Sain viime viikola asumisoikeusnumeron Helsingistä. Numero on otsikossa mainittu 201 xxx. Vaikuttaa ihan järjettömän isolta numeroni, Helsingissä 600 000 asukasta ja asumisoikeusasuntoja kai vain murto-osa asuntoknnasta. Tekeekö tuolla mitään? Akuuttia asunnontarvetta ei onneksi ole. Parin vuoden sisällä ajattelin muuttavani kun puuhaavat putki- ja julkisivuremonttia taloon jossa nyt asun enkä voi täällä silloin asua allergioiden ym. syiden takia. Ilmeisesti kannataa katsoa muita vaihtoehtoja kuin asumisoikeusasuntoa?
Asumisoikeusnumero 201 xxx
9
1142
Vastaukset
- jvjjvkjjcvjcxv
Jos sait sen viime viikolla niin se numero kelpaa koko pääkaupunkiseudulle
Asumisoikeuden markkina-alue laajenee koko Helsingin seutua koskevaksi. KUUMA-kunnat, joihin kuuluvat Hyvinkää, Järvenpää, Kerava, Kirkkonummi, Mäntsälä, Nurmijärvi, Sipoo, Tuusula, Pornainen ja Vihti, liittyvät Helsingin, Espoon ja Vantaan kanssa yhteiseen markkina-alueeseen 1.1.2015. Kerava liittyy alueeseen vuotta myöhemmin, 1.1.2016.
http://www.hel.fi/www/kv/fi/ajankohtaiset-hankkeet/asuminen/asumisoikeus-kuumakunnat
Ja voi sillä numerolla tehdä Helsingissäkin - koko ajanhan on asumisoikeusasuntoja Etuovessa, joka tarkoittaa että kukaan ei ole halunnut niitä asuntoja. - Aso-tuotanto_jäissä
Kuudessa vuodessa noin on siis uusien numeroiden haltijoiden määrä noussut 70 000 kpl!!!
Uskomatonta!
Kyllä kai "tarve" käyttää näitä numeroita tässä sarjassa viipyy hamaan tulevaisuuteen jonnekin 2025-luvulle taitaa jo tuolla numerolla aso-asunnon hankinta onnistua!
Mutta jonossa oleminen ei maksa mitään, ja sen voi jopa välillä unohtaa mutta jos tarvetta tulevaisuudessa niin pidä se jemmassa! - Asumisoikeusjono
Enpä tienytkään että alue on noin iso mihin numero käy. Työpaikka sirtynyt kehä kolmosen tuntumaan, voisin hyvin muuttaakin helsingin ulkopuolelle. Hullulta tilanne silti vaikuttaa. Kaikissa noissa edellä,luetelluissa kunnissa asuu ehkä 1 - 1,5 miljoonaa ihmistä joista 200 000 hakenut asumisoikeusnumeron. Päättäjät voisi tehdä jotain asian eteen.
- HelsinkiJopo
Siis jos numerosi on nyt 200000 jotain, niin sitä ennenhän on paljon numeroita jotka on jo käytetty. Ns. avoimien numeroiden lukumäärää ei kai tiedä kukaan, varsinkin kun tuli tämä numerolaajentuma Helsingin, Vantaan ja Espoon ulkopuolelle.
- 666jaettunakahdellaon333
Halutuista HASO-asoista et tule asuntoa saamaan piiiiiitkäääään aikaan. Ja halutut HASO-asot ovat HASOn Jätkäsaaren, Kalasataman, Hermannin, Arabian, Toukolan, Haagan etc... asunnot.
Sen sijaan jos iso asunto kelpaa eikä sijainnilla ole väliä niin esim. Myllypuron uudiskohteista kaikki eivät ole menneet ensimmäisellä hakukierroksella. Samoin oli käsittääkseni Tapulikaupungin ja Pihliksen kohteissa.
Ja varsinkin jos muidenkin yhtiöiden kuin HASOn kämpät kelpaa niin sitten saat asunnon vaikka heti, siis ison asunnon idästä.
Joku aika sitten olisi numerolla 180000 saanut kaksion ylimmästä kerroksesta merinäköalalla Kruunuvuorenrannasta talosta joka valmistuu ensi vuonna.
Vuokra siinä tosin lähestyy jo markkinahintaisia vuokrakämppiä.
https://asouk.agenteq.fi/kohdekortti/default.aspx?id=562496 Sijainti, sijainti ja sijainti - aso-kämpissäkin useimmilla kolme tärkeintä kriteeriä. Ja niinpä sitten tästä Asokotien Korson (= perseessä) Mikkolan (= perseen perseessä) uudiskohteesta veikkaan jopa ihan uudellakin numerolla vaikka yksiönkin voivan hyvinkin irrota: https://asouk.agenteq.fi/kohdekortti/default.aspx?id=562715
- Jätkäsaarelainen
Kun on seurannut näitä viimeaikaisia hakuja mm. Haso Sandikseen ja ylipäänsä asoasuntojen hakuja, nyt vasta ymmärtää, miten onnekas oli, kun sai v. 2013 uuden Hason asunnon Jätkäsaaresta. Saunallinen kaksio lasitetulla parvekkeella, parkettilattioilla ja muutenkin hyvällä varustuksella ja vastike/vuokra maaliskuun alusta alle 550 €. Sen hetken 7 vuotta vanhalla asumisoikeusnumerollani en olisi välttämättä saanut asuntoa nyt Haso Sandiksesta, vaikka numero olisi ollut jo 9,5 vuotta vanha.
Näitä ei vain valitettavasti rakenneta tarpeeksi kaikille halukkaille.
- onnea123
200 000 numerossa on mukana kaikki ne jotka ovat jo kämpän saaneet. Monella on myös monta numeroa, joten tuokin vääristää.
Vaikea sanoa kuinka paljon oikeasti aktiivisia hakijoita kohteisiin on mutta kyllähän niitä on älyttömästi vähemmän kuin 200k. Esimerkiksi Sandikseen oli äsken noin 1500 hakijaa (taisi olla yksi suosituimmista kohteista ikinä?), ja vuonna 2015 hankitulla numerolla pääsi jonoon esim. sijoille 25 tai 80 (riippuu kerroksesta, koosta jne).
Tietty jo 1500 hakijaakin tarkoittaa sitä että halutuille paikoille ei ole mitään asiaa, koska eihän HASO ole rakentamassa kuin pari sataa asuntoa näille paikoille.
En usko että numerolla 200 000 on mitään jakoa kantakaupungin haluttuihin HASO kohteisiin seuraavaan 50 vuoteen. Toisten yhtiöiden kalliimpiin asuntoihin voikin olla sitten mahdollisuus, ja tietenkin kantakaupungin ulkopuolella voi HASOltakin saada (erityisesti perhe-asunnot menee huonosti kaupaksi). - Myllypurolainen
Kyllä tuolla numerolla saa itäisestä Helsingistä. Soita ja kysy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491