http://www.kuningaskunnat.com/
1460-luvun Eurooppaan sijoittuva selainpeli.
Pelin alussa olet maaton ja rahaton moukka vailla mainetta, taitoja, oikeuksia tai vaatteita.
Muutaman päivän aherrus kaivoksilla ja muiden pelaajien pelloilla ja saat oman pellon, jolla voit viljellä ruokaa itsellesi tai myytäväksi torilla.
Seuraavaksi saat oma työpajan ja ammatin ja voit aloittaa opiskelun yliopistossa. Voit opiskella merenkulkua, sotaa, valtiotieteitä, lääketiedettä, kirkon oppeja yms.
Työnteon, syömisen ja opiskelun lisäksi voit liittyä esim armeijaan, puolueeseen tai sukuun. Voit pelata työssä ansaitsemasi markat kapakan korttipelissä (1400-luvun muotipeli Texas hold'em), voit osallistua turnajaisiin tai jousiammuntakilpailuihin areenalla tai matkustella laivalla tai apostolinkyydillä ympäri Eurooppaa.
Raumalla on kultakaivos ja kivilouhos josta lääni ammentaa rahansa ja metsä jota metsurit harventavat tuottaen raaka-ainetta puusepille ja polttoainetta sepille ja leipureille.
Turussa sijaitsee järvi josta saa kalaa myytäväksi ja syötäväksi sekä rautakaivos joka teki Suomesta vihdoin omavaraisen raudan suhteen. Raudasta sepät valmistavat mm. veitsiä ja ämpäreitä eläinten kasvattajia varten sekä miekkoja sotilaille. Rautaa (ja kiveä) tarvitaan myös kaivosten ylläpitoon.
Leipää ja kauraa syömällä saat nälän karkotettua, mutta kalliimmat ruuat (liha, kala, maito, vihannekset ja hedelmät) parantavat lisäksi hahmosi voimaa, älyä tai karismaa.
Pelissä voi keskittyä oman hahmonsa kehittämiseen, mutta rutkasti lisää mielekkyyttä tuo osallistuminen politiikkaan tai liittyminen armeijan tai laivaston palvelukseen.
Kuningas, kenraali, pappi, kapakanpitäjä, satamapäälikkö, pormestari, kauppalaivan kapteeni ja hovioikeuden tuomari ovat kaikki pelaajia kuten sinäkin. Juuri vuorovaikutus muiden pelaajien kanssa tekee pelistä kiinnostavan.
Renessanssikuningaskunnat
J_von_Kaurala
0
172
Luetuimmat keskustelut
- 47957
- 95943
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19795- 117746
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t95708Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔36633- 43631
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45610- 19596
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke21554- 33543
- 36532
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.68527- 25502
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok107493Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44486Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka133477- 45467
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7447