Historiamme tekijöitä

Olisi ehkä käsityksiä muuttavaa lukea dokumenttia oman maamme historiasta - objektiivisena tulkintana.

Historiaan on vaikutettu myös yleistä mielipidettä tiettyyn suuntaan luotsaten jo ennen itsenäistymistä. Siihen rekrytoitiin monipuolisesti kulttuuri-. ja taide-elämän keskeiset vaikuttajat.
Adolf Ehrnrooth oli todella merkittävä yleisen mielipiteen muokkaaja, kun veteraanien asemaa parannettiin, -60 - 70 luvun vasemmistolaisuuden aikaisen mollaamisen jälkeen.
Mehän emme tiedä mitä lapsenlapsemme tulevat pitämään, kysyttäessä, merkittävimpinä vaikuttajina 2000-l alkupuolen suomalaisessa yhteiskunnassa.

11

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Historiantekijät liittyy aina kriiseihin, ne jotka muistetaan.
      Ja kriiseissä joilekin käy huonosti.
      Ehnroothin aikana, joille on huonostikäynyt, he lepäävät sankarihaudassa.
      Kyllä kai tämän ajan yksi historiantekijä on Nokia ja Jorma Ollila.
      Nokia nosti suomalaisten itsetuntoa.
      Se lienee merkittävin.
      Suomessa on tällähetkellä hyvin kielteinen ilmapiiri, ja pahanilmankellokkaat saavat ensisijaisen huomion.
      Myönteisesti ajattelevia ei joko ole, tai he ei saa huomiota.
      Ajattelen aikaa 80-luvun jälkeen.
      Kyllä kai ne historiantekijöitä oli, jotka Suomen EU.hun vei.

    • Aihetta-riittäisi

      Puolueeton ja neutraali historia pitäisi kirjoittaa ilman poliittisia lisäliitteitä eikä syyllistävästi vasemmisto teki sitä, demarit sitä, kepu sitä. Tosi nimiä voisi mainita Kalevi Sorsan aikaan, Johannes Virolaisen aikaan, Veikko Vennamon aikaan tapahtui sellaista ja sellaista. Saati Urho Kekkonen sitä ja sitä.
      Politiikka puoluekytkyineen pilaa jokaisen teoksen. Toisekseen ja kolmannekseen pitäisikö historian olla laidasta laitaan vai poliittis painotteinen vai maatalous -tai teollisuuspainotteinen?
      Ehkä kannattaisi koota kaikesta tähän mennessä ilmestyneestä oma teos. Sellainen kaikenkattava yhteenveto. 1917 - 2017

      • Puolueeton neutraali historiankirjoitus. Onko sellaista edes.
        Se olisi ehkä ranskalaisin viivoin kirjoitettu tylsä luettelo.
        Historiaa tekee ihmiset, olit sitten tekijä, kokija tai näkijä kaikilla on oma viitekehys. Ja jokaisella lukijalla on omat seepranraitansa.
        Puolueeton neutraali voi olla tylsää.
        Avarakatseisimmat osaavat nähdä etäälle ja kauas, hallita kaiken kattavia kokonaisuuksia, silti kun he kirjoittavat historiaa, mainitaan nimi Kekkonen, Sorsa asia ei ole enää puolueeton, vai onko, en tiedä.
        Minusta sellainen historiankirjoitus maistuu hyvältä, jossa juuri puhutaan politiikka ja kerrotaan taustoja, kuka, miksi, mitä, milloin.
        Jokainen aika kirjoittaa omanlaistaan historiaa. Ja vasta vuosien jälkeen nähdään asiat ja yhteydet selvemmin ja kaikenkattavaa ei ehkä koskaan saada esiin, aina on haudattuja asioita ja vihreitä verkoja verhona.


    • eppu2

      Historiaa on aina kirjoitettu politiikan näkökulmasta. Poliittisten henkilöiden kautta.
      Myös talousvaikuttajien kautta. (esim. Finnlayson, Serlachius jne..)
      Ruohonjuuritason historiaa on vähemmän kirjoitettu.
      Siihen saa näkymää elämäkertojen kautta.
      Yleistä mielipidettä yritetään muokata aina, kellä on keinot ja välineet hallussaan.
      Tuo on mielenkiintoinen ajatus, että miten näkevät lapsenlapsemme ajan tämän ja millaisessa maailmassa elävät, kun ovat meidän ikäisiämme.

      • On varmasti mahdotonta, että jokin aikakausi ns. historiallisesti (kirjoitettu historia) olisi objektiivinen näkemys kulloistenkin olosuhteiden dokumentoinnissa.
        Jos ja kun vaikka kirjaajalla oli vatsavaivoja (yleistä ) saattoi oikaista ja niin jäi jotain tärkeää kokonaan pois tai tuli väärä kuva koko aiheesta.


        Jos nyt pohdimme taaksepäin vain muutama sukupolvi emmehän me tiedä toiminnan motiiveja kuin vallesmannin ja kirkonkirjojen merkintöjen perusteella ym. ym. Miten nämä nykytiedot säilyvät, kaikki on sähköisessä muodossa, miettikää mitä haluatte jättää tuleville polville muistoksi.


    • Teemu Keskisarjan tekemä tv-sarja pimeästä historiastamme oli aika hyvä ja selvensi synkkää kertomatonta puolta.

      • staka

        Kookoo
        Just. Varsinkin Isonvihan ajasta oli hyödyllistä tietää. Ihmisiä ryöstettiin ja tapettiin kyläkunnittain, esim. Hailuoto melkein tyhjäksi, ja varsinkin lapsia vietiin Venäjälle orjiksi. Jopa joku sieltä elossa kotiin takaisin selvisi! Uskomatonta. Koivu ja tähti -kertomus taitaa kertoa juuri siitä.


      • staka kirjoitti:

        Kookoo
        Just. Varsinkin Isonvihan ajasta oli hyödyllistä tietää. Ihmisiä ryöstettiin ja tapettiin kyläkunnittain, esim. Hailuoto melkein tyhjäksi, ja varsinkin lapsia vietiin Venäjälle orjiksi. Jopa joku sieltä elossa kotiin takaisin selvisi! Uskomatonta. Koivu ja tähti -kertomus taitaa kertoa juuri siitä.

        800 ihmistä yhdessä yössä kirveillä , ihminen pystyy mihin julmuuteen vaan.


      • eppu2
        piikkiö kirjoitti:

        800 ihmistä yhdessä yössä kirveillä , ihminen pystyy mihin julmuuteen vaan.

        Seurasin myös kyseistä sarjaa, toivottavasti tulee jatkoa.
        Teemu on kirjoittanut ainakin pari kirjaa, en ole vielä lukenut, aikeissa on.


    • näinollen

      Ennen ensimmäistä ristiretkeä Suomesta ei ole kirjallisia mainintoja, ainoa mistä voidaan päätellä on argeolokiset, dna tutkimus antaa viitteitä wikipediasta löytyy tietoa historiastamme.

    • henrjii

      Joopa joo, Soneralle tuli vauhtisokeus, osti sellaista mitä ei ollut olemassakaan.
      Nokialta katosi pallo, nooh nyt on sitten älyvaraa keksiä jotain muuta.
      Isä kertoi, ettei kannata uskoa hitoriaa, hän kuulemma tiesi tasan tarkasti 70 luvulla mitä kannaksella tapahtui kesällä 44,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      412
      3259
    2. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      100
      2426
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2339
    4. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      42
      2275
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      24
      2042
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      190
      1544
    7. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      12
      1362
    8. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      202
      1160
    9. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1122
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      93
      1051
    Aihe