Lapsille oikeutta. Ei lapsikasteille !

Terv.Mirka

"" Eduskunta on 17.02.2016 äänin 106-42 vahvistanut tasa-arvoisen avioliittolain liitännäislain. Muiden muutosten ohessa se poistaa äidin yksinoikeuden kastattaa alle vuoden ikäinen vauva vastoin isän tahtoa. ""
- Eli, Äiti ei voi enää yksinoikeudella liittää lasta kirkkon jäseneksi. HURRAA HURRAA HURRAA

""uskonnolliseen yhdyskuntaan tai yhteisöön kuuluminen on jokaisen ihmisen itse päätettävissä, minkä takia lapsen kuuluu se itse päättää siinä vaiheessa, kun on siihen tarpeeksi vanha ja kykenevä""
SDP Tarja Filatov
Kokoomus Sari Multala
Vasemmistoliitto Silvia Modig

Näin ne asiat vain pikkuhiljaa etenee ja kirkon loppu lähestyy.

4

103

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhgfdcrx

      MITÄ ON TAPAHTUNUT!!!!
      OVATKO EDUSKUNTATALOSSA HUOMANNEET LASTEN SUOJELUA OLEVAN LAIN KOHDAN!!! Ei oo ihmeiden aika ohi... mutta eipä iloita liian aikasten... piru on kiero.

      IHMISILLE TÄMÄ LAKI OLLUT KAUTTA AIKOJEN MUTTA JOKOHAN SE VIIMEINKIN TAVOITTAA LAKIVALIOKUNNAN KAUTTA EDUSTKUNNANKIN VAI MITENHÄN SE NYT TULIS ESIIN LASTEN KOULU MAAILMASSAKIN. Sielähän ne rikolliset koulutetaan:
      FAKTAT VOITTE TARKISTAA...
      -järjettömyydenne:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Meillä ei ole järkeä'
      -Ymmärtämättömyydenne:
      'Meillä ei ole ymmärrystä'
      -Ihmisyydestänne luopuminen:
      'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
      'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
      'Olemme syntisiä'
      -Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
      'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
      -ero JUMALASTA; herra saatanasta herra jumalineen uusi jumala:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
      'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
      -Jeesuksen seuraajat ovatkin kristillisiä eikä rikollisuuden kristittyjä:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
      'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
      Suomen perustuslaki
      Eduskunnan päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiopäiväjärjestyksen 67 §:ssä määrätyllä tavalla, säädetään:

      2 luku
      Perusoikeudet
      6 §
      Yhdenvertaisuus
      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.

      Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.

      Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.

      7 §
      Oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen

      Jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen.

      Ketään ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä muutoinkaan kohdella ihmisarvoa loukkaavasti.

      Henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ei saa puuttua eikä vapautta riistää mielivaltaisesti eikä ilman laissa säädettyä perustetta. Rangaistuksen, joka sisältää vapaudenmenetyksen, määrää tuomioistuin. Muun vapaudenmenetyksen laillisuus voidaan saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi. Vapautensa menettäneen oikeudet turvataan lailla.

    • SanonVaan

      "Vanhakaan" nuori lukiolainen ei saa valita, opiskeleeko katsomusaineena uskontoa vai elämänkatsomustietoa, jos hänet on lapsena liitetty ev.lut. kirkkoon (eikä annettu erota).

      Tämä kirkollinen holhous "pakkouskontoon" rikkoo yhdenvertaisuutta, koska kirkkoon kuulumattomat voivat valita katsomusaineeksi ET/uskonto. Ja tällainen lukiolaisikäisen valinnanvapauden rajoitus rikkoo Lapsen oikeuksien sopimusta, koska kyllähän lukiolaisen pitäisi saada tämäkin valita, kun hän kerran voi valita kaikki muutkin kurssit, sillä sopimuksen mukaan nuoren tulisi saada autonomiaa "kehitysaste huomioon ottaen".

      Protest it!

      • okjntfd

        Tuota en tiennyt! Hyvä että toit sen julki....

        Kyllä kaikki, henkilö kohtaisuuden vastaiset pakotteet ovat huolella purettava pois, uskostakin ja samaan ryhmään kuuluu mielestäni myös politiikka. Tosin yhteiskuntnallista tietoa on opetettava sillä se helpottaa nuoria mm hakeutumaan "oikeisiin paikkoihin" tarvittaessa.


      • Terv.Mirka

        Kannatan uskonnoille 18v ikärajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2295
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      180
      1903
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1755
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      113
      1581
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      26
      1524
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      111
      1305
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      170
      1131
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1083
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      153
      1020
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1015
    Aihe