yhteyttä.
Mutta tietokoneessani, laajakaista, kuitenkin on THOM_D...... mahdollisuus. Mitenkähän tämän salasanan saan selville? Liittyykö tämä jotenkin laajakaistamodeemiini.
Joo, tyhmänä yritän saada tablettia toimimaan. Se Sim-kortti, jonka luulin siinä toimivan, ei siinä toimikaan.... Yritänkö laittaa väärin päin, vai onko nämä Elisan nettitikkujen Sim-kortit tarkoitettu toimimaan vain siinä nettitikussa.
Pitääkö mun ostaa uusi yhteys Elisalta...
Miten ton WLAN salasanan saa?
Mutta tietokoneessani, laajakaista, kuitenkin on THOM_D...... mahdollisuus. Mitenkähän tämän salasanan saan selville? Liittyykö tämä jotenkin laajakaistamodeemiini.
Joo, tyhmänä yritän saada tablettia toimimaan. Se Sim-kortti, jonka luulin siinä toimivan, ei siinä toimikaan.... Yritänkö laittaa väärin päin, vai onko nämä Elisan nettitikkujen Sim-kortit tarkoitettu toimimaan vain siinä nettitikussa.
Pitääkö mun ostaa uusi yhteys Elisalta...
Miten ton WLAN salasanan saa?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Katos käyttöohjeesta. Sen pitäisi olla siellä jossain pohjassa. Tosin usein se on helposti arvattavissa ja kannattaa siksi vaihtaa. Modeemin hallintasivu on yleensä osoitteessa "http://192.168.0.1/". Sitten käyttäjätunnus on yleensä admin ja sama salasana. Sieltä sitten etsii sen langattoman asetukset.
Hienoa, kun tässä on käynyt niin, että modeemin salasana admin on aikoinaan vaihdettu toiseen, ja se toinen on kyllä muistissa, mutta kas kummaa, ei toimi. Joten ei auta sekään.
Tää on nyt varsin hankalaa. Täytyy käydä hakemassa uutta sim-korttia...
Resetointi..
"modeemin salasana admin on aikoinaan vaihdettu toiseen"
Moodemi yleensä resetoituu kun tapahtuu sähkökatko, eli se vaarallinen admin tulee taas käyttöön.
No, ei siinä toiminut se adminkaan. Mutta sain sinne yhdenlaisen salasanan toimimaan ja pääsin etenemään langattoman verkon tekemiseen, mutta FINISHiä en uskaltanut painaa, etten sotke koko internetyhteyttä.
Löysin netistä myös tämän ADSL-modeemin oman ohjeen langattoman verkon luomiseen, mutta kun se on vanha (Win-käyttikset vuosien takaa), ja itse asiassa siinä kyllä edettiin ihan samoin kuin tein tuossa log in -keinon löytämisen jälkeen...
No, mut siis se on siis mahdollista, että sitten voi pöytäkoneessa valita joko ADSL:n tai langattoman, mitä käyttää...
Mutta taidanpa nyt ensin käydä kysymässä sitä uutta SIM-korttia. Ja jos en sitä saa, niin pistänpä tabletin myyntiin.... kun en uskalla tuota langatonta lähteä yrittämään, sotken kuitenkin koko systeemin, ja sitten ei toimi mikään!
En ymmärrä sitäkään, kun siinä modeemin ohjeessa sanotaan, että annetaan langattomalle verkolle nimi, ja valmiiksi siinä ruudussa lukee tämä modeemin nimi,,, että pitääkö siihen nyt keksiä sitten joku uusi nimi vai... Ja se nimi ei ole tuo Thom... Mikä yhteys muuten pöytäkoneen verkkoyhteyksissä on punaisella ruksattu, joten se ei ole käytössä, eikä modeemissakaan Wireless näytä valoa.
"Moodemi yleensä resetoituu kun tapahtuu sähkökatko, eli se vaarallinen admin tulee taas käyttöön."
Minulla modeemiin tule sähkökatko joka yö. Meinaatko että se resetoituu joka kerta? hohhoijjaa
Resetoit sen modeemin niin toimii tehdas tunnareilla.
Jos et ohjeita lukemalla ymmärrä niin kannattaa unohtaa tosiaan tällaiset asiat.
Se nimi voi olla mikä vaan, kirjota vaikka että liian_vaikeaa tai kunhan keksin juttuja ajankuluksi.
Joo, ja nyt on sim-kortti uudistettu, ja edelleenkin pyytää sim-korttia asettamaan, vaikka se on jo sisällä. Kun kortin myyjän mukaan pitäs vaan pyytää pin-koodii!
On tää tosiaan vaikeaa.
Haluutko ostaa tabletin, wi-fi pitäs toimii kyllä jos vaan verkko löytyy? Osta pois.
Resetointi ilmeisestikin sitten hävittää myös ADSL-yhteyden asetukset. Että sitten joutuisin jostain tempaamaan ne ADSL-asetuksetkin pöytäkonetta varten takaisin.
Ei, tuu mitään! Tää meni niin sanotusti vituiksi. Eli täs oli tabletti, toimii wi-fillä, myyntiin menee!
Siis, jos mulla on adsl-modeemi, ja ethernetillä olen pöytäkonetta käyttänyt. Nyt ei wireless-valo pala modeemissa. Voinko tässä lähteä sinne modeemin nettisivuilla tekemään wireless-yhteyttä ilman että modeemi pitää resetoida, jolloin menettäisin ilmeisesti tämän adsl-yhteyden asetukset myös? Eli voinko näin mennä vaan resetoimatta sinne adminina ja "pääkäyttäjänä" tekemään wireless-asetukset sen mukaan mitä ohjeita nyt netistä löytyi. Ja sitten kun suljen ja avaan modeemin niin hups wireless on päällä? Resetoimaan en ala, en varmana, menee loputkin yhteydet.
Vie se purkki konfiguroitavaksi jollekulle sellaiselle, joka osaa. Tuskin maksaa ihan kauhean montaa kymppiä.
No, ok, pakko se oli yrittää. Ja sain ainakin tällä hetkellä toimivan yhteyden.
Jep... Kiitän kaikkia osallistuneita. Oliko teillä hauskaa? Mutta se on niin, kun ei koskaan tiedä, jos kaikki menee sitten päin peeetä, kun ihan avuttomana yrittää.... Toivottavasti nyt toimii!
Ja tabletin käyttöohjeessa kerrotaan, miten päin sim kortti laitetaan. Eri tableteissa erilaisia.
Joo, no tässä nyt on laitettu Sim-korttia miten päin vain, ja aina tulee, että aseta sim-kortti.
Sitä saa kokeilla vain ja ainoastaan oikein päin. Tuolla tavalla kaikin päin kokeilemalla ei tule mitään.
no, en kyllä ymmärrä. Kaiken lisäksi tämä Thom_D...... on suojattu WPA/WPA.....
Paskat, mä mitään ymmärrä. Ja mä luulin tätä helpoks!
Thom_D
https://www.google.fi/search?q=Thom_D&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwi-zOC0lILLAhWH2SwKHflBCBQQsAQITg&biw=1162&bih=627
Mikä noista se on?
Windows 10 sisältää vakoilutoiminnon, joka yhdistää käyttäjän tietämättä koneesi naapurin win-koneeseen jne... Kumma että tuollainen toimii, mutta käyttäjän yhteys ei.
Ei ole tuollaista toimintoa.