http://www.kuningaskunnat.com/
1460-luvun Eurooppaan sijoittuva selainpeli.
Pelin alussa olet maaton ja rahaton moukka vailla mainetta, taitoja, oikeuksia tai vaatteita.
Muutaman päivän aherrus kaivoksilla ja muiden pelaajien pelloilla ja saat oman pellon, jolla voit viljellä ruokaa itsellesi tai myytäväksi torilla.
Seuraavaksi saat oma työpajan ja ammatin ja voit aloittaa opiskelun yliopistossa. Voit opiskella merenkulkua, sotaa, valtiotieteitä, lääketiedettä, kirkon oppeja yms.
Työnteon, syömisen ja opiskelun lisäksi voit liittyä esim armeijaan, puolueeseen tai sukuun. Voit pelata työssä ansaitsemasi markat kapakan korttipelissä (1400-luvun muotipeli Texas hold'em), voit osallistua turnajaisiin tai jousiammuntakilpailuihin areenalla tai matkustella laivalla tai apostolinkyydillä ympäri Eurooppaa.
Raumalla on kultakaivos ja kivilouhos josta lääni ammentaa rahansa ja metsä jota metsurit harventavat tuottaen raaka-ainetta puusepille ja polttoainetta sepille ja leipureille.
Turussa sijaitsee järvi josta saa kalaa myytäväksi ja syötäväksi sekä rautakaivos joka teki Suomesta vihdoin omavaraisen raudan suhteen. Raudasta sepät valmistavat mm. veitsiä ja ämpäreitä eläinten kasvattajia varten sekä miekkoja sotilaille. Rautaa (ja kiveä) tarvitaan myös kaivosten ylläpitoon.
Leipää ja kauraa syömällä saat nälän karkotettua, mutta kalliimmat ruuat (liha, kala, maito, vihannekset ja hedelmät) parantavat lisäksi hahmosi voimaa, älyä tai karismaa.
Pelissä voi keskittyä oman hahmonsa kehittämiseen, mutta rutkasti lisää mielekkyyttä tuo osallistuminen politiikkaan tai liittyminen armeijan tai laivaston palvelukseen.
Kuningas, kenraali, pappi, kapakanpitäjä, satamapäälikkö, pormestari, kauppalaivan kapteeni ja hovioikeuden tuomari ovat kaikki pelaajia kuten sinäkin. Juuri vuorovaikutus muiden pelaajien kanssa tekee pelistä kiinnostavan.
Renessanssikuningaskunnat
J_von_Kaurala
0
172
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101070
- 102948
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap96807- 86723
- 48655
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17617- 36526
- 47516
- 25515
- 43492