Mitä mieltä ko. kärrystä? Kokemuksia kestävyydestä? Minkä verran voipi olettaa kestävän ennen suurempaa harmia?
vw vento 90hv
auto?
71452
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ajelin noin 4 vuotta vm 92-mallisella 1.8 cl 90 heppasellla ventolla. ostaessani mittarissa 209000 km ja kun myin, mittari näytti pikkusta vaajaa 300000 km. yksi ainoa isompi remontti oli bensapumppu.simahti jossain 280000km kohdalla.vaihto onnistuu itseltäkin jos vain meisseli pysyy kädessä.maksoi muistaakseni 1600 mk. suht hyvä maantiellä ajaa.ei mitään pikkuharmeja jatkuvasti.olen kyllä kuullut että niitäkin ventoissa on ollut mutta itsellä ei mitään.luotettava perusauto.ja tod. tilava peräkontti!!
Ajelin 1,8 66kW:llä 70 000 km. Olin tyytyväinen
ajo-ominaisuuksiin, tiloihin ja kulutukseen
(7,9 l/100km). Maantiellä helposti alle 7l sadalla
ilman mitään säästelyä.
Vikoja: Takaäänenvaimennin,termostaatti,
etupyörän laakeri.
Ajelisin varmaan vieläkin Ventolla, mutta
jouduin siirtymään työsuhdeautoon
kun äkillinen käteisen tarve yllätti.
Ainoa ikävä ominaisuus oli mielestäni
lukkojen jäätymisherkkyys talvella (siinä ei
auttanut edes keskuslukituksen kaukosäätö)
vaikka muuten olikin hyvä talviauto
(voitti mm. TM:n talvitestin).
Itse ajoin 150tkm. Noilla km:lla ei huolen häivää. Eli hyvä käyttöauto, vaikkei nyt kovin kummoset kyydit ole. On semmonen lenu ja vähän lelun olonen, niin kuin samankokoiset japsit.
Olen ajellut pari vuotta 90-heppasella Ventolla vm.1997. Mittarissa kohta 150 000 kilometriä, ja auto pelaa luotettavasti. Tukeva ja asiallinen kulkupeli, koneteho riittää normaaliin ajamiseen, kulutus yllättävän pieni, olen ajellut alle 7 litran satasella, mahtava takaluukku.
Vikoja:
-Toinen raidetangon pää vaihdettu
-Kuskin oven lukkopesä vaihdettu, nyt rikki apukuskin lukko.
-Taka-akselin puslissa väljyyttä, (kolahtelee terävissä möykyissä.)
Lukot on mullakin usein jäässä, kuten edellinenkin kirjoittaja kertoi. Ei parane lukkosulasta, eikä oikein mistään.
Olen ajanut 3 vuotta -96 90 hv Ventolla.
Tyytyväinen
- ajettavuuteen
- tiloihin
- Moottorin sitkeys ja ohituskiihtyvyys ok, vaikka
teho/paino suhde ei "paperilla" ole kummoinen.
- Lämmmityslaite huipputehokas, mutta moottori
lämpiää hieman hitaasti.
Tyytymätön
- Lukoissa paljon ongelmia. Monenlaisia ongelmia:(
- Taka-akseliston kolahtelu montuissa
- Yleensäkin alustan äänet huonolla tiellä
- Ajovalojen korkeussäätimet molemmat hajonneet. Korjasin itse. Ilmeisesti tyyppivika, jos korkeussäätimiä käyttää niin niiden moottorien juotos saataa aueta, kun moottori pääsee hieman
käytettäessä heilumaan. Merkkihuolto arvioi
moottoreiden palaneen, vaikka kerroin, että
välillä toimii välillä ei, muutenkaan en volsun
huollolle anna kovin suuria pisteitä.
Lukkoja lukuunottamatta positiivinen vaikutelma.
Menin silti vaihtamaan japsiin :)
Ventolla ajeltu yli kolme vuotta. Vm -92/93, 1,8 90hv, mittarissa 200 tkm. Itse ajettu 80 tkm. Todella lämmin, tosin moottori lämpeää hitaasti kuten joku muukin mainitsi. Kulutus kesällä jopa 6 l/100 km ja yleensä 7-8 l.
Viat: Taka-akselin kolahdukset terävissä kuopissa, lukot reistaili viime talvena. Nyt ei ongelmia.
Lapsiperheelle todella hyvät tilat kokoluokassaan. Väittäisin, että peräkontti hakkaa koossaan pienimmät farmarit. Maantieajossa hieman löysä ja hakeva, mutta osasyynä ominaisuuksiltaan surket talvirenkaat.
Voin suositella.
Faija on ajanut Ventolla vuodesta -93, ensin 54000 km asti 1993 1.8 CL 90 hv:llä ja vuodesta 1996 2.0 CL:llä, kilometrejä nyt 62000.
Molemmat ovat pelanneet tosi hyvin paitsi että vanhemmasta ruostui äänenvaimennin puhki kolmessa vuodessa. Molempia on vaivannut lukkojen jäätyminen, ongelma on erityisen paha nykyisessä Ventossa. Kartturinpuoleinen lukko jäätyy niin että avainta ei saa lukkopesään, lukkonuppia ei saa sisältä vedettyä ylös ja ovi jäätyy tämän lisäksi vielä tiivisteestään kiinni. Vesipumppu meni 54000 km kohdalla ja nyt vaihdettiin takaäänenvaimennin uuteen.