akita kiinnostaa minua suuresti. rakastan varsinkin arktisia pystykorvia,kuten samojedeja ja alaskanmalamuutteja. voiko akita vetää rekeä?
paljonko ne elävät keskimäärin? minua ei häiritse se ettei se pärjäisi toisten uroksien kanssa: on samasta ongelmasta selvitty ennenkin.
minulla on 2 uros koiraa. toinen 8 ja toinen 4 vuotias. ystävällisiä ovat. vanhempi on samojedi ja nuorempi muutti. sammari on iloinen, reipas ja toimelias,mutta urokseksi pieni. se on niin rauhallinen esimerkki,että ilman sitä en ehkä edes harkitsisi akitaa tässä vaiheessa, mutta muuttikin on jo kasvamassa upeaksi koiraksi.
akita
7
1030
Vastaukset
- kukka
http://www.siimis.net/yukiguni/index.shtml
tuolta löytyy paljon hyvää tietoa, ellet ole jo käynyt kurkkaamassa. - rollo1
akita urokset eivät todellakaan tule helposti muiden urosten kanssa toimeen.. Sinun tapauksessasi se voisi toimia, jos olet valmis siihen että akita uros pyrkii hyvinkin todennäköisesti ylemmälle paikalle kuin muut koirasi. Tämä ei ole edes mikään todennäköisyys vaan varmuus.
Itselläni on kohta 5 vuotias akita uros, joka ei voi sietää muita uroksia lainkaan. Kyseessä on hyvin voimakas tahtoinen uros, joka ei ikinä voisi ajatella että joku toinen koira voisi olla sitä ns. ylempänä. Tämä oli myös osasyynä siihen miksi entinen omistaja joutui koirastani luopumaan (minun onneni siis) hänellä kun oli kaksi akita urosta ja yksi narttu ja urokset eivät tulleet mitenkään toimeen keskenään.
akita on melko terve rotu, perinnöllisiä tauteja toki on, mm. SA-tautu, eli eräänlainen autoimmuuni sairaus. Keskimääräinen akitan elinikä on yli 10 vuotta.
akita voi kyllä vetää rekeä, norjassa on ihan akita valjakoita ja oman koirani tytär toimii aina silloin tällöin valjakossa. akita jaksaa vetää melko paljon, mutta se ei ole hirvittävän nopea. Akitan vanha käyttötrkoitus on myös vetokoira. Käytettiin lastien vetämiseen. Jos nyt muistan oikein.
akitoista saat lisätietoa yhdistyksen sivuilta www.akita-shiba.net mutta siellä on taas päivitykset käynnissä, eli sivut eivät ainakaan väliaikaisesti toimi. Minä voin kyllä mielelläni mailailla akitoista jos kiinnostaa. osoitteeni on [email protected]- Tseii
Pakko kommentoida näin paljon jälkeenpäinkin.
Meillä sekarotuinen 4 -vuotias uros ja 2 -vuotias akita uros. Sekarotuinen on johtaja vaikka 5 kg kevyempi arktinen sekoitus malamuuttia ja huskya. Tulevat loistavasti toimeen! Leikkivät välillä rajustikin, mutta tietävät rajansa.
Meillekin alussa sanottiin, että Akitasta tulee johtaja...otti tosissaan päähän se mantra. Koirat ovat kuitenkin yksilöitä ja meidän sekarotuinen johtaa viisaudella ei voimalla. - rollo1
Tseii kirjoitti:
Pakko kommentoida näin paljon jälkeenpäinkin.
Meillä sekarotuinen 4 -vuotias uros ja 2 -vuotias akita uros. Sekarotuinen on johtaja vaikka 5 kg kevyempi arktinen sekoitus malamuuttia ja huskya. Tulevat loistavasti toimeen! Leikkivät välillä rajustikin, mutta tietävät rajansa.
Meillekin alussa sanottiin, että Akitasta tulee johtaja...otti tosissaan päähän se mantra. Koirat ovat kuitenkin yksilöitä ja meidän sekarotuinen johtaa viisaudella ei voimalla.voisi sanoa että tuo on poikkeus, ennemminkin kuin sääntö. Akitatkin ovat yksilöitä ja se tulee ottaa huomioon. Oma akita urokseni ei tulisi ikinä toimeen toisen uroksen kanssa, saati että olisi ns. alempana sitä. Ja ei myöskään siedä nartuilta mitään uhittelua tai komentamista.
mutta oma akitani on kuitenkin melkoisen kova tapaus. Ja ottaen huomioon että akitasi on vasta kaksi vuotias, ja akita on täysin ns. kasvanut aikuiseksi n. 4 vuoden iässä, joten mitä tahansa saattaa vielä tapahtua.. Oman koirani yksi jälkeläisistä alkoi ilmaista pomottelua muita koiria kohtaan noin kaksi vuotiaana.
Tseii mistä sinun koirasi muuten on? tarkoitan että mistä linjasta.. kaksi vuotta sitten oli ainakin kolme pentuetta, joista yhden pentueen koirien olin paikat ja omistajat tunnen.
- ginga
mäkin oon hulluna akitoihin!ja yleensäkkin pystykorviin ja niinkuin sanoitte "arktisiin"
haluaisin kokeilla akitalla valjakko vetoa ,onko pirkanmaalla mitään paikkaa jossa vois käydä tai soittaa? epätietoinen.
- akita12
Olen kiinnostunut akitasta ja aion ostaa vähän
vanhenpana sen.haluaisin vaan tietää voiko
akita vetää esim rekeä?
Toivoisin vastauksia kiitos:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302796Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081817Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si721290- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431178Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?761131- 311008
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa97997