HD Thunder 1500 kovalevy

Diggari

Tämä digiboksi on siis tallentava muttei myydä kovalevyn kanssa ja se pitää ostaa erikseen. Gigantissa myyjä sanoi ettei siinä toimi mikään muu kuin heillä myytävä 500GB kovalevy, jolla on hintaa 150€!? Sanoin myyjälle ettei voi pitää paikkaansa varsinkin kun tuossa 150€ paketissa on ihan tavallinen Seagaten 500GB 5400rpm kovalevy ja nettikaupassa tuollanen kovalevy maksaa n.70€ ja satasella saa jo 1TB kovon. Myyjä totesi tuohon vaan ettei hän suosittelisi ostamaan muita. Ostin boksin ja kotona katsoin HD Thunderin kotisivuja ja siellä sanotaan että heidän bokseissa toimii:

Seagate
Western Digital
Toshiba

ja pienenä pränttinä perässä ettei muiden valmistajien kovalevyt ole yhteensopivia.
Niin ja kovalevyn pitää olla 2.5" eli siis sellanen mikä sopii läppäriin, "normaali"kokonen 3,5" kovalevy ei sovi, koska digiboksin aukko kovalevya varten on vain noille 2,5" kokosille kovalevyille.

Mulla sattui olemaan Seagaten 500GB kovalevy ylimääräsenä, jonka laitoin digiboksiin. Yllättäen digiboksi ei tuota kovoa suostunut formatoimaan vaikka tunnisti että kovalevy on asennettu. Emännän vanhasta läppäristä oli jäänyt Hitachin 250GB kovalevy, jonka asensin digiboksiin ja se toimii moitteetta vaikka HD Thunderin kotisivuilla ei toimivuutta taattu eikä myöskään tuo Seagate toiminut vaikka toimii kyllä tietokoneessa.

Tarinan opetus? Älä ihmeessä maksa 150€ ihan tavallisesta kovalevystä kun ne ei tietokonekaupoissa maksa noin paljon ja aina parempi jos kotoa sattuu löytymään vanha läppäri mistä voi kovalevyn "uhrata" tallentavaan digiboksiin. Suosittelisin kuitenkin kysymään tietokonekaupassa eikä välttämättä kannata ostaa SSDtä digiboksiin. Mutta jos epävarmuus painaa niin turvallisin vaihtoehto on vaan ostaa sellanen digiboksi missä on jo kovalevy niin toimivuus, omasta mielestäni on taattu.

Toivottavasti tästä kokemuksesta on jollekin digiboksia hankkivalle hyötyä :) ja jos jollain muulla on vastaavia kokemuksia niin jaa ihmeessä!

0

2473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt tajusin mitä haet takaa

        En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
        Ikävä
        43
        3713
      2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

        Sait kesälomani pilattua😔
        Ikävä
        36
        2424
      3. Naiselle mieheltä

        Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
        Ikävä
        32
        1965
      4. Jalkapalloa

        Ura ja Kokkola Cup?
        Kannus
        19
        1709
      5. Kaipaan niin....

        Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
        Ikävä
        17
        1669
      6. Eiii...

        Etkä! 😘
        Ikävä
        23
        1588
      7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

        Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
        Ikävä
        99
        1536
      8. Mikset vain

        Unohtaisi?
        Ikävä
        24
        1447
      9. En ymmärrä miksi minä

        Maailma on täynnä sinulle muita
        Ikävä
        22
        1399
      10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

        Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
        Ikävä
        92
        1342
      Aihe