Hyvä tapa kiertää takuuta

Tosi_pettynyt

Ormaxilla on keksitty hyvä tapa kiertää takuuta. Takuuehdoissa sanotaan, että
Ormax Monier Oy myöntää toimittamilleen Ormax Polar, Ormax, Ormax Protector ja Minster -betonikattotiilille kolmenkymmenen (30) vuoden takuun vastaanottotarkastuspäivästä alkaen. Takuu kattaa kattotiilien vedenpitävyyden, pakkaskestävyyden ja kuormituskestävyyden normaalissa ja alkuperäisessä käytössä edellyttäen, että katto on tehty voimassaolevien Ormaxin asennusohjeiden mukaan. Takuun perusteella virheelliset kattotiilet korvataan vastaavalla määrällä uusia tiiliä.

Heidän nettisivuiltaan löytyy lista kattoasentajista:

Valtuutetut kattoasentajamme ovat itsenäisiä yrityksiä, joita koulutamme säännöllisesti tuotteidemme ja kattoratkaisujemme osalta. He osaavat kaikki tuotteisiimme liittyvät seikat laatu- ja turvallisuuskysymyksiä myöten ja tietävät, miten jokainen yksilöllinen katto asennetaan parhaalla mahdollisella tavalla. Ormaxin valtuutetun kattoasentajan valinta on turvallinen ratkaisu.

Mutta kun tämä kattoasentaja ei noudata Ormaxin ohjeita, ei myöskään tiilillä ole takuuta. Minulle kävi juuri näin, katto on tehty vastoin ohjeita, joten 30 vuoden takuulla sopimuspaperissa ei ole mitään merkitystä. Luulin tilanneeni ohjeiden mukaisen kattoremontin, koska sopimuksessa on ruksi kohdassa 30 v takuu. Ormaxia tämä asia ei kiinnosta pätkääkään, koska kattoasentajat ovat itsenäisiä yrityksiä.

4

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valavoja

      Täytyy sanoa, että miksi ihmiset yleensä valitsevat tiilikaton taloihinsa??! Kattohan on täysin aluskatteen varassa!! Jos joudut kävelemään katolla ja et tiedä, että sinun täytyy kävellä varpaisillaan ja astua aina uran pohjaan ja mielellään vaaka sauman päälle, koska tuki lankku alla, niin voit selvitä rikkomatta tiiliä! Muuten voi tulla joka askeleella rikkoutunut, vaihtoon menevä tiili, on niissä sen verran valuvikoja! Monesti jo kuljetettaessa kattotiiliä työmaalle, voi joukossa olla hyvinkin paljon rikkinäisiä.. Kuitenkin lähinnä tuo veden pitävyys ainakin minua huolettaisi!!!

      • Tosi_pettynyt

        Ei se muotopeltikattokaan kestä kävelyä. 30 vuoden aikana minulle on asennettu samaan taloon pellit 3 kertaa, joten en ainakaan peltiä suosittele. Huopa oli toisena vaihtoehtona, mutta huopakaton tekijöitä omakotitaloon ei tuntunut löytyvän.


      • niimpä_niin

        Ja itse asiassa muotopeltikatolla EI SAA kävellä. Kulkua varten on kehitetty kattosilta ja lapetikas.


    • kaikkea-nähty

      Älä usko mitä mainoksissa sanotaan, isot määrää ehdot/takuut, kuinka pitkä takuu peltikatolla jossa maalia enempi kuin peltiä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2438
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1467
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe