Heippa!
Olemme lähdössä reissaamaan Thaimaahan helmikuussa ja vaihdamme lentokonetta molempiin suuntiin Pekingissä 10 ja 7 tunnin vaihtoajoilla. Olisiko täällä kenelläkään kokemusta siitä millainen on Pekingin lentokenttä ja saako siellä aikaansa kulumaan?
Olemme myös miettineet pitäisikö ainakin pidemmän vaihdon aikana käydä ihmettelemässä lentokentän ulkopuolella maailman menoa. Ilmeisesti viisumia emme enää tarvitse alle 72 tunnin matkalle mutta olisiko teillä vinkkejä mitä nähtävää sijaitsisi helppojen kulkuyhteyksien päässä lentokentästä? Ja kuinka hyvin paikan päällä järjestelyt toimivat että ehtiikö tuossa ajassa edes mitään ja jos ehtii niin mitä? Nopealla googletuksella lentokentälle ei mene ainakaan suoraa metroa mutta ilmeisesti jonkinlainen rautatietyhteys lentokentälle on. Taksilla suhaaminen arveluttaa koska olisimme liikkeellä klo 9-18 välillä ja suurkaupungin ruuhkat voivat olla melkoiset.
Vinkkejä kaivataan ja kiitoksia etukäteen!
Pekingissä lennonvaihto ja vierailu kaupungissa
norski12
1
1139
Vastaukset 1
- Ykinuvaan
Juna menee ja aika riittää mutta Peking on yks persläpi. Tripadvisorista saa parhaimmat kohteet ja raflat. Kentälle kannattaa lähteä ajoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521053Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211000Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49801
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan60583Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560