Raittiusviikko Essolla

Kylämme Martat ovat aloittaneet raittiuskampanjan, jotta vanhenevien miesten kunto saataisiin pysymään hyvänä. Koska Einarin vaimo on paikallisen Marttakerhon puheenjohtaja, niin me hövelit essolaisetkaan emme säästyneet tältä feministien hyökkäykseltä. Kokonaisen viikon ajan jouduimme Esson päiväistunnoissa nauttimaan vain lapsille tarkoitettuja virvoitusjuomia.

Perjantaina kylämme Marttakerho tuli kokonaisuudessaan Essolle lausumaan kiitoksensa urhoolisille parlamentin jäsenille, jotka olivat kokonaisen viikon ajan kieltäytyneet keskarista ylevän raittiusaatteen vuoksi. Einari Essonenkin sai runsaasti suitsutusta vaimoltaan, koska hän oli pystynyt pitämään kaikki Essolla istuskelevat punanenäiset miehet kokonaisen viikon kaidalla tiellä.

Kun Marttakerho oli poistunut baarista, niin vasta sen jälkeen Einari uskalsi kertoa meille totuuden raittiustalkoista. Kun huhu Marttakerhon tempauksesta oli tullut Einarin korviin, niin silloin hän oli heti ottanut hätäpuhelun oluttehtaalle ja tilannut välittömästi viikon annoksen parasta keskaria pakattuna virvoitusjuomatölkkeihin.

Einari osaa aina ajatella hyvien asiakkaittensa etua. Einarin oikean arvion ja ripeän toiminnan ansiosta me essolaiset saatoimme elää normaalia elämää raittiustempauksen aikanakin. Essolla osataan ratkaista kaikki ongelmat ihmisläheisellä tavalla.

http://www.taloussanomat.fi/paivittaistavarat/2016/02/18/nain-monessa-pepsi-tolkissa-voi-olla-olutta/20161913/12

3

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei-se-enää-onnistunut

      Minulla ei ollut tuollaisia "suhteita", kuten Einarilla, enkä Pepsiä osta koskaan, mutta jonkinlaisen kujeen tein itsekkin joskus, silloin?

      Yhteisistä talous menoista huolimatta, meistä kumpikin osti omat "juotavansa" itse, omaan laskuunsa. Kuinka´olikaan, niin miehelläni oli tapana juoda minun ostamat oluet lupaa kysymättä ja joskus hieman kuin salaa, sillä korkki oli päällä, mutta pullo tyhjä tai vedellä täytetty!?

      Sitten huomasin kuningas`idean! Mieheni ei koskaan koskenut maitopurkkeihin ja niin meille ilmestyi jääkaappiin useita purkkeja maitoa, mutta useimmat sisälsivät olutpullon!

      Harmi, että ideani sortui, kun kerran tuli yllätysvieras, joka piti oluesta ja kummallakaan ei ollut "tiettävästi" olutta, sillä ei meillä aina sitä lipitelty, joten minä tein rohkean päätöken. Onhan meillä kylmää olutta, suoraan jääkaapista!

    • tosi.on

      "Terve ihminen ei alkoholia tarvitse."

      Tv1 Yle leaks

      • Omituinen väite?

        Onpa varsin omituinen väite, ettei terve ihminen alkoholia tarvitse. Jos ihminen ei koskaan pieniä tujauksia ota, niin eipä hän kauaa säily terveenä.

        Järki ainakin lakkaa notkeasti toimimasta, jos ihminen on aina vesilinjalla. Eihän vedessäkään mitään vikaa ole, mutta siitä vain puuttuu jotakin. Me essolaiset emme ainakaan riskeeraa, ja siksi otammekin päivittäin pienet tujaukset. Haittavaikutuksia ei ole vielä ilmennyt, vaan jaksamme oikein hyvin istuskella päivät pitkät Essolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      150
      2911
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      59
      1882
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      99
      1850
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      303
      1799
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1650
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1359
    7. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1342
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1233
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1102
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe