Voivatko USAn sotilaat huipputeknisillä Strykereillään
tunkeutua Venäjälle kesken sotaharjoituksen Suomesta?
USAn Stryker panssarit uhka Venäjälle?
16
100
Vastaukset
- Komppanialla_Pietariin
Epäilemättä voisivat tunkeutua. Tosin yhdellä komppanialla tuskin pääsee edes Hiitolaan asti, puhumattakaan Pietarista.
Tuskinpa Venäjällä olisi muutenkaan syytä huolestua Itä-Eurooppaan sijoitetuista pienistä amerikkalaisista yksiköistä. Eihän Saksankaan hyökkäys 200 divisioonalla onnistunut. Mutta kyllähän se ottaa päähän, kun Viroa ei enää voi vallata tappamatta jenkkejä, mikä saattaa olla hyvinkin vaarallista.Suomalaisten kyllä tulisi olla huolestunut näistä panssarivaunuista. Vaikka kuinka yritettäisiin selittää, että ne eivät ole uhka Venäjälle, niin Venäjä tulkitsee tällaiset sotaharjoitukset toisin. Siellä ne varmasti nähdään Venäjän vastaan suunnattuina toimenpiteinä ja se ei ole hyväksi Suomelle. Näillä aseiden kalisteluilla Venäjän rajanaapurissa lisätään jännitystä Suomen ja Venäjän välille ja USA:n ilmeisenä tarkoituksena onkin saada riita Suomen ja Venäjän välille. Sen jälkeen on helppo vaatia NATO jäsenyyttä.
Vastavetona Venäjä voi lyhyessä ajassa lähettää Suomeen kymmeniä tuhansia, ellei satoja tuhansia maahanmuuttajia Lähi-Idästä ja Afrikasta. Venäjä saa Suomen polvilleen Venäjän eteen laukaustakaan ampumatta, eikä siihen NATO jäsenyys voi auttaa millään tavalla. Maamme päättäjät ovat todella lyhytnäköisiä.- 13-8
Sakari42 kirjoitti:
Suomalaisten kyllä tulisi olla huolestunut näistä panssarivaunuista. Vaikka kuinka yritettäisiin selittää, että ne eivät ole uhka Venäjälle, niin Venäjä tulkitsee tällaiset sotaharjoitukset toisin. Siellä ne varmasti nähdään Venäjän vastaan suunnattuina toimenpiteinä ja se ei ole hyväksi Suomelle. Näillä aseiden kalisteluilla Venäjän rajanaapurissa lisätään jännitystä Suomen ja Venäjän välille ja USA:n ilmeisenä tarkoituksena onkin saada riita Suomen ja Venäjän välille. Sen jälkeen on helppo vaatia NATO jäsenyyttä.
Vastavetona Venäjä voi lyhyessä ajassa lähettää Suomeen kymmeniä tuhansia, ellei satoja tuhansia maahanmuuttajia Lähi-Idästä ja Afrikasta. Venäjä saa Suomen polvilleen Venäjän eteen laukaustakaan ampumatta, eikä siihen NATO jäsenyys voi auttaa millään tavalla. Maamme päättäjät ovat todella lyhytnäköisiä.Höpö höpö ja höpö!
Ota lääkityksesi riittävyys puheeksi kun hoitaja tekee seuraavan kierroksen osastollasi.... - RajaKii
Mitä jauhatte paskaa muutamasta panssaroidusta miehistönkuljetusvaunusta, jotka tulevat Usasta. Käykääpä vertailun vuoksi vilkaisemassa, mitä Suomen itä-rajan takana on. Venäjä on valmistautunut kaikilla tarvittavilla toimenpiteillä Suomen Natoon liittymiseen. Rautaa on ja kiskot kiiltää. Ja tuota uhoamista sieltä kyllä piisaa.
- pappamies
Totta. Venäjän toimet ovat jo pitkään olleet hyvin provokatiivisia Suomea kohtaan ja jopa Valkovenäläisten kanssa Venäjä on kalistellut aseita rajamme läheisyydessä. Suomen ja NATO:n harjoitukset ovat pienine kalusto- ja miesmäärineen kaukana pullistelusta.
