Lapsille oikeutta. Ei lapsikasteille !

Terv.Mirka

"" Eduskunta on 17.02.2016 äänin 106-42 vahvistanut tasa-arvoisen avioliittolain liitännäislain. Muiden muutosten ohessa se poistaa äidin yksinoikeuden kastattaa alle vuoden ikäinen vauva vastoin isän tahtoa. ""
- Eli, Äiti ei voi enää yksinoikeudella liittää lasta kirkkon jäseneksi. HURRAA HURRAA HURRAA

""uskonnolliseen yhdyskuntaan tai yhteisöön kuuluminen on jokaisen ihmisen itse päätettävissä, minkä takia lapsen kuuluu se itse päättää siinä vaiheessa, kun on siihen tarpeeksi vanha ja kykenevä""
SDP Tarja Filatov
Kokoomus Sari Multala
Vasemmistoliitto Silvia Modig

Näin ne asiat vain pikkuhiljaa etenee ja kirkon loppu lähestyy.

4

145

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lkjhgfdcrx

      MITÄ ON TAPAHTUNUT!!!!
      OVATKO EDUSKUNTATALOSSA HUOMANNEET LASTEN SUOJELUA OLEVAN LAIN KOHDAN!!! Ei oo ihmeiden aika ohi... mutta eipä iloita liian aikasten... piru on kiero.

      IHMISILLE TÄMÄ LAKI OLLUT KAUTTA AIKOJEN MUTTA JOKOHAN SE VIIMEINKIN TAVOITTAA LAKIVALIOKUNNAN KAUTTA EDUSTKUNNANKIN VAI MITENHÄN SE NYT TULIS ESIIN LASTEN KOULU MAAILMASSAKIN. Sielähän ne rikolliset koulutetaan:
      FAKTAT VOITTE TARKISTAA...
      -järjettömyydenne:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/12.html
      'Meillä ei ole järkeä'
      -Ymmärtämättömyydenne:
      'Meillä ei ole ymmärrystä'
      -Ihmisyydestänne luopuminen:
      'Me emme kykene täyttämään käskyihin sisältyvää uskon ja ehdottoman rakkauden vaatimusta.'
      'Me emme kykene noudattamaan ihmisille säädettyä lakia.'
      'Olemme syntisiä'
      -Jumalasta ja Jumalan Valtakunnan kaltaisuudesta luopumisenne:
      'Järkemme ei voi käsittää Jumalaa'
      -ero JUMALASTA; herra saatanasta herra jumalineen uusi jumala:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/15.html
      'Synti erottaa meidät elämän lähteestä, Jumalasta.'
      -Jeesuksen seuraajat ovatkin kristillisiä eikä rikollisuuden kristittyjä:
      http://www.evl.fi/katekismus/uskontunnustus/22.html
      'Kristitty pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      Finlex / Oikeusministeriö ja Edita Publishing
      Suomen perustuslaki
      Eduskunnan päätöksen mukaisesti, joka on tehty valtiopäiväjärjestyksen 67 §:ssä määrätyllä tavalla, säädetään:

      2 luku
      Perusoikeudet
      6 §
      Yhdenvertaisuus
      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.

      Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.

      Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.

      7 §
      Oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen ja koskemattomuuteen

      Jokaisella on oikeus elämään sekä henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen.

      Ketään ei saa tuomita kuolemaan, kiduttaa eikä muutoinkaan kohdella ihmisarvoa loukkaavasti.

      Henkilökohtaiseen koskemattomuuteen ei saa puuttua eikä vapautta riistää mielivaltaisesti eikä ilman laissa säädettyä perustetta. Rangaistuksen, joka sisältää vapaudenmenetyksen, määrää tuomioistuin. Muun vapaudenmenetyksen laillisuus voidaan saattaa tuomioistuimen tutkittavaksi. Vapautensa menettäneen oikeudet turvataan lailla.

    • SanonVaan

      "Vanhakaan" nuori lukiolainen ei saa valita, opiskeleeko katsomusaineena uskontoa vai elämänkatsomustietoa, jos hänet on lapsena liitetty ev.lut. kirkkoon (eikä annettu erota).

      Tämä kirkollinen holhous "pakkouskontoon" rikkoo yhdenvertaisuutta, koska kirkkoon kuulumattomat voivat valita katsomusaineeksi ET/uskonto. Ja tällainen lukiolaisikäisen valinnanvapauden rajoitus rikkoo Lapsen oikeuksien sopimusta, koska kyllähän lukiolaisen pitäisi saada tämäkin valita, kun hän kerran voi valita kaikki muutkin kurssit, sillä sopimuksen mukaan nuoren tulisi saada autonomiaa "kehitysaste huomioon ottaen".

      Protest it!

      • okjntfd

        Tuota en tiennyt! Hyvä että toit sen julki....

        Kyllä kaikki, henkilö kohtaisuuden vastaiset pakotteet ovat huolella purettava pois, uskostakin ja samaan ryhmään kuuluu mielestäni myös politiikka. Tosin yhteiskuntnallista tietoa on opetettava sillä se helpottaa nuoria mm hakeutumaan "oikeisiin paikkoihin" tarvittaessa.


      • Terv.Mirka

        Kannatan uskonnoille 18v ikärajaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13192
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      84
      3648
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2914
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1319
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1194
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe