Palkkaa ja semmosta

Moi
Paan tälläi tiivistettynä homman. eli mitä noin suunnilleen ottasitte (yrityksen/toiminimen) kautta jos hoitaisitte omilla koneilla noin 40 ha viljatilan kevät ja syystyöt. tuntimäärän osatte varmaan arvioida ja tuntihinnat kynnöistä puintiin? polttoölyjä ei tartte ite maksaa.sisältää myös jonkin verran valvomista kuivurilla ja paperityötä.
eli liikutaanko 5 tontun vaiheilla vai mennäänkö 10 tonttuun tai jopa 15?
täs on tilanne et kaverilla on vuokralla tämmönen 40 ha ja sit 1 tyyppi käy hoitaan nää hommat. kaveri pystyis itekki tewkeen ainakin osan näistä, eli esim äestykset.
mitä mieltä ootte sitte myös siitä että tää tyyppi ostaa lisää maata ja vuokraa sitä kaverille saman ten hyvällä sopimuksella ja tekee työt sinnekin ja kerryttää näin ansioonsa.
olen ymmärtänyt että kaverile ei jää tästä käytännössä mitään itelle, ei ees koneitten tjms ostoa koska tuo työn osuus on reilusti yli 10 t ja vuokriin menee kans húrjasti, samoin polttoaineisiin. sit tää tyyppi lypsää tästä itelel vuosi vuodelta enempåi ja ostyaa iteleen nää vehkeet?
onko tää ihan normikäytäntö vai kusetusta.
kaveri ja tää tyyppi on lähisukulaisia.

3

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iouht

      Mitäpä jos antaisit kaverisi huolehtia ihan itse omista asioistaan. Varsinkin kun kyse on lähisukulaisten välisistä sopimuksista.

      Kysymykseesi, on täysin mahdotonta arvioida esim. työhön kuluvaa aikaa noiden tietojesi perusteella. Se kun riippuu esim. siitä, onko 40 ha pellot kolmessa isossa nelikanttisessa lohkossa hyvää salaojitettua maata, vai onko lohkojen keskikoko 1,2 hehtaaria ja ne on hajallaan ympäri pitäjää.

    • no antaisin, mutta kun kaveri tuntuu olevan hyvin pitkälle vedätettävissä näissä asioissa ja toisekseen henkilöllä joka nää peltohommat tekee on ns valtaa tähän kaveriin, eli vastaan ei sanmota mitään. oli sitten loppusumma 10 000t tai 20 000. tämän takia kyselen mikä on kohtuullista?
      en ole ainoa joka on tähän kiinnittänyt huomiota.toiselle ei jä'ä tästä mitään ja sillä toisella tuntuu menevän entistä lujempaa,

    • peltoja on noin 10 lohkoa, hyvää maata ja tasasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      131
      3489
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      39
      2874
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      9
      2803
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      98
      2691
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      107
      1782
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1528
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      3
      1495
    8. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1305
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      1289
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      378
      1136
    Aihe