Mietittävää kunnahallitukselle

SivustaSeurannut

Kruunupyy tuntuu "jässähtäneen" menneelle vuosituhannelle. Kyläkouluja ollaan sulkemassa lasten vähyyden vuoksi, Kruunupyyn keskustan toinen kauppa joutui lopettamaan, kirjastojen ja pankkien aukioloajat eivät todellakaan elä tätä päivää. Miksi? No varmaankin asiakkaiden vähyyden takia.

Nyt kun olemme saaneet toivottavasti innokkaan ja energisen kaupungijohtajan eikö olisi aika lopettaa se iänikuinen kielipolitiikasta riitely ja keskittyä olennaiseen! Eli siihen miten Kruunupyytä voitaisiin kehittää, jotta saataisiin kuntaa rutkasti uusia työpaikkoja ja näin ollen saataisiin kunta houkuttelevaksi uusille asukkaille.

Huomasin ohi ajaessani tien 747 ja Djöstasvägenin risteyksestä oli kaadettu isolta alalta metsää ja mieleen tuli ehdotuksia kunnan kehittämiseen. Miksei Kruunupyyhyn voisi yrittää saada isoja yrityksiä? Miksi kaikki isot yritykset haluavat Kokkolaan tai Pietarsaareen kalliille tonteille? Kruunupyyssä olisi varmasti halvemmat tontitkin. Kyllä ne asiakkaat tulisivat kauempaakin sinne. Kulkevathan ne monta sataa kilometriäkin, että pääsevät Ikeaan ostoksille. Näin ollen saataisiin alue houkuttelevammaksi uusille asukkaille ja kyläkoulut saisivat uusia oppilaita.

Tässä teille kehityideani vapaasti käytettäväksi ja jalostettavaksi. Koska jotainhan on todellakin tehtävä tälle kuihtuvalle kunnalle jos haluamme pysyä itsenäisenä kuntana. Nuoret lähtevät hyvin helposti isompiin kaupungeihin työn perässä. Mitä sitten kun kylillä asuu vain vanhuksia kun kukaan ei enää halua perustaa perhettä Kruunupyyn kylille kun ei ole niitä palveluja siellä.

Eli lyhyesti lopettakaa riitely ja alkakaa kehittää tätä aluetta!

7

298

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen_vuoksi_vain

      Sen takia yritykset eivät tule Kruunupyyn kuntaan, kun Keski-Pohjanmaalla on EU:n yritystuet isommat kuin Pohjanmaalla.

      • sivustaseurannut

        Mutta Kruunupyy voisi markkinoida edullisimilla tonteilla yrityksille. Kokkolassa tontit ja vuokratkin ovat varmasti EU tukien tasolla.


    • pohjoiskoreastapois

      Ideaa. Olen itsekin harmitellut sitä, että yrittäjistä saataisiin potkua kunnalle. Mutta kunta ei ainakaan julkisesti markkinoi itseään mitenkään, ei ok-asujille tai yrittäjille. Halutaanko kuntaan "uutta verta" ollenkaan? Nykymaailmassa pitää olla aktiivinen ulospäin, ettei asukastappio kasva jatkuvasti. Turvata hyvät olot niin työssäkäyville, lapsille kuin vanhuksillekin. Samoin turvata terveydenhuolto. Meillä on hyvä terveyskeskus ja mukava henkilökunta. Jos populasta suuri osa haluaa palveluita jatkossa KP Keskussairaalasta, mikä demokratia se on, että pelkästään (kielipoliittisin syin) halutaan Vaasaan? Kunnan johdon täytyy kuunnella kunnan asukkaita, tehdään kysely vaikka koko kunnassa tästä asiasta. Ja sitten tehdään niin kuin asukkaat haluavat, eikö? se on demokratiaa eikä Pohjois-Korean tyyliä. Meillä on hyvä kunta asua, on puhdas luonto lähellä. Joten markkinoikaa nyt itseänne, luokaa yrityksille edellytykset tulla kuntaan - kehukaa. On lentokenttä, rautatie jne. Nykyaikana ei pärjää ellei ole aktiivinen.

    • Paras.tulossa

      Maakuntien ja kuntien puolesta tukekaa nyt Kansalaispuolueen puolueeksi rekisteröintiä täyttämällä rekisteröintikortti. Kortin täyttö ei sido eikä velvoita teitä mihinkään. Kortit, yhteensä 5000 kappaletta, tarvitaan ainoastaan puolueen saamiseksi puoluerekisteriin. Kortteja puuttuu vielä noin 500.
      Rekisteröintikannattajakortin saatte esille alla olevasta nettiosoitteesta:

      http://www.paavovayrynen.fi/wp-content/uploads/2016/02/kansalaispuolue_kannattajakortti_a4_w2.pdf

      Täyttäkää kortti ja allekirjoittakaa se omakätisesti sekä lähettäkää se postitse osoitteeseen:
      Paavo Väyrynen, Pohjantie 34, 94400 Keminmaa.

      • asdfghjklöäpoi

        Joo joo, ja koko idea loppupäässä valuu Putinin pussiin. Paavo on vanha tehtaankadun juoksupoika ja vanha yya-ilotyttö.
        Eu'sta ulos ja sillon vasta pohjoiskorea-aikakausi alkaakin.


    • hönshusfolke

      Tevemenoa vaasaam hoitoa saamaan kun infarkti iskee.

    • Kniminenhäiritty

      Ei ole ihmekään toisetkin vain pakottavat puhtia liikenteeseen k nimisen voimin, että mieltä viiltää..ooteko kateellisia

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      155
      1037
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      707
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      127
      651
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      638
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      43
      617
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      547
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      544
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      518
    Aihe