windows 10 päivitys

apuvatyhmälle

o'len tuota päivitystä odotellut jo puoli vuotta, eipä ole näkynyt. Ilmoituksia on tullut sen sata kertaa "hanki Windows 10" jne, eilen tuli sähköpostiin taas ilmoitus että asenna Windows 10 ??? klikkaa asenna ja sitten suorita. Suoritti taas tietoturvatarkistuksen ja meni sinne "hanki windoows 10"? Kuinka monta sataa kertaa tuo on tehtävä että se päivitys tulee ja miten se tulee fyysisesti?

17

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin.minä.tein

      Kokeileppas tuota päivitystä MediaCreation Tool.exe-työkalulla, sillä minä ainakin asennutin tuon Win10-päivityksen ja hyvin onnistui.
      Tuo työkalu on ladattavissa Microsoftin sivulta ja pitäisi löytyä hakemalla tuolla nimellä sitä.

      Sitten jos haluat ladata joko Home- tai Pro-version ja näistä joko 32- tai 64-bittisen version, jonka poltat DVD:lle, niin se onnistui minulla ainakin MediaCreation Toolx64.exe-työkalulla.

    • windows_______kymppi

      Ei kannata päivittää. Windows 10:ssä on vakoilu sisäänrakennettuna, löytyy mm. keylogger, joten salasanat lentelevät maailmalle.

      • hyvä.kymppi

        Menes ottamaan ne lääkkeesi. hus, hus....


      • Samalla tavalla ne vanhemmatkin versiot "soittelevat kotiin". Tuollainen monomania ei kuulosta ihan terveeltä, voisit käydä terveyskeskuksessa asiasta juttelemassa.


      • win10_kyl_vakoilee
        Tri.Kerkko.Koni kirjoitti:

        Samalla tavalla ne vanhemmatkin versiot "soittelevat kotiin". Tuollainen monomania ei kuulosta ihan terveeltä, voisit käydä terveyskeskuksessa asiasta juttelemassa.

        Vakoileeko vanhemmat myös web-kameran ja näppäimistön?


      • win10_kyl_vakoilee kirjoitti:

        Vakoileeko vanhemmat myös web-kameran ja näppäimistön?

        Niin, siinä tsekkiläisessä artikkelissa oli havaittu tuollainen webcam-homma, mutta tietääkseni sitä eivät ole muut onnistuneet toistamaan. Keyloggerin tiettävästi saa pois päältä.

        Karu totuus on, että jos on huolestunut yksityisyydestään, niin mikään Windows ei ole kovin hyvä vaihtoehto. Samoin ns. pilvipalvelujen käyttöä on syytä välttää silloin.


      • ei_lisää_ongelmia
        win10_kyl_vakoilee kirjoitti:

        Vakoileeko vanhemmat myös web-kameran ja näppäimistön?

        Minä puen säädylliseksi ja kampaan hiukset, ennekuin käynnistän windowsin.


    • ongelmia_tiedossa

      Jos käytössäsi on mokkula tai HP:n tulostin, niin varaudu ongelmiin.
      https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/d/windows-10-yhteensopivuusongelmat-usb-mokkuloiden-/
      "Windows 10 yhteensopivuusongelmat USB-mokkuloiden kanssa

      Windows 10 on tuonut mukanaan yhteensopivuusongelmia USB-kytkennällä liitettäviin mokkuloihin. Emme suosittele päivittämään Windows 10 - käyttö järjestelmään, mikäli käytössäsi on USB-portin kautta liitettävä mokkula.

      Laitteiden tuki Win10:lle riippuu laitevalmistajasta. Lisäksi on mahdollista, että vanhimpia mokkuloita ei teknisistä syistä saada Win10-yhteensopiviksi. Windows 10 - yhteensopivuus selviää laitteen teknisistä tiedoista (laitteistovaatimukset) https://www.dna.fi/tuki-mokkulat"

      • näinkannattaa

        Kannattaa hankkia wlan mokkula niin johan toimii. Näiden usb mokkuloiden kanssa on AINA ongelmia..


      • apuvatyhmälle
        näinkannattaa kirjoitti:

        Kannattaa hankkia wlan mokkula niin johan toimii. Näiden usb mokkuloiden kanssa on AINA ongelmia..

        joo, pöytäkone on kyseessä ja wifi elikä wlan valmiina (voi tietysti kaapelillakin liittää), lankalinja 24 megaa. Tulostimena Brother.

        Olen odottanut tuota päivitystä oikeastaan sen takia että oletuksenani on että se olisi sitten jo kehitetty "ongelmattomaksi"???. Toki tuon päivityksen voisi itsekin hakea netistä..


      • näinsemenee
        apuvatyhmälle kirjoitti:

        joo, pöytäkone on kyseessä ja wifi elikä wlan valmiina (voi tietysti kaapelillakin liittää), lankalinja 24 megaa. Tulostimena Brother.

        Olen odottanut tuota päivitystä oikeastaan sen takia että oletuksenani on että se olisi sitten jo kehitetty "ongelmattomaksi"???. Toki tuon päivityksen voisi itsekin hakea netistä..

        Olet odottanut turhaan koska sen päivityksen on jo saanut ladattua yli puolen vuoden ajan koska tahansa. Ei tuota ilmoitusta ole tarvinnut odotella.

        https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10


      • AsusDeluxe

        Mulla nyt ei tässä ihmeempiä lisälaitteita olekaan, mutta ainakin tää perus Huawein MobileWifi -usbhärpäke toimii ihan heittämällä.
        Myös kaikki 8.1:ssä toimivat ohjelmat on toiminu tälläkin.

        On tää ny työpöytäkäytössä parempi ku 8.1 ainakin. Ihan näin peruskäyttäjän näkökulmasta kateltuna ainakin.


      • apuvatyhmälle
        näinsemenee kirjoitti:

        Olet odottanut turhaan koska sen päivityksen on jo saanut ladattua yli puolen vuoden ajan koska tahansa. Ei tuota ilmoitusta ole tarvinnut odotella.

        https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10

        no juu, latasin ja asensin kympin eilen, meni pari tuntia, hyvin pelittää.


    • PrlkeleMS

      Suurempi ongelma ja vaiva on niillä jotka ei halua hyvää W7 konettaan muuttaa kympiksi.

      • ohjeet_tässä

    • öhöhöhöhöhöhh
      • öhöhöhöhöhö

        Eikä pidä hötkyillä, sillä se lataaminen ja asennus nimittäin kestää, kun koko käyttis vaihtuu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1493
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      122
      1266
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1053
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      881
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      732
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      59
      672
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe