Upseeri ja herrasmies luontokuvaajana

pekkaolavi.mäkelä

Jarmo Nieminen: Aarresaaret

Kokemusperäinen mielikuvani luontokuvaajasta perustuu monen eturivin kuvaajan tuntemiseen tavarantoimittajan ja luotottajan näkökulmasta. Prototyyppi on ilmiasultaan hieman kuiva metsien mies, jäntevä ja rähjäinen. Usein sen näköinen kuin olisi yöpynyt pari viikkoa metsässä. Kuten olikin. Kliseet saavat kyytiä kun tutustuu everstiluutnantti evp Niemisen uudehkoon luontokirjaan Helsingin ympäristön saarista. Upseeri ja herrasmies on habitukseltaan ennemmin hylje kuin kurki ja asuun saattavat kuulua isot kunniamerkit ja upseerin juhlauniformu kun pitää kiireesti juosta sen oikean valon perään kesken Maanpuolustuskurssin avajaisten.
Kuvaajana Nieminen on taitava sekä teknisesti että näkemyksellisesti ja tarinan kertojana erinomainen. Ei laitefiilistelyä, ei yliromanttista luontolyriikkaa, vaan asiallisia ja hauskoja tarinoita kuvien synnystä. Unohtamatta biologista ja kulttuurihistoriallista taustaa. Kirjamuotona kronologinen vuoden kierto toimii hyvin vailla kikkailua. Etupäässä aukeaman tai kahden jutut kuvineen ovat ennen muuta kertomuksia kohtaamisista. Eläinten, ihmisten, kasvien, sääilmiöiden ja tilojen kanssa. Pitkäaikainen seuranta tekee jotkin yksilöt tutuksi ja lähestyminen on helpompaa kuin ensiyrittäjällä. Pätee myös ihmisiin.
Toki Niemisellä on eräänlainen kotikenttäetu, kun voi toimia siviileiltä suljetuilla, Puolustusvoimien hallinnoimilla saarilla. Joiden monimuotoinen luonto tulee oivasti esiin ja saa lukijan toivomaan loppujenkin saarien ja luotojen vapautumista yleiseen käyttöön. Ei niinkään jonkun ravintolayrittäjän yksityiseksi monopoliksi. Toisaalta, suljettuna olo on myös varmistanut vakiintuneiden olojen ja poikkeuksellisten lajien säilyvyyden. Tästäkin Niemisen Santahamina-kirjat kertovat. Kyllä Nieminen liikkuu muuallakin kuin sotilassaarilla. Myrskyisiltä ulkoluodoilta Vartiosaaren ikiaikaisiin aarniometsiin. Rengastajien kyytimiehenä tai harvinaista jääkantta hyväksikäyttäen ja kuvaten. Rohkenen suositella ei niin halpaa kirjaa, mutta ehdottomasti tutustumisen arvoista.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

        KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        365
        3832
      2. Kuka on mystinen heppamies?

        Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
        Kotimaiset julkkisjuorut
        109
        1423
      3. Muutto ei ratkaise mitään.

        Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
        Ikävä
        94
        1267
      4. Jäätävä epävarmuus

        Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
        Ikävä
        65
        1064
      5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

        The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
        Tv-sarjat
        14
        887
      6. Perjantaita!

        Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
        Ikävä
        58
        877
      7. Ainakin hän on elossa

        ehdin jo huolestua.
        Ikävä
        38
        870
      8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

        Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
        Ähtäri
        60
        849
      9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

        Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
        Suomalaiset julkkikset
        11
        847
      10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

        Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
        Ikävä
        65
        831
      Aihe