tontti on olemassa. ei ole liikoja rahoja. ei ole poikamiehellä vaatimuksetkaan suuria. 60 neliön talo. ei tarvi olla edes kaikkia hienouksia. itse osan tehdä aika pitkälle. niin että saako pitkästä tavarasta tehtyä jonkinlaisen talon 30 tonnilla? puulämmitys / sähkö. ei edes saunaa tarvi olla. keittiön saan tehtyä itse kalusteineen. vessakin saisi alussa olla asuntovaunuista tuttua mallia. myöhemmin sitten vetää putket kun tienaa lisää rahaa. suihkuakaan ei tarvita kun pihassa on saunarakennus.
lautaa saan ostettua paljon halvemmalta piensahalta kuin k-raudasta jne. mitä lainsäätäjä asettaa vaatimuksia?
teen talon 30 000 eurolla
3
100
Vastaukset
- halvallameneed
voihan lähteä siitä liikkeelle että tekee kakkosnelostista talon rangan ja vetelee vanerista seinä. karhuvillaa ja styroksia eristeeksi. ulkopuolelta tulee ihan ok näköinen kun laudoilla ja rimoilla vuoraa. sisälle tapetti seiniin ja lattiaksi kumimatto. joka vuosi parantelee niin hyvä tulee. pääasia että on lämmin ja kotoisa.
- ihanhyväidea
Helposti kai tekee. Onhan niitä valmiita hirsitalojakin kai tarjolla noissa hinnoissa. Kunta/kaupunki haluaa rakennusluvan hankittavaksi, joka maksaa. Samoin kaikenlaiset sähköt ja vedet. Muuten talo on halpa etenkin jos itse tekee. Puuta vaan ja kaiken voi tehdä. Nopeasti ajatellen tuollainen yksinkertainen voisi nousta omin voimin 17-20 t euron hinnalla. Jos tekee tyyliin, "kontti" niin ei se tosiaan paljoa maksa. Siihen vaan harjakatto jne.
- EieieieieiRiitä
Ei. En millään jaksa uskoa, että 30te riittää.
Viemäröinti, salaojat, katto, sadevesijärjestelmät ja sähköt pitää hoitaa kerralla kuntoon. Ja niissä et juuri voi säästää, paitsi itse asentelemalla osan. Aloita edes 50-60'tuhannesta, niin ehkä saat itse tekemällä vajaalla tonnilla neliön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017573
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075658- 835077
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113170- 542869
- 522779
- 612397
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102384Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986