http://www.kuningaskunnat.com/
1460-luvun Eurooppaan sijoittuva selainpeli.
Pelin alussa olet maaton ja rahaton moukka vailla mainetta, taitoja, oikeuksia tai vaatteita.
Muutaman päivän aherrus kaivoksilla ja muiden pelaajien pelloilla ja saat oman pellon, jolla voit viljellä ruokaa itsellesi tai myytäväksi torilla.
Seuraavaksi saat oma työpajan ja ammatin ja voit aloittaa opiskelun yliopistossa. Voit opiskella merenkulkua, sotaa, valtiotieteitä, lääketiedettä, kirkon oppeja yms.
Työnteon, syömisen ja opiskelun lisäksi voit liittyä esim armeijaan, puolueeseen tai sukuun. Voit pelata työssä ansaitsemasi markat kapakan korttipelissä (1400-luvun muotipeli Texas hold'em), voit osallistua turnajaisiin tai jousiammuntakilpailuihin areenalla tai matkustella laivalla tai apostolinkyydillä ympäri Eurooppaa.
Raumalla on kultakaivos ja kivilouhos josta lääni ammentaa rahansa ja metsä jota metsurit harventavat tuottaen raaka-ainetta puusepille ja polttoainetta sepille ja leipureille.
Turussa sijaitsee järvi josta saa kalaa myytäväksi ja syötäväksi sekä rautakaivos joka teki Suomesta vihdoin omavaraisen raudan suhteen. Raudasta sepät valmistavat mm. veitsiä ja ämpäreitä eläinten kasvattajia varten sekä miekkoja sotilaille. Rautaa (ja kiveä) tarvitaan myös kaivosten ylläpitoon.
Leipää ja kauraa syömällä saat nälän karkotettua, mutta kalliimmat ruuat (liha, kala, maito, vihannekset ja hedelmät) parantavat lisäksi hahmosi voimaa, älyä tai karismaa.
Pelissä voi keskittyä oman hahmonsa kehittämiseen, mutta rutkasti lisää mielekkyyttä tuo osallistuminen politiikkaan tai liittyminen armeijan tai laivaston palvelukseen.
Kuningas, kenraali, pappi, kapakanpitäjä, satamapäälikkö, pormestari, kauppalaivan kapteeni ja hovioikeuden tuomari ovat kaikki pelaajia kuten sinäkin. Juuri vuorovaikutus muiden pelaajien kanssa tekee pelistä kiinnostavan.
Renessanssikuningaskunnat
J_von_Kaurala
0
172
Luetuimmat keskustelut
- 1181470
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491454Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta201975Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.331895Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä235847- 58743
Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht233707Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175681Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88630Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21611