Täänään tulleessa Kulttuurivihkossa vietnamilaiset kertovat käymästään "Amerikan sodasta", jo ´ka alkoi kun USA pommitti omaa alustaan laittaen sen Pohjois-Vietnamin syyksi-
Tekosyy muihinkin hyökköyksiin!!!
Tekosyy muihinkin hyökköyksiin!!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Mihin muihn ?
Afganistan kun Osama bin Laden oli USAn mielestä syypää 11.9.11
tapahtumiin. Ei koskaan selvitetty asiaa; Saddamille annettiin erityistukea jopa 150 milj. D kerralla ja välirikko tuli taas luulotellen
että IDAKilla on ydinase ymm. Nyt ollaan Syyriaa pommittamassa -
miksi?
Syyskuun 11 päivän tapahtumiin al gaidan Osaba bi Laden itse ilmoitti olleen syyllinen ja mitä muuta Al Gaida on edelleen terrrori järjestö eri puolilla arabivaltioita. Diktaattori Saddan hyökkäsi Kuwaitiin, käytti myrkkykaasua omiin kansalaisiin ja luulo ydinaseisiin ?oli ehkä todellinen. Syyrian pommitukset USA liittolaisineen pommittaa Isisin kohteita taas Venäjän pommituksista vain 10 % on Isistä vastaan loput on maltillisia diktaattori Assadia vastustuviin vastaan jossa ei välitetä vaikka uhreina on siviileitä suurin osa. Lähi-idän terrori järjestöt diktaattoreineen sekä kiihko uskovaiset ovat jujun takana nyt myös Venäjä diktaattori Putinin johdolla. Ei USAn toimintakaan ole aina ollut nuhteetonta mutta he yhdessä länsimaiden kanssa pyrkivät että demokratia toimisi maailmalla jos länttä ei olisi vastustamassa niin minkälainen olisi maailma luulempa silloin vasta oltaisiin sekasorrossa, toden näköisesti olisi vielä Neuvostoliittokin.
USAalle nostan hattua kaikista huolimatta jonka avulla lopetettiin aikanaan maailman sodat jos joku väittää muuta ei tunne historiaa.
Olen samaa mieltä kirjoituksestasi, mutta Irakin ydinase tarvinnee tarkennuksen. Paikan päällä ollut ruotsalainen tutkija tiiimeineen joutui toteamaan ettei löydy mitään viitteitä Saddamilla olleen ydinasetta. Usan puolustusministeri Cilin-Colin Powellille kuitenkin syötettiin George juniori Bushin toimesta väärennettyjä tutkimustuloksia ja niiden perusteella hän julisti YK:ssa Irakin ydinaseet saaden YK:n jäsenmaiden hyväksynnän hyökkäykseen.
Puolustusministeri on jälkeenpäin totuuden selvittyä katunut puhettaan YK:ssa, mutta George Bush jr. on tapansa mukaan lähinnä rehvakkaasti naureskellut ja isä-GB on taputellut kehuen selkään.
Tuo oli tärkein fakta viestissäsi ”USAalle nostan hattua kaikista huolimatta jonka avulla lopetettiin aikanaan maailman sodat jos joku väittää muuta ei tunne historiaa.”
Ja sekin on tullut jo kauan sitten todistettua, että ne kolmen pilvenpiirtäjän tuhoamisetkin oli Mossadin ja CIA:n tekemiä sisäpiiririkoksia kuten pari muutakin samaan aikaan tehtyä. Siltitrollit vain jaksavat valehdella vuosikymmenestä toiseen samaa valetta. Jankutuksellako se vale todeksi muuttuu?
Tuota ei usko kukaan, paitsi salaiset tv kansiot.
Sinulla on luotettavan tahon dokumentit asiasta "ne kolmen pilvenpiirtäjän tuhoamiset"
Ota historian alkeiskurssi uudelleen !!
VALLANPITÄJÄT
tarvitsevat terroristeja ja USA on ollut malliesimerkki heti kun eurooppalaiset lähti valloittamaan - orjuus...Ku Klux....
”USAalle nostan hattua kaikista huolimatta jonka avulla lopetettiin aikanaan maailman sodat jos joku väittää muuta ei tunne historiaa.”
USA oli oitis Koreassa ja halusi Kiinnan valloitukseen - oli kuitenkin yksi, jolla oli järkeä, joka nytkin puuttuu USA- Obama rauhanpalkitulta tyystin.
osama ajoi NL;n ja USA hyökkäsi Vietnamin jälkeen,,,,kun
pelastajina lähtivät...Nyt samme nauttia Vietnamilaista kahviakin....
Nyt Usa haluaa konfliktin Suomen ja Venäjän rajalle? Tuo hyökkäysjoukot Pietarin portille.. Kuin Hitrer!
ÖLJYÄ - komisaario Palmu?
Kuka omistaa öljylähteet, jalostamot...?
INTIAANIT
tulivat Aasiasta kun puhumme kansainvaelluksista niin eihä Auomeen ole tulossa mitään kansainvaellusta kun meitä vuosisata sitten muutti
jopa yli puolet pohjalaisitäjien työikäisistä....
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pohjois-Amerikan_intiaanit#Intiaanien_v.C3.A4est.C3.B6m.C3.A4.C3.A4r.C3.A4
Oho! Olen aina luullut, että inkkarit ovat alkuperäisväestöä. Valloittajia näköjään ovatkin.
USA kylvänyt vain tuhoa maailmalla.. Irak, Libya, Vietnaminsodassakin, Afganistanissa
...
USA on maapallon poliisi.
USA POLIISIKO?
Onko meidän aikana käyty ainoatakaan sotaa, jossa ei USA olisi mukana sotavoimineen, aseineen, pommittajineen.
Miten meillä SUPO?
Nytkin on Nato tulossa pohjoiseenkin vallotusretkelle -- tekee suomeenkin ilman lupaa kysymättä sotaharjoituksia -- mitä se muuta on kun sodanlietsomista ,ja mahdollisemmankaukana Itse naton emosta USA:sta
SotaTEOLLISUUS KUKOISTAA ENNENNÄKEMÄTTÖMÄLLÄ VUHDILLA - VENÄJÄ kIINA JA KUKAS MUU KUN USA- saa sotakalustolle menekkiä - Kuka tai mikä mahti maailmassa ei tätä lopeta - Ei ennenkun nämä Pyövelit maanpäällä saavat tuomion -- NAPOLEON TEKi pikku sodan ja sai elinkautisen --nyt nämä Sotaherrat saavat kunniamitallit -
Onneksi en ymmärrä -Voisi loppukin järki mennä
U,M
Iltasanomat kertoo nytkin useissa artikkeleissa uutisia:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000001128780.html
Suomen tuho on Nato!
Suomen pelastus on Nato. V on jo vuosia harjoittanut samanlaista politiikkaa Suomea kohtaan kuin vuosia ennen hyökkäystä Ukrainaan. V itseasiassa työntää meitä Natoon.
Nato on puolustusliitto.
Neuvosliiton hajoamisen aikoihin olisimme voineet luikahtaa huomaamatta, nyt kyllä ajaudumme pikkuhiljaa oikeesti melkein ollaan.
Mitä Nato -- Usa Sotilasliitto puolustaa .. Ei ainakaan Rauhaa -- Usa tarvitsee Sitateollisuudelleen vientiä --että maa pärjäis -- Koittakaa nyt jo ajatella onilla aivoillanne . Kaikkein pahinta on Nämä Aivopestyt Natonkannattajat .
No ehkä saavat silläkonstin jotain itselleenkin --monihan hyötyy kotirintamalla sodista -- U.M
Yhteenkään Nato-maahan ei ole koskaan hyökätty ( Nato-maat Kreikka ja Turkki ovat nokitelleet toisiaan ) eikä Nato ole hyökännyt valloittamaan mihinkään maahan.
Näinpä on, Nato on niin iso liittoutuma ettei kukaan itseään kunnioittava valtio edes ajattele uhmata.
NATOMAIHIN EI HYÖKÄTÄ,
mutta USA ja Venäjä ovat pääpäsmäreinä Syyriassakin.
USA ja Venäjä eivät ole Nato. Kukin Nato-maa saa sotia aivan vapaasti niin paljon kuin lystää. Nato on puolustusliitto.
PUOLUSTAJAKO?
Muistan esitelmöitsijän v. 1957. joka kertoi Ku Klux Kaanista.
Paraikaa tulee tV;ssa elokuva, joka kertoo tuosta ajasta:
http://areena.yle.fi/tv/suorat/yle-tv2#autoplay=true
Tuo sarja on katsottavissa areenassa.
Minusta asiallinen kertoessaan vapautumisesta ja KLAANILAISTEN
hyväksymisestä aluksi muusikot:
6/8. Marylandissa Gina kohtaa muusikkona toimivan Daryl Davisin. Afroamerikkalainen mies on omistanut elämänsä ku Klux Klanin jäsenien käännyttämiseen. He tapaavat baarissa myös entisiä KKK:n jäseniä.
Katso ohjelma alusta
Ketjussa mainittiin Venäjän tekemiset Syyriassa. Tuliko tähän nyt Venäjän trolli viemään keskustelua sivuraiteille KKK:hon?
Isot valtiot USA ja Venäjä, niiden ASETEOLLISUUDET vaativat SOTIA;
NUO valtiot OVAT suurimmat aseiden viejät, myyjät.
Venäjän PAKOTTEET pakottivat Venäjän hyökkäämään
saadakseen työtä ASETEOLLISUUDELLEEN .
Joten mutkien kautta nuo pakolaisvyöryt lähtivät liikkeelle Venäjän talouden
alamäen, joka oli EU:N pakotteiden seurauksena , johdosta.
Onkohan näkö mennyt näin heikoksi, kun en näe tuossa mainitun syytä mistä EU:n pakotteet johtuivat. Täytyypä soittaa optikolle aika.
Venäjän pakotteet ovat Putiinin itse aiheuttamia, tällä hetkellä aiheuttaa pakolaisuutta Syyriassa.
PRESSAA taas aamusella nautimme.
Vietnamissa kasvaa pavut parhaimmat.
USAn napalmitko lannoitteena?
Antaisi USA ees lähi-idässä öljyn kansalle heimojen tapeltsvaksi.
IRAK on USA- brittien perustama öljyrikkauksien anastaja.
USA on maailman poliisi.
USA JA VENÄJÄ
ovat "tukkanuottasilla" nytkin Syyriassa kuten ovat muuallakin.
USA osui venäläiseen panssariin ?
Kirkot, kopulut ja sairaalat ovat jenkkien kohteena Afganistanissakin olleet - eivät huumekuriidit ainakaan mediassa koskaan napalmia pudotettu huumepeltoon?