Hei!
Olen tehnyt itselleni budjettitaulukkopohjan,
jota sitten vuosien saatossa olen tarpeen mukaan korjannut.
Nyt pitäisi saada lisättyä yksi pystysarake,
mutta taulukkopohjaan ei saa lisättyä mitään!
Sarakkeen lisäyspainike on harmaana.
Kopioin koko taulukkopohjan ja liitin aivan puhtaaseen työkirjaan,
oletin että silloin sarakkeen lisääminen onnistuisi, mutta ei!
Poistin myös sarakkeen värillisen pohjan, jossa joka toinen rivi oli selvyyden vuoksi eri värisellä vaalean sinisellä, heti taulukon ulkopuolelle sarakkeen lisäys kyllä onnistuu.
Mikä estää lisäämästä saraketta itse taulukkoon!?
Kyse ei siis ole kenenkään luoma valmis pohja, joka olisi suljettu muutoksilta
vaan itse oman kodin tarpeisiin laatimani pohja, joka on tallennettu .xlsx-muodossa (Excel 2010). Pohjaa ei ole edes tallennettu mallina, vaan sen pitäisi olla aivan muutoksille avoin pohja.
Kiitos avusta! Olen puurtanut toista tuntia ja yrittänyt löytää ratkaisua Excelin ohjeesta ja netistä, löytämättä! En keksi mikä noin perusasian voi sitoa!?
Sarakkeen lisääminen omaan taulukkoon ei onnistu!?
7
4787
Vastaukset
- Backuppi
Toimiiko, jos kopioit (paste special) uuteen pohjaan tai sivulle ensin pelkät kaavat?
Jos on tallella toimiva, katso mikä on muuttunut. Jospa taulukkosi on suojattu. ?? Se voi estää muutokset.
Kun klikkaat ylhäältä välilehteä 'Tarkista', lukeeko Muutoksissa 'Poista taulukon suojaus' vai 'Suojaa taulukko'.- SarakettaEiSaaLisättyä
Kiitos kommentistasi!
Ei ole suojattu!
Epäilin sitä ensin itsekin ja tutkin, löysin kertomasi painikkeet ja
oli avoin muutoksille.
- SarakettaEiSaaLisättyä
Kiitos vastauksestasi!
Kokeilin uuteen pohjaan kopiointia, mutta sama ongelma.
Kaavoja on niin vähän, kun olen aika lailla aloittelija..
Pitäisi tehdä oma taulukko lainoista, korkoista yms, johon kaavoja tarvitsisi.
Kiva olisi nähdä miten lyhennys esim. vaikuttaa korkoon yms. tärkeää.
Alkuperäinen ongelma ratkesi yllättäen, kun tulin valinneeksi vain yhden solun,
jossa on sarakkeen nimi! Ja silloin hiiren oikealla on valittavissa kohta "Lisää" ja siitä "Taulukon sarakkeet vasemmalle". (*)
Olen aina tottunut lisäämään sarakkeen napsauttamalla hiirellä saraketta ylähäältä kirjaimen päältä ja "Lisää" ja uusi sarake on käsittääkseni tullut tehtyä.
Muotoillussa taulukossa tuo ei toiminutkaan ja se hämmensi!
Muotoillussa taulukossa ei myöskään toimi "Aloitus"-välilehden, "Lisää"-painike, "Lisää taulukon sarakkeita".
Mutta tuo (*) reitti toimi, jonka oletin aivan vastaavaksi kuin kaksi edellä kertomaani, toimimatonta sarakkeen lisäämisreittiä.
Onko Excel 2010 sitten vain huonosti koodattu, epäjohdonmukainen, vai ovatko nuo kolme erilaista sarakkeen lisäämistapaa jotenkin kuitenkin eri tarkoituksiin!? Mystistä! En ole ikinä törmännyt vastaavaan ja luulisi kaikkien lisäystapojen olevan samanarvoisia. Minäkin olen tottunut lisäämään samalla tavoin valitsemalla sarakkeen kirjaimesta ja hiiren oikealla valinnut Lisää. Ehkäpä siellä oli joku kökkö, mikä ei päällepäin näkynyt. Excel on niin viisas, että joskus on olevinaan käyttäjäänsä viisaampi. Mutta kiva juttu, että sait ongelman ratkaistua.
- SarakkeenSaikinLisättyä
Kiitos! :)
Kyllä tuo Excel* on melkoinen epeli!
Tosin olen käyttäjänäkin aika alkeissa..
Mutta silti ei ohjelmisto aina tunnu aivan nimensä* veroiselta! ;)
* http://www.sanakirja.org/search.php?q=excel&l=3&l2=17
Jääpä nyt tämäkin ratkaisu tänne yleiseen jakoon!
Ehkä joku joutuu painimaan saman ongelman kanssa
ja toivon, että hän löytää silloin tänne! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524357S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1114179Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu404082Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko653937- 853374
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta673259IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1523231Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �171592- 451531
Jos sulla ei olis ollut tunteita
Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?1291130