- Rajalla4
RajaKii kirjoitti:
Mitä jauhatte paskaa muutamasta panssaroidusta miehistönkuljetusvaunusta, jotka tulevat Usasta. Käykääpä vertailun vuoksi vilkaisemassa, mitä Suomen itä-rajan takana on. Venäjä on valmistautunut kaikilla tarvittavilla toimenpiteillä Suomen Natoon liittymiseen. Rautaa on ja kiskot kiiltää. Ja tuota uhoamista sieltä kyllä piisaa.
On käyty kymmeniä kertoja viimevuonna, en nähnyt yhtään. Olisko niin piilossa?
Kiskot kyllä kiilsi, mutta vain puutavaravaunuista johtuen.
Omalla puolella saa tehdä mitä haluavat, pullistelusta en tiedä muutta kalusto on uutta ja jossain sillä on harjoiteltava.
Antakaa nyt vitun molopäät meidän olla täällä itä-rajalla rauhassa.
Käykää nuolemassa sitä natoa vaikka Virossa. Täältä näkee paremmi kuin norsunluutornista.
- Iso_kuva
Ei kyse ole siitä, kuinka me suomalaiset ymmärrämme näiden jenkkien tankkien merkityksen.
Sillä on merkitystä, miten Venäjän johto kertoo niistä omalle kansalleen. Näistä voi muodostua tämän päivän Mainilan laukaus.
Siis me ei päätetä näiden merkitystä, vaan naapurin johto päättää, kuinka se haluaa hyödyntää tätä episodia.- telestar
Venäjä kertoo kansalleen jo muutenkin täysin tyhjästä tekaistua puutaheinää. Suomi pitää itsensä ja kaverinsa tontillaan ja putinistit katsokoon peiliin niiden sotajoukkojensa kanssa.
- Nato-on-murhaa
Niin ja se on jenkkien käyttämä ja myös Venäjän hyväksymä "ennakoiva isku".
Mitäpä luulette, mihin maahan se kohdistuisi? Kannatta sitä romua rajalle rahdatakkin, tälläisessa ilmapiirissä.
Erikoista Yhdysvaltojen käymissä sodissa viimeisen vuosisadan aikana on se, että lähes kaikki niistä ovat sotia joissa Yhdysvallat nimenomaisesti hyökkää huomattavasti pienemmän ja heikomman valtion kimppuun jollain yleensä hyvin huteralla syyllä. Jos katsomme mitä tahansa Yhdysvaltojen sotaa viimeisen sadan vuoden aikana, lähes kaikki ovat konflikteja joissa Yhdysvallat on aloittaja ja siis iskee ensimmäisenä ja toisen osapuolen uhka Yhdysvalloille on ollut hyvin kyseenalainen (Irak lienee kaikkien muistissa, mutta ei ole ainoa). Toki Yhdysvallat on keksinyt hienoja syitä näille iskuilleen, mutta Japanin iskua Pearl Harboriin lukuun ottamatta*, Yhdysvallat on jokaisessa ollut ensimmäinen iskijä, eikä oikeastaan yksikään hyökkäyksen kohteena oleva maa olisi kyennyt edes iskeä Yhdysvaltoja vastaan. Erikseen voidaan myös korostaa sitä mielenkiintoista piirrettä, että yksikään vihollinen ei vuosisataan ole iskenyt Yhdysvaltoja vastaan Yhdysvaltojen maaperällä.
Tämän käytännön on hyväksynyt myös Venäjän armeija. Hyvin ikävää suomen kannalta.- Pearl_Harbor
Japani on iskenyt Yhdysvaltojen maaperälle.
- pkutinhjutin
Niinisalosta on pitkä matka rajalle! Eivät lipsahda väärälle puolelle.
- Superiorstryker
Yksi Stryker vastaa kymmentä T-90 tankkia.
- Lapsellista
Voi hyvänen aika.........ihanko vastaa?
Meijän iskäpä on isompi kuin teijän iskä..... - wsrjhsrjsj
Pöh, muutama säilykepurkki niin ollaan muka kovia
- Naapurin_Setä
Naapurin setä on judossa parempi kuin meidän Sale.
- 152cm
Naapurin setä on vanha raihnainen Ukko. Jalka meni sorsaparvee edellä lentelyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1698876Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1343262- 1662162
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha941832Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1741776Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801657- 1381322
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1141027Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko93996Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve0980