Hoidot ilman Kelakorvausta, paljonko?

hhhf

Siis onko näin, että kun minulla on kaksi biologista lasta (toinen luomuna, toinen hoidoilla) ja miehelläni vain yksi (tuo hoidoilla tullut) Kela ei korvaisi enää kolmannen lapsen hoidoista mitään? Mutta miehelleni se olisi kuitenkin toinen. Miten tämä menee? Jo pelkät lääkkeethän on silloin varmaan reilusti yli tonnin?

1

252

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lllllllllllllllllllllll

      Löytyiskö Kelan sivuilta tms. tietoa tästä. Varmasti myös kertovat sieltä missä teitä on hoidettu. Kahta lasta enempää eivät korvaa, jos molemmat hoidoilla. Mutta jos alkioita on pakastuksessa ylimääräisiä, niin omat saa käyttää, vaikka olis ne kaksi lasta jo.
      Ja jos itse pystytte ja haluatte maksaa, niin Virosta saa paljon halvemmalla samat hoidot. Siellä on suomalaisiakin lääkäreitä ja palvelua saa suomeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      209
      1324
    4. 72
      1309
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      991
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      17
      858
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe