin kaupungeissa. Keskustassa 1500, pienemmissä taajamissa tonni ja maalla 500 euroa.

    • dg.ilmannumeroa

      Arkikokemuksella väitän, että koiranomistajilla näyttää olevan huomattavasti enemmän mielenterveysongelmia kuin koirattomilla ihmisillä. Poislukien ehkä sellaiset perheet, joissa koira on hankittu lasten lemmikiksi. Sen sijaan aikuinen, perheetön ihminen ja vielä fanaattinen koiraharrastaja tai itsensä koiraihmiseksi luokitteleva = 100% todennäköisyydellä Hullu.

      • 1615å

        Olet selvästi alan asiantuntija. Laitatko vielä yhteustietosi niin saadaan asiantuntemuksesi kaikkien käyttöön eikä kenenkään tarvitse epäillä, että kirjoittaja on jokin hullu.


      • neråpatti

        Tuletko sitten koiriesi kanssa tervehtimään, vai?


      • Peesaan

        Kyllä aika usein fanaattisella koiraharrastajalla on ongelmia sosiaalisessa kanssakäymisessä. Tällainen ihminen ei tule muiden ihmisten kanssa toimeen. Yleensä he ovat työttömiä tai sairaseläkkeellä.


    • kannatanveroa

      Lisätään vielä, ettei esimerkiksi koiran haukkuminen kerrostalossa edistä millään tavoin naapureiden terveyttä.

    • Luinketjun

      Lopputulema tähän keskusteluun:
      Ainakin kaupunkeihin ja taajamiin koiravero olisi täysin aiheellinen, koska haittakin on suurempi kuin maaseudulla.

      Koiravero täytyy suuruudeltaan olla sitä luokkaa, että sen periminen on kannattavaa.

      • gfzgfzgfdrg

        Kaupungeissa koirat ovat moitteettomasti.

        Maalla pystärit huutavat yötä päivää.

        Ja lähiöissä odottavat paskasti sosiaalistetut koirat, joiden paskoja kukaan ei siivoa koska eihän lähiössä asuvien tartte.

        Kaupunkilaiset handlaavat rekkunsa parhaiten.


      • Luinketjun

        No ei meidän kaupungissa handlaa mitenkään muuten kuin hyvin huonosti. Jalkakaytävät ovat paskaa pullollaan. Mutta koiraverohan olisikin kaupunkikohtainen eli niissä kaupungeissä joissa on tyhmiä koiranomistajia olisi sitten tämä koiravero.

        Maalla on lääniä koirien haukkua, kun naapuriin on matkaa satoja metrejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4598
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4426
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3612
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2987
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2794
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2143
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      117
      1332
    Aihe