Cihuahuan merkkailu

2-vuotiaan chihuahua-uroksen ongelmana on merkkailu (jopa lätäkkö) sisätiloissa. Kun se on suljetussa, pienessä tilassa (huoneessa), tätä ei esiinny. Virtsatutkimus on tehty, ja sen mukaan infektiota ei ole, myöskään hormoonipiikki ei ongelmaan ole auttanut. Siis mikä neuvoksi? Osaisiko joku antaa hyviä ohjeita. Olisiko mahdollinen kastraatio pelastava ratkaisu?
5234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä merkkaillaan myös, kaksi chihunarttua, 7 & 5 vuotiaat. Sama juttu, kun ovat takkahuoneessa, ei mitään merkkailuja missään. Mutta jos saavat vapaasti olla koko asunnossa, on taatusti olohuoneen matto merkattu! (myös öisin) Inhottava asia, johon en ole pystynyt vaikuttamaan.

Chihu-urokset ovat vielä hanakampia merkkailemaan - ikävä kyllä -, juuri sen takia itsekin halusin aikoinaan nartun. (tosin eipä paljon hyödyttänyt!) Kastraatio on tietysti yksi vaihtoehto, kuitenkin aika raju sellainen, suvunjatkaminen kun myös kaikkoaa siinä samalla... Oletko kokeillut sellaisia "hajunpoistaja" suihkeita? Eläinkaupoista kannattaa kysellä, saattaisi auttaa: jos ei anna, ei paljon otakaan. Lykkyä tykö! Kaikesta huolimatta, yritä olla raivostumatta pikkuiselle ;-))

Äänestä

Tai siis oikeammin liikaa reviiriä vahdittavana ja siksi pitää merkkailla.

Tämänlainen ongelma oli jossain teeveen ongelmaeläin ohjelmassa. Siihen auttoi se, että koiran yksin ollessa elintilaa supistettin ja se tunsi olonsa turvallisemmaksi. Kun tilaa on valtavasti sen pitää koko ajan vahtia ja tarkkailla ettei tule tunkeutujia.

Äänestä
  • Tätä tapahtui koiran ollessa yksin ja öisin, kun se oli ainoana vahtimassa reviiriä. Kannattaa varmaan etsiä koirapsykologi tai kirjoja aiheesta sillä tuskin olet ongelmasi kanssa yksin.

    Äänestä

Jos hormoonikuuri ei auttanut niin tuskin kastraatiokaan auttaa. Koiralle on tullut jo tavaksi merkkailla. Meillä tosin pieni koira lopetti merkkailun sisätiloihin kun se kastroitiin.
Mutta tietääkseni tuolla hormoonipiikillä on sama vaikutus.
En keksi muuta keinoa kuin vaipat koiran päälle kun on sisätiloissa. Olen kuullut jonkun näin toimivan. Kuulemma aktivointi ja muunkin tekemisen lisääminen ja johtajuuden korostaminen voivat auttaa tähänkin ongelmaan.

Äänestä

Meillä on kolme chihu - urosta.Ne merkkailivat ja aika usein. Yöllä ne nukkuvat meidän huoneessa, jotta eivät pääse joka huoneeseen pissailemaan.
Nyt on kyllä onneksi merkkailu vähentynyt.
Noista karkotteista ja etikasta ei ainakaan meillä ollut hyötyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annukka kirjoitti:

2-vuotiaan chihuahua-uroksen ongelmana on merkkailu (jopa lätäkkö) sisätiloissa. Kun se on suljetussa, pienessä tilassa (huoneessa), tätä ei esiinny. Virtsatutkimus on tehty, ja sen mukaan infektiota ei ole, myöskään hormoonipiikki ei ongelmaan ole auttanut. Siis mikä neuvoksi? Osaisiko joku antaa hyviä ohjeita. Olisiko mahdollinen kastraatio pelastava ratkaisu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu