Kylämme Martat ovat aloittaneet raittiuskampanjan, jotta vanhenevien miesten kunto saataisiin pysymään hyvänä. Koska Einarin vaimo on paikallisen Marttakerhon puheenjohtaja, niin me hövelit essolaisetkaan emme säästyneet tältä feministien hyökkäykseltä. Kokonaisen viikon ajan jouduimme Esson päiväistunnoissa nauttimaan vain lapsille tarkoitettuja virvoitusjuomia.
Perjantaina kylämme Marttakerho tuli kokonaisuudessaan Essolle lausumaan kiitoksensa urhoolisille parlamentin jäsenille, jotka olivat kokonaisen viikon ajan kieltäytyneet keskarista ylevän raittiusaatteen vuoksi. Einari Essonenkin sai runsaasti suitsutusta vaimoltaan, koska hän oli pystynyt pitämään kaikki Essolla istuskelevat punanenäiset miehet kokonaisen viikon kaidalla tiellä.
Kun Marttakerho oli poistunut baarista, niin vasta sen jälkeen Einari uskalsi kertoa meille totuuden raittiustalkoista. Kun huhu Marttakerhon tempauksesta oli tullut Einarin korviin, niin silloin hän oli heti ottanut hätäpuhelun oluttehtaalle ja tilannut välittömästi viikon annoksen parasta keskaria pakattuna virvoitusjuomatölkkeihin.
Einari osaa aina ajatella hyvien asiakkaittensa etua. Einarin oikean arvion ja ripeän toiminnan ansiosta me essolaiset saatoimme elää normaalia elämää raittiustempauksen aikanakin. Essolla osataan ratkaista kaikki ongelmat ihmisläheisellä tavalla.
http://www.taloussanomat.fi/paivittaistavarat/2016/02/18/nain-monessa-pepsi-tolkissa-voi-olla-olutta/20161913/12
Raittiusviikko Essolla
3
57
Vastaukset
- ei-se-enää-onnistunut
Minulla ei ollut tuollaisia "suhteita", kuten Einarilla, enkä Pepsiä osta koskaan, mutta jonkinlaisen kujeen tein itsekkin joskus, silloin?
Yhteisistä talous menoista huolimatta, meistä kumpikin osti omat "juotavansa" itse, omaan laskuunsa. Kuinka´olikaan, niin miehelläni oli tapana juoda minun ostamat oluet lupaa kysymättä ja joskus hieman kuin salaa, sillä korkki oli päällä, mutta pullo tyhjä tai vedellä täytetty!?
Sitten huomasin kuningas`idean! Mieheni ei koskaan koskenut maitopurkkeihin ja niin meille ilmestyi jääkaappiin useita purkkeja maitoa, mutta useimmat sisälsivät olutpullon!
Harmi, että ideani sortui, kun kerran tuli yllätysvieras, joka piti oluesta ja kummallakaan ei ollut "tiettävästi" olutta, sillä ei meillä aina sitä lipitelty, joten minä tein rohkean päätöken. Onhan meillä kylmää olutta, suoraan jääkaapista! - tosi.on
"Terve ihminen ei alkoholia tarvitse."
Tv1 Yle leaksOmituinen väite?
Onpa varsin omituinen väite, ettei terve ihminen alkoholia tarvitse. Jos ihminen ei koskaan pieniä tujauksia ota, niin eipä hän kauaa säily terveenä.
Järki ainakin lakkaa notkeasti toimimasta, jos ihminen on aina vesilinjalla. Eihän vedessäkään mitään vikaa ole, mutta siitä vain puuttuu jotakin. Me essolaiset emme ainakaan riskeeraa, ja siksi otammekin päivittäin pienet tujaukset. Haittavaikutuksia ei ole vielä ilmennyt, vaan jaksamme oikein hyvin istuskella päivät pitkät Essolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.348544- 434703
- 364664
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1903611- 132953
- 312716
- 392696
- 442393
- 1672082
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise652056