teen talon 30 000 eurolla

halvallatupakasaan

tontti on olemassa. ei ole liikoja rahoja. ei ole poikamiehellä vaatimuksetkaan suuria. 60 neliön talo. ei tarvi olla edes kaikkia hienouksia. itse osan tehdä aika pitkälle. niin että saako pitkästä tavarasta tehtyä jonkinlaisen talon 30 tonnilla? puulämmitys / sähkö. ei edes saunaa tarvi olla. keittiön saan tehtyä itse kalusteineen. vessakin saisi alussa olla asuntovaunuista tuttua mallia. myöhemmin sitten vetää putket kun tienaa lisää rahaa. suihkuakaan ei tarvita kun pihassa on saunarakennus.

lautaa saan ostettua paljon halvemmalta piensahalta kuin k-raudasta jne. mitä lainsäätäjä asettaa vaatimuksia?

3

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvallameneed

      voihan lähteä siitä liikkeelle että tekee kakkosnelostista talon rangan ja vetelee vanerista seinä. karhuvillaa ja styroksia eristeeksi. ulkopuolelta tulee ihan ok näköinen kun laudoilla ja rimoilla vuoraa. sisälle tapetti seiniin ja lattiaksi kumimatto. joka vuosi parantelee niin hyvä tulee. pääasia että on lämmin ja kotoisa.

    • ihanhyväidea

      Helposti kai tekee. Onhan niitä valmiita hirsitalojakin kai tarjolla noissa hinnoissa. Kunta/kaupunki haluaa rakennusluvan hankittavaksi, joka maksaa. Samoin kaikenlaiset sähköt ja vedet. Muuten talo on halpa etenkin jos itse tekee. Puuta vaan ja kaiken voi tehdä. Nopeasti ajatellen tuollainen yksinkertainen voisi nousta omin voimin 17-20 t euron hinnalla. Jos tekee tyyliin, "kontti" niin ei se tosiaan paljoa maksa. Siihen vaan harjakatto jne.

    • EieieieieiRiitä

      Ei. En millään jaksa uskoa, että 30te riittää.

      Viemäröinti, salaojat, katto, sadevesijärjestelmät ja sähköt pitää hoitaa kerralla kuntoon. Ja niissä et juuri voi säästää, paitsi itse asentelemalla osan. Aloita edes 50-60'tuhannesta, niin ehkä saat itse tekemällä vajaalla tonnilla neliön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      87
      4355
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      212
      3466
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3066
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      82
      2806
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      387
      2539
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      195
      2315
    7. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      41
      1747
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1635
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1438
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1422
    Aihe