Patolevyjen asennus 70-luvun taloon ilman salaojia

Aravatalo

Eli tuli ostettua maailasta kamalin talo ku halavalla sai.
Talo on 70-luvun puurunkoinen tiiliverhouksella, piilosokkelilla eli pohjavalu 10cm eristys pintavalu. Ja totta kai savimaapohja.

Tuas mietiin, että onko mitään järkeä laittaa pelkkää patolevyä kivijalan ympärille ja täytteeksi pelkkä sepeli ilman salaojia. Talon alta menee kuulemma peltosalaoja joka pitää talon alapuolen kuivaHKONA. Hiekka pohjavalun alla oli kyllä kuiva kun kylpyhuoneremontin yhteydessä piikkasin lattiakaivon pois ja läpäisin pohjavalun.

Kesällä olis projektina liittää talo kunnalliseen viemäriverkostoon ja samalla kaivamisella laittaasin patolevyt kivijalan ympärille. Salaojia en uskalla laittaa siinä pelossa, että maaperä kuivuu liikaa ja lähtee tupa vajoamaan.
Onko koko patolevyjen laitossa mitään järkeä?
Talossa ei mitään sadevesijärjestelmää/rännejä.

2

3122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nurmijärvi

      Maaperä mihinkään salaojittamalla kuivu, jos sitä pelkäät niin kaada suuret lehtipuut ensimmäiseksi.
      Valesokkeli vaarallisin kosteusvaurioiden aiheuttaja, laita Fuktisol niin kuivuu sokkeli ulospäin, unohda patolevyt.

    • toonus

      Turhia tuollaiset patolevyt, ei kannata laittaa jos kerran talo tuossa reilu 40 vuotta seissyt. Ensinnä kysyisin, haiseeko missään home tms kosteus. Jos ei haise niin hyvä.

      Ainut mitä sinuna tekisin, on rännit ja syöksytorvet, sekä sitten sinne alle rännikaivot josta salaojaputkea sekä soraa poispäin talosta (ainakin 5m) maahan imeyttäen. Maa talon alla pysyy kyllä riittävän kosteana. Kuitenkin hulevedet olisi hyvä johtaa hallitusti pois, esim tällä tavalla.

      Tietysti luulisi, että kunnallisessa viemäriverkostossa on myös hulevesiliittymä. Mikäli näin on, niin tottakai kannattaisi ehdottomasti johtaa nämä katolta tulevat rännivedet hallitusti sinne, niin aina parempi. Toki aika paljon saa sitten nurmikkoa ja pihaa myllätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe